Рішення № 88404451, 25.03.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.03.2020
Номер справи
640/10193/19
Номер документу
88404451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/382

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2020 року м. Київ № 640/10193/19

за позовомОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити діїСуддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної фіскальної служби України про зобов`язання відповідача надати запитувану публічну інформацію щодо кількості оформлених транспортних засобів митне оформлення яких було завершено без їх доставлення та пред`явлення органу доходів і зборів в митницях ДФС за період з 25.11.2018 по 22.02.2019 року.

Ухвалою суду від 31.07.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

20.08.2019 р. відповідачем надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

25.02.2019 р. ОСОБА_1 електронною поштою звернувся з запитом на публічну інформацію до Державної фіскальної служби України наступного змісту.

21.01.2019 р. в ефірі телеканалу "Київ" начальником Управління організації митного контролю Київської міської митниці ДФС Зоєю Бистровою була оприлюднена інформація щодо можливості митного оформлення транспортних засобів іноземної реєстрації, що регламентується Митним кодексом України та Тимчасовим порядком виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на території України, що був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 р. №1077, без доставлення транспортного засобу в зону митного контролю. Відповідно до наданої листом Київської міської митниці ДФС від 06.02.2019 р. №1189/10/26-70-18/ЗПІ інформації за період з 21.12.2018 р. по 28.01.2019 р. в зоні діяльності КММ було оформлено 88 ТЗ без їх доставлення та пред`явлення митниці.

Враховуючи викладене, заявник просив надати знеособлені статистичні дані щодо кількості оформлених ТЗ, митне оформлення яких було завершено без їх доставлення та пред`явлення органу доходів і зборів в митницях ДФС за період з 25.11.2018 р. по 22.02.2019р.

Листом від 28.02.2019 р. за №440/ЗПІ/99-99-18-01-03-14 позивачу надано відповідь, згідно з якою повідомлено про те, що запит містить ряд питань, що за своєю суттю потребують підготовки інформації та формування нового документа і, як наслідок, не підпадають під дію ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

04.03.2019 р. позивач звернувся зі скаргою на дії посадових осіб ДФС на ім`я в.о. Голови ДФС, у якій просив надати запитувану ним публічну інформацію з посиланням на п. 12, 13 Тимчасового порядку виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 р. №1077.

Листом від 04.04.2019 р. за №2734/С/99-99-18-01-03-14 позивача повідомлено про те, що підрахунок кількості повідомлень про необхідність доставлення транспортного засобу в зону митного контролю можливий лише в ручному режимі шляхом перегляду та аналізу змісту кожного повідомлення по кожній оформленій митній декларації.

Беручи до уваги, що вказані повідомлення не формалізовані, а також те, що в період з 25.11.2018 р. по 22.02.2019 р. митницями ДФС здійснено митне оформлення більше 218 тисяч транспортних засобів для вільного обігу на митній території України, надання інформації щодо кількості транспортних засобів, поміщених у митний режим імпорту без доставлення їх в зону митного контролю, не вбачається можливим.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказану відмову протиправною з таких підстав.

Позивач зазначає, що запитувана ним інформація є публічною, і може бути надана на запит.

З посиланням на п. 12, 13 Тимчасового порядку виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 р. №1077, позивач зазначає, що в інформаційно-телекомунікаційній системі органів доходів і зборів міститься інформація щодо надісланих декларантом повідомлень щодо необхідності доставлення транспортних засобів в зони митного контролю (місця митного оформлення) із зазначенням дати та часу пред`явлення транспортного засобу органу доходів і зборів.

Відповідач - Державна фіскальна служба України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач посилається на ч. 2 та 3 ст. 448 Митного кодексу України статистична інформація, яка формується, узагальнюється і аналізується митними органами, використовується в інтересах зміцнення зовнішньоекономічних зв`язків, поліпшення митно-тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, подальшої інтеграції України у загальносвітову систему економічних відносин.

Забороняється вимагати від митних органів статистичну інформацію, не передбачену державною статистичною звітністю, цим Кодексом та іншими законами України.

Також відповідач вважає помилковою думку позивача про те, що повідомлення, які надсилаються декларантами з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи, із зазначенням дати та часу пред`явлення транспортного засобу органів доходів і зборів, є інформацією, що відповідає критеріям "відображеності та задокументованості", тоді як такі повідомлення є звичайними текстовими повідомленнями, які надсилаються декларантами з різних питань митного оформлення.

Підрахунок кількості повідомлень про необхідність доставлення транспортного засобу в зону митного контролю можливий лише в ручному режимі шляхом перегляду та аналізу змісту кожного повідомлення по кожній оформленій митній декларації.

Запит позивача по кількості оформлених транспортних засобів, митне оформлення яких було завершено без їх доставлення та пред`явлення органу доходів і зборів в митницях ДФС за запитуваний період не стосується інформації, що вже зафіксована в офіційних документах, створених ДФС в процесі здійснення своїх повноважень, чи яка використовується для формування митної статистики, тоді як надання запитуваної інформації потребувало створення нової.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 р. № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно зі ст. 448 Митного кодексу України митна статистика є складовою частиною загальнодержавної системи статистичного обліку і звітності.

Статистична інформація, яка формується, узагальнюється і аналізується митними органами, використовується в інтересах зміцнення зовнішньоекономічних зв`язків, поліпшення митно-тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, подальшої інтеграції України у загальносвітову систему економічних відносин.

