Рішення № 82609044, 25.06.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
560/1623/19
Номер документу
82609044
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1623/19

РІШЕННЯ

іменем України

25 червня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якому просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, що відображені у повідомленні від 07.03.2019, прийняте за заявою позивача від 01 лютого 2019 року;

2) зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2019 року про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;

3) зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надати у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у цій справі звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що їй відмовлено у нарахуванні субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг у зв`язку з тим, що за квартирою рахуються борги зі сплати житлово-комунальних послуг. Вказала, що її син ОСОБА_2 не сплачував комунальні послуги, внаслідок чого утворилися значні борги. Проте, рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 27.11.2018 у справі №686/16392/18 ОСОБА_3 визнано таким, що втратив право на користування житловим приміщенням - квартирою АДРЕСА_1 . Зауважила, що з моменту визнання її сина таким, що втратив право на користування житловим приміщенням, стала єдиним наймачем зазначеної квартири та сплачує в повному обсязі комунальні платежі.

До суду 06.06.2019 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що до нього 12.02.2019 звернулася позивач за субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії. Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку.

При цьому, відповідно до довідки про забезпеченість комунальними послугами КП "Південно-Західні тепломережі" №758 від 30.01.2019 в ОСОБА_1 на момент звернення була наявна прострочена понад місяць заборгованість зі сплати комунальних послуг за опалення в розмірі 19552,14 грн та 3193,31 грн за гаряче водопостачання. Крім того, також наявна заборгованість за послуги з управління багатоквартирним будинком відповідно до листа УМК "Центральна" №32 від 17.01.2019 в розмірі 343,91 грн.

Згідно з статтею 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг. Тобто, позбавлення права на користування приміщенням квартири АДРЕСА_2 за рішенням суду ОСОБА_4 не має під собою будь-яких правових підстав не сплачувати ОСОБА_1 заборгованості за житлово-комунальні послуги.

До суду 24.06.2019 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просила задовольнити позовні вимоги. Зазначила, що доказом відсутності заборгованості перед КП "Південно-Західні котельні" є картка споживача р/ НОМЕР_1 за період з 01.01.2018 по 28.02.2019, відповідно до якої у позивача наявна переплата у розмірі 309,12 грн, а станом на січень 2019 року заборгованість ОСОБА_5 у розмірі 19552,14 грн незаконно перейшла до її особового рахунку, так як останнього було визнано таким, що втратив право на користування житловим приміщенням - квартирою АДРЕСА_1 .

Вказала, що доказом відсутності заборгованості перед УМК "Центральна" є виписка по особовому рахунку ОСОБА_1 за період 2010-2018 роки, довідка №4241533, де зазначено про наявність переплати у розмірі 52,49 грн станом на 01.01.2019, виписка по особовому рахунку ОСОБА_1 станом на 31.01.2019, у якій зазначено, що станом на січень 2019 року заборгованість ОСОБА_5 у розмірі 3546,39 грн незаконно перейшла до її особового рахунку, так як останнього було визнано таким, що втратив право на користування житловим приміщенням - квартирою АДРЕСА_1 .

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

12.02.2019 ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про призначення житлової субсидії.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про призначення субсидії від 07.03.2019, позивачу відмовлено в призначені субсидії для відшкодування витрат на оплату жилого-комунальних послуг з 1 лютого 2019 року з підстав наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг понад 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Про прийняте рішення відповідач повідомив ОСОБА_1 повідомленням №004495 від 07.03.2019.

Відповідно до довідки відділу реєстрації місця проживання №128/02 від 11.01.2019 за адресою: АДРЕСА_3 зареєстровано у житловому приміщенні лише ОСОБА_1 .

Відповідно до листа управляючої муніципальної компанії "Центральна" від 17.01.2019 №32, заборгованість за надані послуги по квартирі №73 станом на 01.01.2019 складає 3403,91 грн, яку запропоновано негайно погасити.

Згідно з довідкою комунального підприємства "Південно-західні тепломережі" від 30.01.2019 №758 заборгованість ОСОБА_1 по квартирі №73 станом на 01.02.2019 становить 3193,31 грн, а за відомостями, які містяться в довідці №758/1 від 30.01.2019 заборгованість станом на 01.02.2019 становить 257,96 грн.

