
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/497
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2020 року м. Київ № 826/16405/18
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Брітіш петроліум" до Державної служба України з безпеки на транспорті провизнання протиправною та скасування постанови №070362 від 05.09.2018, зобов`язання вчинити діїСуддя О.В.Головань
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Брітіш Петроліум" звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування повністю постанови Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №070362 від 05.09.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Ухвалою суду від 11.10.2018 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.
Ухвала про відкриття провадження отримана відповідачем 18.10.2018 р. згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення. Станом на квітень 2020 р. відзиву на позов не надано.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Брітіш Петроліум" (02660, м. Київ, вул. Віскозна, 15, оф. 9, код 40028849), зареєстроване в якості юридичної особи 24.09.2015 р., Код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
09.07.2018 р. посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено акт №078742 перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, згідно з яким на підставі направлення від 06.07.2018 р. №001043 проведено перевірку транспортного засобу DAF номерний знак НОМЕР_1 , н/причіп TRAILOR номерний знак НОМЕР_2 , водій ОСОБА_1 .
Згідно з актом перевірки виявлено порушення: у водія відсутні письмові інструкції на випадок виникнення небезпечної ситуації, товарно-транспортна накладна не відповідає вимогам ДОПНВ, свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення небезпечних вантажів не відповідає вантажу, що перевозиться.
В подальшому 05.09.2018 р. Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову №070362 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою на підставі аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" на ТОВ "Брітіш Петроліум" накладено штраф у розмірі 1700 грн.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Брітіш Петроліум" - вважає вказану постанову протиправною та просить її скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено відповідальність автомобільних перевізників, тоді як в даних правовідносинах позивач перевізником не є, про що вказано в акті перевірки, де перевізником зазначено ОСОБА_2 згідно з даними товарно-транспортної накладної.
Щодо транспортного засобу DAF номерний знак НОМЕР_1 , н/причіп TRAILOR номерний знак НОМЕР_2 , вони позивачу не належать і ним не використовуються, водій ОСОБА_1 У позивача не працює.
Відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті - відзиву на позов не надав.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. №2344-III загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Згідно з п. 1, 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 р. № 592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" затверджено Перелік територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті, які утворюються (додаток №3), згідно з яким утворено Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки як територіальний орган Державної служби з безпеки на транспорті та структурний підрозділ апарату Служби.
Таким чином, Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки має право здійснювати державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті в загальному порядку.
Згідно з ч. 2-4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. №1567 (в редакції станом на 09.07.2018 р.) державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п. 12, 14, 15, 19 Порядку №1567 Рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР); виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.
Згідно з п. 21, 25, 26, 27, 29 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб`єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
У разі оскарження постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п`ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.
З огляду на наведене після проведення перевірки позивача мало бути повідомлено про розгляд справи про накладення штрафу.
Позивач зазначає про відсутність будь-якої інформації про розгляд справи, відповідачем вказане твердження не спростовано, що свідчить про порушення порядку розгляду справи.
Згідно з аб. 3 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вказаною статтею визначено суб`єкта відповідальності - автомобільні перевізники, якими згідно зі ст. 1 Закону № 2344-III є - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
В матеріалах справи відсутні докази наявності у позивача статусу автомобільного перевізника, а також статус власника транспортного засобу DAF номерний знак НОМЕР_1 , н/причіп TRAILOR номерний знак НОМЕР_2 .
Суд зазначає, що в акті перевірки інспектором вказано особу перевізника - ОСОБА_2 , проте, оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу ухвалено щодо позивача.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даному випадку оскаржувана постанова не відповідає вимогам щодо обґрунтованості, оскільки нею визначено відповідальність особі, яка не є спеціальним суб`єктом відповідальності - автомобільним перевізником, що є підставою для визнання її протиправною та скасування.
Окремо суд зазначає, що з урахуванням викладеного необхідність досліджувати питання про наявність порушення законодавства, виявленого під час проведення перевірки, по суті немає необхідності.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №070362 від 05.09.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу.
3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14, код 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Брітіш Петроліум" (02660, м. Київ, вул. Віскозна, 15, оф. 9, код 40028849) 1 762 грн. судового збору.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 16.04.2020 р.