Забороняється вимагати від митних органів статистичну інформацію, не передбачену державною статистичною звітністю, цим Кодексом та іншими законами України.

Митна статистика складається з митної статистики зовнішньої торгівлі і спеціальної митної статистики.

Згідно зі ст. 451 Митного кодексу України для формування митної статистики використовуються документи та відомості, що подаються до митних органів центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами згідно з нормами цього Кодексу, якими визначається порядок здійснення митного контролю та митного оформлення.

В даному випадку отримання інформації, щодо якої позивачем скеровано запит - знеособлені статистичні дані щодо кількості оформлених ТЗ, митне оформлення яких було завершено без їх доставлення та пред`явлення органу доходів і зборів в митницях ДФС за період з 25.11.2018 р. по 22.02.2019 р. - передбачено Тимчасовим порядком виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 р. №1077.

Згідно з п. 1 Тимчасового порядку (в редакції станом на час надання відповіді) він визначає механізм виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів, що класифікуються за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТЗЕД та ввезені громадянами на митну територію України в період з 1 січня 2015 р. до 25 листопада 2018 р., а також: 1) перебувають у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, поміщення в який здійснювалося шляхом вчинення дій, усного декларування або декларування з використанням іншого документа, ніж митна декларація, на бланку єдиного адміністративного документа; 2) перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, були вивезені за межі митної території України після 25 листопада 2018 р. та ввезені повторно.

Згідно з п. 5 Тимчасового порядку для митного оформлення транспортного засобу органу доходів і зборів подається електронна митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа, заповнена у звичайному порядку відповідно до статті 258 Митного кодексу України.

Згідно з п. 12, 13 Тимчасового порядку доставлення транспортного засобу в зону митного контролю здійснюється декларантом після подання електронної митної декларації та отримання від органу доходів і зборів повідомлення, надісланого з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи органів доходів і зборів, із зазначенням дати та часу пред`явлення транспортного засобу органу доходів і зборів.

У разі коли після пред`явлення транспортного засобу органу доходів і зборів виконання митних формальностей не потребує перебування транспортного засобу в зоні митного контролю, орган доходів і зборів з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи органів доходів і зборів надсилає декларанту повідомлення, що такий транспортний засіб може бути вивезений із зони митного контролю (місця митного оформлення).

В даному випадку, на думку позивача, повідомлення декларантів, надіслані з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи органів доходів і зборів, із зазначенням дати та часу пред`явлення транспортного засобу органу доходів і зборів, є інформацією, яка є публічною в розумінні ст. 1 Закону № 2939-VI, і є знеособленими статистичними даними щодо кількості оформлених ТЗ, митне оформлення яких було завершено без їх доставлення та пред`явлення органу доходів і зборів в митницях ДФС за період з 25.11.2018 р. по 22.02.2019 р.

Натомість, відповідач стверджує, що вказані повідомлення декларантів для їх фільтрування за ознакою завершення митного оформлення без або з доставленням автомобіля, потребують додаткової обробки, тобто, відповідач запитуваною інформацією не володіє, тоді як вона може бути створена шляхом обробки великої кількості статистичної інформації.

З вказаного приводу суд зазначає наступне.

За змістом ч. 1 ст. 1 Закону № 2939-VI публічна інформація може бути отримана, створена або знаходиться у володінні розпорядника публічної інформації.

В даному випадку власне задокументована інформація щодо кількості ТЗ, митне оформлення яких було завершено без їх доставлення та пред`явлення органу доходів і зборів в митницях ДФС за певний період, наявна у митного органу і міститься у вказаних повідомленнях декларантів.

В той же час, ця інформація не передбачена державною статистичною звітністю, тобто, вона не обробляється митним органом в загальному порядку, і її отримання потребує опрацювання всіх повідомлень декларантів за певною ознакою за певний період.

За твердженням відповідача, в період з 25.11.2018 р. по 22.02.2019 р. митницями ДФС здійснено митне оформлення більше 218 тисяч транспортних засобів для вільного обігу на митній території України, тобто, для надання інформації щодо кількості транспортних засобів, поміщених у митний режим імпорту без доставлення їх в зону митного контролю, необхідно опрацювати інформацію щодо всіх цих ТЗ і витратити велику кількість часу.

У суду відсутні підстави ставити вказане твердження під сумнів.

Натомість, згідно з позовом висновок позивача про протилежне є його припущенням.

Тобто, в даному випадку запит стосується інформації, яка міститься у великій кількості документів, і не може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль, тобто, не відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і не може вважатися публічною в розумінні ч. 1 ст. 1 Закону № 2939-VI.

Щодо посилання позивача на лист Київської міської митниці ДФС від 06.02.2019 р. №1189/10/26-70-18/ЗПІ, згідно з яким позивачу надано відповідну інформацію за період з 21.12.2018 р. по 28.01.2019 р. в зоні діяльності КММ (оформлено 88 ТЗ без їх доставлення та пред`явлення митниці), у суду відсутні відомості, яким чином ця інформація отримана Київською міською митницею ДФС.

Можливо, в даному випадку кількість ТЗ дозволяла обробити запитувану інформацію "вручну", проте, у такому разі кожен розпорядник інформації самостійно вирішує, чи може та чи інша інформація бути отримана без значних інтелектуальних зусиль, чи ні.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем як суб`єктом владних повноважень вимог законодавства при відмові надати відповідь на запит.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Присудити до стягнення зі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України 768,40 грн. судового збору.

4. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 25.03.2020 р.