Відповідно до довідки №4241533 від 12.02.2019 про склад зареєстрованих у житловому приміщенні та про забезпеченість житловою площею станом на 01.01.2019, виписки по особовому рахунку ОСОБА_1 за період 2010-2018 роки станом на 01.01.2019 у неї наявна переплата за житлово-комунальні послуги квартира №73 у розмірі 52,49 грн.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 30.09.2004 зобов`язано ОСОБА_2 та ДП "Термопластжитловик" провести розподіл рахунків по оплаті комунальних послуг за проживання в кв. АДРЕСА_1 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частинах.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду, яке набрало законної сили, від 27.11.2018 у справі №686/16392/18 ОСОБА_4 визнано таким, що втратив право на користування житловим приміщенням - квартирою АДРЕСА_1 . Також зазначено, що ОСОБА_4 є сином ОСОБА_1 .

Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача у призначенні житлової субсидії, звернувся до суду з цим позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Згідно з пунктом 1 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329) (далі - Положення №848) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Положеннями пункту 2 Положення №848 визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

При цьому, відповідно до підпункту 5 пункту 6 Положення №848, в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням субсидії, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) (пункт 6 Положення №848).

Відповідно до пункту 14 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою; наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС; реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС; наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів із Єдиного реєстру боржників - Мін`юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін`юстом; склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається: розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; сума простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати обов`язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов`язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.

Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

З матеріалів справи слідує, що згідно з відомостями, зазначеними у листі управляючої муніципальної компанії "Центральна" від 17.01.2019 №32, довідок комунального підприємства "Південно-західні тепломережі" про забезпеченість комунальними послугами від 30.01.2019 №758 та від 30.01.2019 №758/1 за позивачем рахується заборгованість у розмірах 3403,91 грн, 19552,14 грн, 3193,31 грн та 257,96 грн.

Суд зазначає, що позивачем не надано до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Тобто, враховуючи положення пункту 6 Положення №848, позивач мала право оскаржити заборгованість в судовому порядку, проте не скористалася ним.

Щодо посилання позивача на те, що борг за комунальні послуги виник не в неї, а в її сина, та неправомірно включений до її рахунку, у зв`язку з наявними судовими рішеннями про зобов`язання ОСОБА_2 та ДП "Термопластжитловик" провести розподіл рахунків по оплаті комунальних послуг за проживання в кв. АДРЕСА_1 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частинах та про визнання ОСОБА_6 таким, що втратив право на користування житловим приміщенням - квартирою АДРЕСА_1 , суд зазначає наступне.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 30.09.2004 зобов`язано ОСОБА_2 та ДП "Термопластжитловик" провести розподіл рахунків по оплаті комунальних послуг за проживання в кв. АДРЕСА_1 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частинах.

Проте, доказів виконання зазначеного рішення позивачем не надано. Не встановлено їх наявність і судом.

Крім того, не є доказом відсутності боргу з оплати житлово-комунальних послуг визнання ОСОБА_6 таким, що втратив право на користування житловим приміщенням, оскільки отримані відповідачем довідки свідчать про наявність заборгованості по сплаті за комунальні послуги саме у ОСОБА_1 , а не у ОСОБА_6 .

Зазначене не спростовують надані позивачем постанови про відкриття виконавчих проваджень щодо ОСОБА_6 та попередження-повідомлення про відключення від подачі гарячої води останнього, оскільки позивачем не доведено включення зазначеної в них заборгованості до заборгованості ОСОБА_1 .

Оскільки у позивача наявна станом на дату звернення до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії, відсутні підстави для задоволення вимог позивача про визнання протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, що відображені у повідомленні від 07.03.2019.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2019 року про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, суд вважає відсутніми підстави для їх задоволення, оскільки відповідачем правомірно відмовлено у призначення житлової субсидії. При розгляді звернення позивача, відповідачем встановлена наявність у ОСОБА_1 заборгованості по сплаті за житлово-комунальні послуги, що була документально підтверджена, та слугувала підставою для відмови у призначенні житлової субсидії. При цьому, позивач не надав Управлінню праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради документів, що спростовували б наявність заборгованості.

Крім того, суд зауважує, що позивач звернулася з заявою 12.02.2019, при цьому помилково в позовних вимогах зазначив датою заяви 01.02.2019.

Щодо зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надати у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у цій справі звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов`язком суду.

Оскільки судове рішення у цій справі ухвалене на користь суб`єкта владних повноважень, відсутні підстави для застосування положень частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем спростовано, а позивачем не підтверджена правомірність заявлених позовних вимог, тому в задоволення позовних вимог слід відмовити.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2019 відкрито провадження у цій справі, чим фактично задоволено клопотання позивача про звільнення її від сплати судового збору, немає підстав для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 червня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля 32, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап