Рішення № 84570909, 16.09.2019, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
16.09.2019
Номер справи
927/409/19
Номер документу
84570909
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІШЕННЯ

Іменем України

16 вересня 2019 року м. Чернігівсправа № 927/409/19

Господарським судом Чернігівської області у складі судді Книш Н.Ю.

за участю секретаря судового засідання Солончева О.П.

розглянуто у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу №927/409/19

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод»

проспект Миру, 194, м. Чернігів, 14000

до відповідача: Чернігівської міської ради

вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000

про визнання договору оренди землі укладеним

За участю представників сторін:

від позивача: Ткаченко А.М. адвокат, ордер серія ЧН №091306 від 13.06.2019

від відповідача: Гладченко Н.Л. довіреність №256/2-08/вих/01 від 28.03.2019, головний спеціаліст юридичного відділу управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради

У судовому засіданні була проголошена вступна та резолютивна частини рішення, на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України.

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» подано позов до Чернігівської міської ради про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, в редакції наведеній в позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до свідоцтва від 22.11.2013 ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» з 2013 року є власником нежитлової будівлі площею 2926,1 кв.м за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 194 корпус 6 та нежитлової будівлі загальною площею 4338,0 кв.м за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 194 корпус 4. Чернігівською міською радою було розглянуто клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5859 га по проспекту Миру, 194, та прийнято рішення від 17.08.2017 №22/VII-27 (зі змінами, внесеними рішенням від 26.10.2017 №24/VII-27), яким його задоволено. Позивач зазначає, що на виконання вказаного рішення було укладено договір на створення (передачу) науково-технічної продукції від 20.09.2017 №52-ЧВ. На виконання умов договору було розроблено проект землеустрою, погоджений Висновком Управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради від 27.12.2017 №01-24/779 та Висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 13.03.2018 №2135/82-18, а також погоджено Управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради межові знаки на земельній ділянці, орієнтовною площею 1,5859 га по проспекту Миру , 194. Позивач посилається на звернення до відповідача з клопотанням від 28.04.2018 №5, відповідно до якого просив надати в оренду товариству земельну ділянку по проспекту Миру, 194, терміном на 2-5 років. Рішенням Чернігівської міської ради від 31.05.2018 №31/VII-23 ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,5859га по проспекту Миру , 194 для будівництва та обслуговування будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду, у зв`язку з порушенням позивачем вимог ст.28 Закону України «Про землеустрій».

В обґрунтування позовних вимог позивач, посилаючись на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.07.2019 по справі № 2540/2548/18, зазначає, що даним рішенням визнано протиправним та скасовано підпункт 3.3 пункту 9 рішення Чернігівської міської ради від 31.05.2018 № 31/УІІ-23 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичним особам» та зобов`язано Чернігівську міську раду на найближчій сесії розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,5859 га, по проспекту Миру , 194 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженню відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод», та прийняти відповідне рішення урахуванням висновків суду. Рішення суду набрало законної сили. Позивач стверджує, що до сьогоднішнього дня відповідач систематично ухиляється від затвердження проекту землеустрою та ухиляється від укладення Договору оренди земельної ділянки площею 1,5859га за адресою м. Чернігів, проспект Миру,194. Позивач посилається, зокрема, на приписи ч.5 ст.120, ч.6 ст.123 , ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», постанову КМУ від 03.03.2004 №220 «Про затвердження Типового договору оренди землі». Позивач вважає, що договір оренди земельної ділянки площею 1,5859 га за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 194, слід визнати укладеним, оскільки відповідач протягом року систематично без належної правової підстави ухиляється від його укладання.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 18.06.2019.

12.06.2019 від відповідача надійшов відзив №56/06-03 від 11.06.2019 на позовну заяву. В поданому відзиві відповідач зазначає, що заходи досудового врегулювання позивачем не вживалися. На адресу Чернігівської міської ради підписаний зі свого боку та скріплений печаткою проект договору оренди землі по проспекту Миру, 194, м. Чернігів, який відповідає актуальній Типовій формі договору оренди землі, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №843 від 23.11.2016 року, не надсилався. Крім того, відповідач стверджує, що спірна земельна ділянка розташована в північній частині міста Чернігова. Згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова, затвердженому рішенням Чернігівської міської ради від 28.12.2011 року, Генеральному плану м. Чернігова, затвердженому рішенням Чернігівської міської ради від 25.12.2003 року, ця земельна ділянка відповідає зоні В-2 «Виробнича зона з підприємствами IV-V класу санітарної шкідливості виробництв». Відповідач вважає, що запропонований позивачем проект договору оренди не відповідає Типовій формі договору оренди землі, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004 зі змінами. За таких обставин, Чернігівська міська рада вважає, що між Чернігівською міською радою не досягнуто згоди з істотних умов запропонованого проекту договору оренди земельної ділянки по проспекту Миру, 194, м. Чернігів, позивачем не зазначено прямої норми закону та не обґрунтовано спосіб захисту прав, як визнання договору (правочину) укладеним за результатами розгляду відповідних позовних вимог.

14.06.2019 від позивача надійшла відповідь від 13.06.2019 на відзив Чернігівської міської ради. У поданій відповіді на відзив позивач зазначає, що ним були дотримані всі вимоги чинного законодавства України щодо порядку укладення спірного договору оренди, оскільки відповідач ухиляється від його укладення, позивач і звернувся за захистом своїх порушених прав та з вимогою визнати у судовому порядку договір укладеним. Крім того, позивач стверджує, що відповідач своїм рішенням надавав згоду позивачу розробити проект землеустрою, в якому і було зазначено саме таке цільове призначення земельної ділянки. Крім того, позивач звертає увагу суду, що оскільки відповідач надав згоду на виготовлення проекту землеустрою для отримання відповідної земельної ділянки в оренду, позивач неодноразово звертався із проханням його затвердити та укласти договір оренди, отримав відповідне судове рішення щодо зобов`язання відповідача це зробити, але відповідач продовжує систематично порушувати права позивача, не укладає відповідний Договір оренди земельної ділянки. Позивач вважає, що в своєму відзиві відповідач наводить лише формальні обставини для відмови у позові, оскільки невідповідність тих чи інших умов типового договору бажанням відповідача не може бути підставою для відмови у позові.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 18.06.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 27.08.2019 та відкладено підготовче засідання на 31.07.2019.

26.06.2019 на адресу суду від відповідача надійшли заперечення №61/06-03 від 24.06.2019 на відповідь позивача на відзив. В поданих запереченнях відповідач звертає увагу суду, що у відзиві на позовну заяву міською радою детально розписано у чому полягає невідповідність пунктів запропонованого позивачем проекту договору Типовій формі договору оренди землі, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №843 від 23.11.2016, а тому не відповідають дійсності зауваження товариства в частині не зазначення відповідачем конкретних норм чинного законодавства, які порушені пунктами договору.

26.06.2019 від позивача надійшли пояснення від 25.06.2019 №б/н, в яких зазначає, що якщо дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної ділянки надано було, слід рахувати, що клопотання повністю відповідало нормам чинного законодавства, а також генеральним планам міста та містобудівної документації. Позивач стверджує, що проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки був погоджений висновком Управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради від 27.12.2017 та висновком ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 13.03.2018. Позивач переконаний, що відповідач не виконав вимоги Земельного кодексу України та рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 та не розглянув клопотання позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та надання її в оренду, яке вже неодноразово подавалися позивачем у зв`язку із безпідставним поверненням відповідачем проекту землеустрою на адресу позивача після кожної чергової сесії Чернігівської міської ради та не прийняв відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та про надання спірної земельної ділянки в оренду. За таких обставин, позивач вважає, що саме через дії Чернігівської міської ради спірний договір оренди земельної ділянки повинен бути визнаний укладеним у судовому порядку, оскільки вже більше року відповідач не виконує належним чином свої зобов`язання щодо надання в оренду спірної ділянки та ігнорує всі звернення із відповідним клопотанням позивача, таким чином ухиляється від укладення спірного договору оренди земельної ділянки.

