Рішення № 83879983, 28.08.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2019
Номер справи
560/1901/19
Номер документу
83879983
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1901/19

РІШЕННЯ

іменем України

28 серпня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Городоцької міської ради, в якому просить визнати протиправним та нечинним рішення 20 сесії VII скликання Городоцької міської ради Хмельницької області №9 від 14.06.2019 "Про зміну типу та перейменування Борщівської гімназії".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при прийнятті спірного рішення відповідач порушив вимоги частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частини 3 статті 15 та частини 1 статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації", а саме не дотримався обов`язкової процедури оприлюднення проекту рішення. Також відповідач не врахував інтереси місцевої громади села Борщівка Городоцької об`єднаної територіальної громади щодо належного забезпечення прав та інтересів дітей, які навчалися в Борщівській гімназії, та їх батьків, чим порушено Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 №996.

До суду 25.07.2019 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що оскаржене рішення винесене на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, визначені чинним законодавством України.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.06.2019 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову повернуто заявнику без розгляду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.06.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.07.2019 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову.

У зв`язку з усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.07.2019 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Відповідно до довідки Борщівської гімназії Городоцької міської ради Хмельницької області від 24.06.2019 №74, в зазначеній гімназії навчається 45 учнів.

Згідно з довідкою Борщівської гімназії Городоцької міської ради Хмельницької області від 25.06.2019 №75, у 5 класі вказаної гімназії навчається ОСОБА_3 , яка відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 03.02.2009 Радковецькою сільською радою Городоцького району Хмельницької області та рішення Городоцького районного суду Хмельницької області від 20.07.2012 у справі №2-2204/256/12, є дочкою ОСОБА_1 .

Розпорядженням міського голови від 03.06.2019 №150/2019-р "Про скликання двадцятої чергової сесії міської ради VII скликання" скликано сесію на 14.06.2019 та запропоновано на розгляд депутатів, зокрема, питання щодо зміни типу та перейменування Борщівської гімназії Городоцької міської ради Хмельницької області.

Зазначене розпорядження оприлюднене на офіційному веб-сайті Городоцької міської об`єднаної територіальної громади 04.06.2019 (https://gorodocka-gromada.gov.ua/docs/200623/).

Проект рішення 20 сесії 7 скликання Городоцької міської ради "Про зміну типу та перейменування Борщівської гімназії Городоцької міської ради Хмельницької області" оприлюднено на офіційному веб-сайті Городоцької міської об`єднаної територіальної громади 24.05.2019 (https://gorodocka-gromada.gov.ua/docs/196345/).

Відповідно до пункту 1 рішення 20 сесії VII скликання Городоцької міської ради Хмельницької області №9 від 14.06.2019 "Про зміну типу та перейменування Борщівської гімназії" вирішено змінити тип та перейменувати Борщівську гімназію Городоцької міської ради Хмельницької області на Борщівську початкову школу Городоцької міської ради Хмельницької області.

Зазначене рішення оприлюднене на веб-сайті Городоцької міської об`єднаної територіальної громади 21.06.2019 (https://gorodocka-gromada.gov.ua/docs/207407/).

Позивач вважає, що зазначене рішення прийняте з порушенням законодавчо визначеної процедури та без врахування всіх фактичних обставин, що зумовило звернення з позовом до суду.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Відповідно до абзацу 2 пункту 30 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Разом з тим, згідно з частинами 1, 2 статті 11 Закону України "Про загальну середню освіту", в редакції Закону України від 05.09.2017 №2145-VIII "Про освіту", рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності приймає його засновник (засновники).

Засновником закладу загальної середньої освіти може бути орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа (зокрема релігійна організація, статут (положення) якої зареєстровано у встановленому законодавством порядку), рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов`язків засновника.

Заклади загальної середньої освіти створюються з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також, відповідно до культурно-освітніх, соціально-економічних, національних і мовних потреб територіальної громади та/або суспільства.

У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов`язаний забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти.

Отже, питання щодо реорганізації загальноосвітніх навчальних закладів мають розглядати ті суб`єкти, які за власним рішенням відповідно до чинного законодавства створювали такі заклади.

З огляду на наведені норми та у контексті спірних правовідносин місцеве самоврядування здійснюється об`єднаною територіальною громадою через Городоцьку міську раду Хмельницької області. Саме до повноважень відповідача належить реорганізація навчального закладу, зазначеного у спірному рішенні.

Положеннями статті 144 Конституції України визначено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Отже, органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та інші акти, які не мають нормативного (загальнообов`язкового) характеру - акти індивідуальної дії.

Зокрема, в рішенні Конституційного Суду України від 23.06.1997 №2-зп (справа 3/35-313) зазначено, що за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.

Конституційний Суд України у рішення від 16.04.2009 №7-рп/2009, проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Суд зазначає, що дія нормативно-правового акту є постійною тривалий час і не обмежується його разовим застосуванням. Відповідно, чинним нормативно-правовим актом суб`єктивні права, свободи чи інтереси можуть порушуватися неодноразово, тобто постійно, упродовж усього часу чинності такого акту.

Відповідно до пункту 18 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (пункт 19 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи наведене, суд погоджується з твердженням відповідача про те, що рішення 20 сесії VII скликання Городоцької міської ради Хмельницької області №9 від 14.06.2019 "Про зміну типу та перейменування Борщівської гімназії" є актом індивідуальної дії, оскільки: не містить загальнообов`язкових правил поведінки, а передбачає індивідуалізовані приписи щодо реорганізації одного закладу освіти (пункт 1 рішення); адресований цій юридичній особі, яка реорганізовується; не регулює певний вид суспільних відносин, а спрямоване на припинення та виникнення конкретних правовідносин щодо зміни назви та типу цього закладу освіти; не розраховане на багаторазове застосування, а вичерпує дію після завершення процедури реорганізації та зміни назви та типу цього закладу освіти.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 №996 (далі - Порядок №996), він визначає основні вимоги до організації і проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики (далі - консультації з громадськістю).

Крім того, приписами Порядку №996 визначено вичерпний перелік випадків, в яких в обов`язковому порядку проводяться консультації з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів.

Враховуючи кваліфікацію оскарженого рішення як акту індивідуальної дії, а також положення пункту 1 Порядку №996, суд вважає безпідставним твердження позивача про не проведення відповідачем обов`язкових консультацій з громадськістю, оскільки для органів місцевого самоврядування, до яких належить і Городоцька міська рада Хмельницької області, їх проведення, як і застосування інших положень Порядку №996, має рекомендаційний характер.

Належність оскарженого рішення до актів індивідуальної дії також спростовує твердження позивача про недійсність рішення 20 сесії VII скликання Городоцької міської ради Хмельницької області №9 від 14.06.2019 "Про зміну типу та перейменування Борщівської гімназії" внаслідок не зазначення в ньому дати, з якої школа має бути перейменована.

Так, згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про освіту" керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти. Керівник є представником закладу освіти у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без довіреності в межах повноважень, передбачених законом та установчими документами закладу освіти.

Відповідно до частини 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Приписами пункту 1 частини 1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації. При цьому, частиною 1 статті 26 зазначеного закону визначено, що розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, здійснюється у такі строки: щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.

Зі змісту наведених положень слідує, що оприлюднення оскарженого рішення слугувало підставою для вчинення директором Борщівської гімназії дій, спрямованих на державну реєстрацію відповідних змін. Відповідно до витягу є Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, реєстрація змін до установчих документі навчального закладу, зазначеного в оскарженому рішенні, проведена 27.06.2019.

Суд вважає безпідставним твердження позивача про порушення відповідачем при прийнятті спірного рішення обов`язкової процедури його оприлюднення, та, як наслідок, приписів частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частини 3 статті 15 та частини 1 статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" з огляду на наступне.

Згідно з частиною 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Згідно з частиною 10 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Розпорядження міського голови від 03.06.2019 №150/2019-р "Про скликання двадцятої чергової сесії міської ради VII скликання" оприлюднене на офіційному веб-сайті Городоцької міської об`єднаної територіальної громади 04.06.2019, тобто в межах законодавчо визначеного строку.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону є, зокрема, органи місцевого самоврядування.

Розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами (пункт 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

При цьому, положеннями частини 3 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

З матеріалів справи суд встановив, що в установлений законодавством строк було оприлюднено розпорядження про скликання чергової сесії, проект оскарженого рішення та саме рішення.

Згідно з частиною 2 статті 154 Сімейного кодексу України батьки мають право звертатися до суду, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій за захистом прав та інтересів дитини, а також непрацездатних сина, дочки як їх законні представники без спеціальних на те повноважень.

При цьому, суд вважає, що посилання позивача на те, що Турчинецька гімназія, до якої запропоновано відвозити, у тому числі її дитину, є гіршою, в порівнянні з Борщівською гімназією, щодо якості надання освітніх послуг, матеріально-технічного забезпечення, відображають суб`єктивні оціночні судження ОСОБА_1 .

Водночас, згідно з частиною 2 статті 55 Закону України "Про освіту" батьки здобувачів освіти мають право обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти.

Зазначене положення свідчить про можливість позивач обрати для навчання її дитини той заклад освіти, який вважатиме відповідним, не обмежуючись запропонованою Турчинецькою гімназією.

Доводи позивача про недоцільність реорганізації Борщівської гімназії, оскільки це фактично позбавить права на отримання освіти по місцю проживання, не є свідченням порушення права на освіту конкретних осіб - дитини позивача. Крім того, питання щодо доцільності реорганізації закладів освіти комунальної форми власності, згідно наведеним вище правовими нормам, вирішується виключно на сесії місцевої ради, а не позивачем.

Суд вважає, що доступність освіти жодним чином не обумовлена фізичною наближеністю шкільних закладів у конкретному населеному пункті до місця проживання учнів.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 13 Закону України "Про освіту" особи, які здобувають повну загальну середню освіту, проживають у сільській місцевості і потребують підвезення до закладу освіти і у зворотному напрямку, забезпечуються таким підвезенням за кошти місцевих бюджетів.

Суд також враховує, що положеннями частини 2 статті 14 Закону України "Про загальну середню освіту" визначено, що у закладах загальної середньої освіти, розташованих у селах і селищах, кількість учнів у класах визначається демографічною ситуацією, але повинна становити не менше п`яти осіб. При цьому, в Борщівській гімназії при проектній потужності закладу 120 учнів, навчалося лише 45 учнів.

Щодо твердження позивача про порушення оскарженим рішенням норм процесуального права, а також її прав та законних інтересів, суд зазначає, що позивач не вказала, які саме норми процесуального права порушено, а також, які саме права та законні інтереси ОСОБА_1 порушено, що унеможливлює надання їм правової оцінки.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач довів правомірність своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість, позивач не довів ті обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги. Тому, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, та відсутністю підстав для задоволення позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Городоцької міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення 20 сесії VII скликання Городоцької міської ради Хмельницької області №9 від 14.06.2019 "Про зміну типу та перейменування Борщівської гімназії" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 серпня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) Відповідач:Городоцька міська рада (вул. Грушевського 53, м. Городок, Хмельницька обл., 32000 , код ЄДРПОУ - 38823893)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап