
Справа № 420/3143/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гусева О.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністрів охорони здоров`я України про визнання неправомірними дій щодо неподанні відповіді на звернення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністрів охорони здоров`я України за результатом якого позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України (01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Код ЄДРПОУ 00012925), яка полягає у ненаданні відповіді на Звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №2/моз від 15.04.2019 року та №3/моз від 18.04.2019 року.
зобов ’язати Міністерство охорони здоров`я України (01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Код ЄДРПОУ 00012925) надати відповіді на усі питання, вказані у ОСОБА_2 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №2/моз від 15.04.2019 року та №3/моз від 18.04.2019 року.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що позивач звертався із заявами до Міністерства охорони здоров`я України щодо надання інформації, однак відповідачем протиправно не було надано відповіді на заяви позивача.
Відповідач проти позову заперечував, вказавши, що Міністерством охорони здоров`я України в межах строку передбаченого законодавства розглянуло звернення позивача.
Вважаючи що відповідачем протиправно не були надані відповіді на звернення, останній звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 19.06.2019 року, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи.
Сторони в судове засідання не з`явились, позивач надав клопотання про розгляд справи без його участі.
20 червня 2019 року Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду вирішено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Міністерства охорони здоров`я України із заявою від 13.06.2016, в якій просив надати відомості щодо того, чи дійсно ОСОБА_3 04.02.2008 було легалізовано вищу кваліфікаційну категорію зі спеціальності «нейрохірургія» та надати відомості щодо того, які саме права та обов`язки надає легалізована вища кваліфікаційна категорія зі спеціальності «Нейрохірургія», які професійні компетенції забезпечує.
15.04.2019 року позивачем було складено на направлено на адресу відповідача звернення щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №2/моз. У вказаному зверненні позивач просив роз`яснити:
- Чи відносяться ін`єкційні методи косметології (мезотералія. аугментація, застосування ботулінотоксину типу А, плазмо терапія.
- Чи потрібно отримувати ліцензію на медичну практику для застосування ін`єкційних методів косметології (мезотерапія, аугментація, застосування ботулінотоксину типу А, плазмотерапія тощо).
- Які особи мають право застосовувати ін`єкційні методи косметології (мезотерапія, аугментація, застосування ботулінотоксину типа А, плазмотерапія тощо).
Відправлення підтверджується описом вкладення у поштове відправлення та накладною №6504515813594.
Відповідно до даних сайту Публічного акціонерного товариства «Укрпошта», сервіс «Відстеження поштових відправлень», відправлення за накладною №6504515813594 було отримано відповідачем 17.04.2019 року.
Також позивачем 18.04.2019 року було складено на направлено на адресу відповідача Звернення щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №3/моз. У вказаному зверненні позивач просив роз`яснити:
- Чи має право лікар-стоматолог надавати медичну стоматологічну допомогу дітям.
- Якщо лікар-стоматолог має право надавати стоматологічну допомоги дітям, то яку саме.
- Чи має право лікар-стоматолог здійснювати лікування дитини з діагнозом гіпоплазія емалі.
Відправлення підтверджується описом вкладення у поштове відправлення та накладною №6504515834737.
Відповідно до даних сайту Публічного акціонерного товариства «Укрпошта», сервіс «Відстеження поштових відправлень», відправлення за накладною №6504515834737 було отримано відповідачем 22.04.2019 року.
Листом від 28.05.2019 №3.02-53/1254-19/13811 Міністерство охорони здоров`я України надало відповідь позивачу на його звернення від 18.04.2016 року.
Позивач, вважаючи, що Міністерством охорони здоров`я України не було надано відповіді на звернення від 15.04.2019 та від 18.04.2019, чим було порушено його права та інтереси, звернувся до суду з даним позовом.
Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (із змінами та доповненнями).
Згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації» визначено порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес. Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
У відповідності до частини другої статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Також, приписами статті 1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до статті 3 зазначеного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Згідно з приписами статті 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до статті 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.
Статтею 20 Закону України "Про звернення громадян" встановлено терміни розгляду звернень громадян, а саме: звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач двічі звертався до Міністерства Міністерства охорони здоров`я України із заявами, а саме: із заявою від 15.04.2019 та із заявою від 18.04.2019 року.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 267 Міністерство охорони здоров`я є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я, захисту населення від інфекційних хвороб, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів, медичних імунобіологічних препаратів і медичних виробів, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу, а також забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до підпункту 13 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров`я, здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов`язаних з діяльністю МОЗ, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління.
Так, матеріали справи свідчать, що на заяву позивача від 18.04.2019 відповідачем було надано відповідь листом від 28.05.2019 №3.02-53/1254-19/13811, тобто з пропуском місячного терміну, передбаченого положеннями статті 20 Закону України "Про звернення громадян".
Окрім того, звернення позивача від 15.04.2019 взагалі не розглянуто відповідачем.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем були порушено строк розгляду звернень позивача, встановлених законом України «Про звернення громадян».
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно правової позиції Верховного Суду України (постанова від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15), суд при прийнятті рішення повинен визначити такий спосіб відновлення порушеного права, який є ефективним та який виключив би подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, щодо часткового задоволення позовних вимог,а саме шляхом:
визнання протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України (01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Код ЄДРПОУ 00012925), яка полягає у ненаданні відповіді на Звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №2/моз від 15.04.2019 року
визнання протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України (01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Код ЄДРПОУ 00012925), що виражена у порушенні терміну надання відповіді на звернення ОСОБА_4 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №3/моз від 18.04.2019 року.
визнання протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України (01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Код ЄДРПОУ 00012925), яка полягає у ненаданні відповіді на Звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №3/моз від 18.04.2019 року.
зобов ’язання Міністерство охорони здоров`я України (01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Код ЄДРПОУ 00012925) надати відповіді на усі питання, вказані у ОСОБА_2 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №2/моз від 15.04.2019 року.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-244, абз. 2 ч. 4 ст. 245, 246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Задовольнити частково позовну заяву ОСОБА_1 до Міністрів охорони здоров`я України про визнання неправомірними дій щодо неподанні відповіді на звернення, зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України (01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Код ЄДРПОУ 00012925), яка полягає у ненаданні відповіді на Звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №2/моз від 15.04.2019 року
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України (01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Код ЄДРПОУ 00012925), що виражена у порушенні терміну надання відповіді на звернення Звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №3/моз від 18.04.2019 року.
Зобов ’язати Міністерство охорони здоров`я України (01021, м. Київ, вул. Грушевського, 7, Код ЄДРПОУ 00012925) надати відповіді на усі питання, вказані у Зверненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) щодо роз`яснення реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів №2/моз від 15.04.2019 року.
Стягнути з Міністерства охорони здоров`я (код ЄДРПОУ 00012925, адреса: м.Київ, вул. Грушевського, 7, 01021) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.Г.Гусев
Повний текст Рішення складено та підписано суддею 27 червня 2019 року.
.