01.07.2019 на адресу суду від відповідача надійшли пояснення від 26.06.2019 за №62/06-3. В поданих поясненнях відповідач зазначає, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення відповідного договору оренди. Отже, відсутність рішення міської ради про передачу позивачеві в оренду земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 194, для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, тобто волевиявлення орендодавця на виникнення орендних земельних правовідносин, виключає можливість передачі цієї земельної ділянки в користування (оренду) ТОВ «Творчій кластер Ремзавод» шляхом укладення з ним відповідного договору оренди. При цьому відповідач стверджує, що відповідно до рішення Чернігівської міської ради від 17.08.2017 року №22/УІІ-27 ТОВ «Творчій кластер «Ремзавод» повинен був подати до 01 березня 2018 року на затвердження сесії міської ради, розроблений та затверджений у встановленому законом порядку проект землеустрою. Проте, у визначений термін дозвільного рішення міської ради (до 01.03.2018 року) документація по земельній ділянці на розгляд до міської ради не подавалася. Відповідач вказує, що листом від 01.02.2019 №21/2.-08.02/2019 товариству було повідомлено про неможливість виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі №2540/2548/18 у зв`язку з відсутністю в міській раді проекту землеустрою. Відповідач зазначає, що після надходження до міської ради проекту землеустрою, з метою виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду, питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею в земельної ділянки в оренду позивачу було включено в проекти рішень міської ради в березні, квітні, травні та червні 2019 року, але за результатами голосування депутатів не набрало необхідної кількості голосів, а тому було знято з розгляду.

08.08.2019 від позивача надійшли пояснення від 08.08.2019, в яких вказує, що оскільки позивач звернувся за затвердженням проекту землеустрою та укладенням спірного договору оренди ще в 2018 році, коли діяло попереднє рішення Чернігівської міської ради від 30.01.2015року, і саме з вини відповідача такий договір вчасно не був укладений з процентною ставкою 3% грошової оцінки та вважає, що позивач вірно вказав таку процентну ставку, оскільки не повинен бути поставлений у гірші умови ніж ті, які були в тому випадку, якщо б договір було укладено вчасно. Товариство не погоджується із процентною ставкою 12% нормативно грошової оцінки, оскільки вона погіршує умови для позивача.

У додаткових поясненнях від 08.08.2019 №74/06-03 відповідач зазначає, що земельна ділянка по проспекту Миру, 194, розташована в північній частині міста Чернігова та згідно плану зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова ця земельна ділянка знаходиться в зоні В-2 «Виробнича зона з підприємствами IV - V класу санітарної шкідливості виробництв». Відповідно до плану використання і забудови територій Генерального плану міста Чернігова ця ділянка відноситься до промислових територій.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 19.08.2019 закрито підготовче провадження у справі №927/409/19 та призначено її до судового розгляду по суті на 27.08.2019.

В судове засідання 27.08.2019 прибули уповноважені представники позивача та відповідача.

27.08.2019 відповідачем подано клопотання від 27.08.2019 №84/06-03, в якому останній просить оголосити перерву в судовому засіданні у зв`язку з винесенням на розгляд сорок четвертої сесії Чернігівської міської ради сьомого скликання питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 7410100000:01:012:0314), площею 1,5859 га, по проспекту Миру, 194, пленарне засідання відбудеться 29.08.2019. До вказаного клопотання додано копію розпорядження Чернігівської міської ради від 16.18.2019 №113-Р та копію листа управління земельних ресурсів міської ради від 11.07.2019 №1916/19вих.

Представник позивача, в судовому засіданні 27.08.2019 проти вказаного клопотання не заперечив та залишив вирішення клопотання відповідача на розсуд суду.

В судовому засіданні 27.08.2019 суд задовольнив клопотання відповідача про оголошення перерви та відповідно до ст.216 Господарського процесуального кодексу України, не виходячи до нарадчої кімнати, постановив ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні з розгляду справи по суті до 16.09.2019, про що представники учасників справи повідомлені під розписки.

. 13.09.2019 відповідачем через відділ документального забезпечення суду (канцелярія) подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи. В поданому клопотанні відповідач просить долучити до матеріалів справи копію листа управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради від 11.07.2019 №01-20/491, копію листа управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради від 30.08.2019 №01-20/562 та поштового повідомлення №1403502183290 про його вручення, витягу п. 63 із рішення Чернігівської міської ради від 29.08.2019 №44/VII-22 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою, надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним і фізичним особам».

У судове засідання 16.09.2019 прибули уповноважені представники позивача та відповідача.

В судовому засіданні представник позивач не заперечив проти долучення документів до матеріалів справи.

Приписами ст. 207 Господарського процесуального кодексу України передбачена можливість розгляду клопотань учасниками справи, які не були заявлені з поважних причин в підготовчому провадженні, в зв`язку з чим судом розглянуто заявлене відповідачем клопотання про долучення до матеріалів справи документів. При цьому, судом враховано те, що подані документи прийняті та складені після закриття підготовчого провадження у справі. За таких обставин суд задовольнив клопотання відповідача та долучив подані документи до матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, господарський суд встановив:

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 22.11.2013, індексний номер 13255150, нежитлова будівля за адресою: Чернігівська область , м. Чернігів , проспект Миру, буд. 194 , корп. 6 , загальною площею 2926,1 кв.м, належить на праві приватної власності Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод».

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 22.11.2013, індексний номер 13257014, нежитлова будівля за адресою: Чернігівська область, м.Чернігів, проспект Миру, буд. 194, корп. 4 , загальною площею 4338 кв.м, належить на праві приватної власності Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод».

Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №13255684 від 22.11.2013, за ТОВ «Творчій кластер «Ремзавод» зареєстровано право власності на нерухоме майно: Адмінбудівля, літейний цех, агрегатна дільниця, шихтовій двір з прибудовами, літ. «В-2», «В'-1», «В2-1», «В3-1», «В4-1», «В5-1», «В6-1», «В7-1», «В8-1», «В9-1», загальною площею 2926,1 кв.м., за адресою Чернігівська область, м.Чернігів, проспект Миру, буд. 194 , корп . 6.

Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №13257196 від 22.11.2013, за ТОВ «Творчій кластер «Ремзавод» зареєстровано право власності на нерухоме майно: будівля цеху шестернь з прибудовою, побутовий корпус з прибудовою літ. Б-1, Б1-1, Б2-1, Б3-1, Б4-1, Б5-1, загальною площею 4338,0 кв.м. за адресою: Чернігівська область, м. Чернігів, проспект Миру, буд. 194 , корп . 4 .

02.06.2017 позивач звернувся до відповідач із заявою №5 від 02.06.2017, в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 1,5891 га, за адресою: м. Чернігів, пр -т Миру , 194 для будівництва та обслуговування будівель громадської забудови (код 03.14 КВЦПЗ Наказ від 23.07.2010 №548).

Згідно з рішення Чернігівської міської ради від 17.08.2017 №22VII-27 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичним особам» (з урахуванням змін відповідно до рішення Чернігівської міської ради від 26.10.2017 №24VII-22 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичним особам») надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» на земельну ділянку, орієнтовною площею 1,5859 га, по проспекту Миру , 194 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду. Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» до 01.03.2018 подати на затвердження сесії міської ради, розроблений та погоджений у встановленому законом порядку проект землеустрою.

Як стверджує позивач, з метою виконання рішення Чернігівської міської ради від 17.08.2017 №22VII-27, 20.09.2017 між Фізичною особою-підприємцем Даниленко Миколою Миколайовичем (виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» укладено договір №52-ЧВ на створення (передачу) науково-технічної продукції, відповідно до умов якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов`язання по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м.Чернігові по пр- ту Миру, 194 , згідно технічного завдання.

В квітні 2018 року виконавцем були надані, а замовником прийняті роботи по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Чернігові по проспекту Миру , 194, що підтверджується актом виконаних робіт (наданих послуг) №52-ЧВ від 04.05.2018.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 1.5859 га Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» в м. Чернігів, по проспекту Миру, 194, 03.15. для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови було виготовлено інженером землевпорядником ФОП Даниленко М.М.

Управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради погодило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 1,5859 га для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови по проспекту Миру, 194, надіславши інженеру землевпоряднику ФОП Даниленко М.М. висновок №01-24/779 від 27.12.2017.

Позивачем до матеріалів справи також надано висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки від 13.03.2018 №2135/82-18 ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області.

06.04.2018 здійснено державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,5859 га по проспекту Миру , 194 , у м . Чернігові, цільове призначення - 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, форма власності - інформація відсутня, кадастровий номер земельної ділянки № 7410100000:01:012:0314 (витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-7406564542018 від 06.04.2018 т.1. а.с.78).

Як вбачається з листа ТОВ «Творчій кластер «Ремзавод» від 28.04.2018 вих.№5, який адресовано Чернігівському міському голові, позивач просить надати в оренду терміном від 2 до 5 років земельну ділянку за адресою: пр . Миру , 194 площею 1,5859 га «… для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови», враховуючи «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки», розроблений у відповідності з дозволом сесії міської ради.

Рішенням Чернігівської міської ради від 31.05.2018 №31/VII-23 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичним особам» відмовлено ТОВ «Творчій кластер «Ремзавод» у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення на земельну ділянку, орієнтовною площею 1,5859 га, по проспекту Миру , 194 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду, ураховуючи порушення вимог статті 28 Закону України «Про землеустрій» (п.9.3 рішення).

10.07.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» звернулось з адміністративним позовом до Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасувати пункт 9.3 рішення Чернігівської міської ради № 31/VII-23 від 31.05.2018 та зобов`язання відповідача затвердити Проект землевідводу щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,5859 га, по просп. Миру, 194, з подальшим укладенням договору оренди.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 справа №2540/2548/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2018, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «'Творчій кластер «Ремзавод» до Чернігівської міської ради задоволено частково, визнано протиправним та скасовано підпункт 9.3 пункту 9 рішення Чернігівської міської ради від 31.05.2018 № 31/VII-23 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичним особам», а також зобов`язано Чернігівську міську раду на найближчій сесії розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,5859 га, по проспекту Миру , 194 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

Як вбачається з листів Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради від 22.03.2019 №01-20/134 та від 25.04.2019 №01-20/2013, питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 7410100000:01:012:0314), площею 1,5859 га, по проспекту Миру, 194, було включено до проекту рішення міської ради №40/VII, але не набрало необхідної кількості голосів і було знято з розгляду, та було включено до проекту рішення міської ради №41/VII, але зазначений проект рішення був виключений з порядку денного пленарного засідання Чернігівської міської ради, яке відбулося 24.04.2019.

У відповіді за №5526 від 10.06.2019 на запит позивача відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області повідомляє, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2540/2548/18 виданого 12.12.2018 Чернігівським окружним адміністративним судом про зобов`язання Чернігівську міську раду на найближчій сесії розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,5859 га, по проспекту Миру , 194 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод», та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду. Крім того, в листі зазначено, що 16.05.2019 до відділу надійшов лист Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради №1585/19/вих/02.08 від 10.05.2019, згідно якого вбачається, що управлінням вжито дії щодо виконання рішення суду, а саме: питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,5859 га, по проспекту Миру , 194 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду ТОВ «Творчій кластер «Ремзавод» було включено в проект рішення міської ради в березні та квітні 2019 року, але за результатами голосування депутатів не набрало необхідної кількості голосів, а тому було знято з розгляду. Також, відділ повідомлено, що вказане питання буде винесено на розгляд чергового пленарного засідання міської ради.

Відповідно до листів Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради від 04.06.2019 №01-20/417 та від 26.06.2019 №01-20/460 питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 7410100000:01:012:0314) в оренду, площею 1,5859 га, по проспекту Миру, 194, було включено до проекту рішення міської ради №42/VII та №43/VII відповідно, але не набрало необхідної кількості голосів і було знято з розгляду.

Отже, як свідчать матеріали справи, на час звернення позивача до суду з позовом про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, Чернігівською міською радою не було розглянуто по суті питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 7410100000:01:012:0314) в оренду, площею 1,5859 га, по проспекту Миру, 194.

Як повідомляє відповідач та підтвердив позивач у судовому засіданні, 29.08.2019 рішенням Чернігівської міської ради №44/VII-22 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою, надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним і фізичним особам» п.63 Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» відмовлено у затверджені проекту землеустрою щодо відведення та передачі в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 7410100000:01:012:0314) площею 1,5859 га, по проспекту Миру, 194 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови «у зв`язку з тим, що згідно з планом зонування Тимчасового порядку використання території м. Чернігова земельна ділянка відповідає зоні В-2 «Виробнича зона з підприємствами IV-V класу санітарної шкідливості виробництва» та ураховуючи наявні в проекті землеустрою правовстановлюючі документи на об`єкти нерухомого майна, які свідчать про належність об`єктів до будівель промисловості, оскільки об`єкти розташовані на земельній ділянці, яка за цільовим призначенням не належить до категорії земель житлової та громадської забудови».

За змістом статті 14 Конституції України, з якою кореспондуються приписи частин першої, другої статті 373 Цивільного кодексу України та статті 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується.

Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Згідно із частинами першою - третьою статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Частинами першою, другою статті 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно із ч. 1 ст. 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

З огляду на відсутність зареєстрованих за будь-якими юридичними або фізичними особами прав та з урахуванням ст.ст. 12, 80, 83 Земельного кодексу України, земельна ділянка площею 1,5859 га по проспекту Миру, 194, у м. Чернігові перебуває у власності територіальної громади міста Чернігова.

Відтак вирішення питання про надання у користування (в оренду) спірної земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 194, належить до компетенції Чернігівської міської ради.

Відповідно до абзацу першого частини першої та частини другої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

При цьому частиною першою статті 93 Земельного кодексу України, приписи якої кореспондуються зі статтею 1 Закону України «Про оренду землі», визначено, що засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності, є правом оренди земельної ділянки.

Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (за змістом частини дев`ятої статті 93 Земельного кодексу України та частини першої статті 2 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно з частиною першою статті 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

За приписами ст. 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено статтею 124 Земельного кодексу України, за змістом частини першої якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (частини друга та третя статті 124 Земельного кодексу України).

Згідно з абзацом першим частини другої статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Частиною першою статті 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Під час розгляду справи судом встановлено, що сторони не дійшли згоди щодо цільового призначення земельної ділянки, щодо істотних умов спірного договору, відсутнє рішення міської ради щодо розміру орендної плати, строку оренди .

Разом з тим, згідно з частиною другою статті 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

З наведеного вбачається, що передача земельної ділянки комунальної власності в оренду здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення відповідного договору оренди. Тобто, прийняття уповноваженим органом місцевого самоврядування рішення про передачу в користування (оренду) земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є необхідною умовою для передачі такої земельної ділянки в оренду.

Отже, відсутність рішення Чернігівської міської ради про передачу позивачеві в оренду для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:01:012:0314, розташованої за адресою: м.Чернігів, проспект Миру, 194, тобто волевиявлення орендодавця на виникнення орендних земельних правовідносин, виключає можливість передачі цієї земельної ділянки в користування (оренду) ТОВ «Творчій кластер «Ремзавод» шляхом укладення з ним відповідного договору оренди.

Надання відповідачем дозволу на розробку проекту землеустрою спірної земельної ділянки не може свідчити про наявність волевиявлення органу місцевого самоврядування на передачу цієї земельної ділянки у користування (оренду), оскільки, надаючи дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, орган місцевого самоврядування дозволяє особі здійснити певні дії на землі власника, щоб мати змогу в подальшому визначити предмет користування (оренди).

Суд зазначає, що надання дозволу уповноваженим органом місцевого самоврядування на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності не означає позитивного рішення про передачу її в користування, а направлене на ідентифікацію земельної ділянки, яка в подальшому може стати предметом договору оренди за умови досягнення сторонами згоди щодо умов такого договору.

Подібний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 826/5737/16 (провадження № 11-475апп18).

Суд звертає увагу на те, що цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (пункт 10 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини чотирнадцятої статті 123 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Отже, у разі відмови Чернігівської міської ради у наданні спірної земельної ділянки у користування (оренду) або ж залишення відповідного клопотання без розгляду позивач не позбавлений права оскаржити саме таку відмову або бездіяльність до суду.

Враховуючи матеріали справи, та вищенаведені норми діючого законодавства, суд погоджується з доводами відповідача щодо відсутності підстав визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, на умовах запропонованих позивачем, при відсутності рішення органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою та про передачу спірної земельної ділянки в оренду, погоджених істотних умов договору.

Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.

За загальним правилом обов`язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов`язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред`явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він будує заперечення проти позову.

Відповідно до ч. 1, 3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Приписам ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно зі ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до п.3 ч.4 ст.238 Господарського процесуального кодексу України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.

Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994р. Європейського суду з прав людини у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006р. у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відповідно до частини першої статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Таким чином, суд на підставі встановлених фактичних обставин справи, враховуючи, що на час прийняття рішення у даній справі відсутнє відповідне рішення Чернігівської міської ради про надання спірної земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод», про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, не приймає до уваги доводи позивача, як підставу для задоволення позову та доходить висновку про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» (проспект Миру, 194, м. Чернігів, 14000, ідентифікаційний код 38931623) в задоволенні позову до Чернігівської міської ради (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, ідентифікаційний код 34339125) про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним в редакції наведеній в позовній заяві - в повному обсязі.

З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог, судовий збір у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на позивача.

Керуючись ст. 42, 73-80, 86, 123, 129, 165-167, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Творчій кластер «Ремзавод» у задоволенні позову до Чернігівської міської ради про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним - повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду у порядку визначеному ст. 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних Положень Господарського процесуального кодексу України.

З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Повний текст рішення складено 26.09.2019.

Суддя Н.Ю.Книш