
Справа № 180/83/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2019 р. м.Марганець
Марганецький міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді – Хомченко С.І.,
з секретарем – Горіної А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Марганець в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом керівника Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Марганецької міської ради до ОСОБА_1, третя особа державне підприємство «Марганецьке лісове господарство» про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_2 в інтересах держави: в особі виконавчого комітету Марганецької міської ради звернувся з позовом до ОСОБА_3 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
В обґрунтування позовних вимог вказали, що відповідно до п. 3 статті 131-1 Конституції України на органи прокуратури України покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ст.ст. 1, 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є збереження природних ресурсів, у т.ч. лісів.
Статтею 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що місцевіради несутьвідповідальність застан навколишньогоприродного середовищана своїйтериторії ів межахсвоєї компетенціїздійснюють контрольза додержаннямзаконодавства проохорону навколишньогоприродного середовища.
Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку (ст. 145 Конституції України).
Прокурор може звертатися до суду в інтересах держави, які, в свою чергу, можуть бути пов'язані з необхідністю захисту прав державних органів, а також підприємств, установ, організацій незалежно від їх підпорядкування та форм власності.
Частиною 7 статті 128 Кримінального процесуального кодексу України особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право предявити його в порядку цивільного судочинства.
З метою захисту інтересів держави, а саме стягнення матеріальної шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев, не відшкодування якої порушує економічні інтереси держави, оскільки несплата штрафних санкцій в умовах гострого дефіциту бюджетних коштів негативно впливає на поповнення бюджету й може призвести до невиконання соціальних програм, передбачених його витратною частиною та спрямованих на ліквідацію негативного впливу на стан навколишнього природного середовища, керівником Нікопольської місцевої прокуратури пред’являється позовна заява в інтересах держави в особі Марганецької міської ради.
На даний час шкода, завдана незаконною порубкою дерев ОСОБА_3 в сумі 10704,43 грн. не відшкодована, а заходи щодо примусового стягнення нарахованого розміру шкоди, виконавчим комітетом Марганецької міської ради не вжито.
Вказане у відповідності до ст.131-1 Конституції України покладає на прокуратуру обов’язок щодо звернення до суду з вказаним позовом та підтриманням його в суді.
Підпунктом 1 пункту «б» частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
У зв’язку з цим, дана позовна заява пред’являється керівником Нікопольської місцевої прокуратури також на захист інтересів держави в особі виконавчого комітету Марганецької міської ради.
Згідно ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської діяльності, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу) є: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України, до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно з законом та перспективним планом формування територій громад 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджет міст Києва та Севастополя 70 відсотків.
Таким чином, шкода, заподіяна порушенням природоохоронного законодавства, відшкодовується шляхом перерахування коштів на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідної місцевої ради, на адміністративній території якої скоєно правопорушення, на користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби України в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вказаному вище співвідношенні (аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України 364/1080/16-ц від 27.06.2018).
Враховуючи це, Нікопольська місцева прокуратура звертається до суду з позовом в інтересах держави в особі органу місцевого самоврядування та його виконавчого органу про відшкодування збитків, завданих кримінальним правопорушенням, оскільки незаконна порубка лісу заподіює істотну шкоду економічним інтересам держави, що виявляються у грошових збитках, а саме вилучення у держави вартості пошкодженої або знищеної деревини, недоотримання доходів від використання деревини, яку лісокористувач мав реальну можливість одержати, витрати на лісовідновлення зрубаних лісових ділянок, витрати на прибирання місць порубок від порубкових решток, тощо.
Вироком Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 13.09.2018 року (який набрав законної сили 16.10.2018 року) по кримінальному провадженню № 12018040330000088 ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 246 КК України.
При цьому судом встановлено, що 05.11.2017 року, ОСОБА_3, знаходячись на території кварталу 9 виділу 3 урочище Закам’янка ДП «Марганецьке лісове господарство», що відноситься до лісових ділянок категорії рекреаційно-оздоровчих лісів, всупереч установленому законом порядку, не маючи будь-яких дозвільних документів на проведення рубки деревини, з метою заготівлі дров для власного використання, за допомогою бензопили та пилки, умисно відділив від кореня стовбури чотирьох ростучих дерев породи «Акація», одного дерева породи «Ясен» та одного дерева породи «В’яз», вчинивши їх незаконну самовільну порубку, при цьому заподіявши матеріальну шкоду інтересам держави на загальну суму 10704,43 грн.
Відповідно до розрахунку Державного підприємства «Марганецьке лісове господарство», проведеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 р. «про такси для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу», розмір шкоди, заподіяної ОСОБА_3 внаслідок порубки дерев становить 10704,43 гривень.
Тобто, вироком Марганецького міського суду від 13.09.2018 встановлено факт незаконної порубки дерев ОСОБА_3, внаслідок чого Марганецький міській раді спричинені збитки на суму 10704,43 грн.
Відповідно до ст.66 Конституції України, кожен зобовязаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством. Відповідно до приписів ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»,використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами і організаціями здійснюється з додержанням обовязкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобіганню псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Відповідно до приписів ст. ст. 105, 107 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства у вигляді незаконного вирубування та пошкодження дерев і чагарників тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Підприємства, установи, організації і громадяни зобовязані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Частиною 1 статті 69 вказаного Закону передбачено,що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згіднозі ст.1166 ЦК України, шкода заподіяна особі або майну громадянина, також шкода заподіяна організації, підлягає відшкодуванню особою, яка заподіяла шкоду у повному обсязі.
В зв’язку із вищевикладеним, ОСОБА_3 повинен відшкодувати шкоду, заподіяну незаконною порубкою дерев в сумі 10704,43 грн.
Відповідно до листа Управління Державної казначейської служби України у м.Марганець від 03.01.219 року № 03-10.4/13 кошти на рахунок 33117331004028 у період з 13.09.2018 року по 29.12.2018 року від ОСОБА_3 не надходили.
Враховуючи те, що орган місцевого самоврядування та виконавчий комітет Марганецької міської ради, не забезпечив належним чином відшкодування шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев, в такому випадку у прокурора наявні усі підстави для звернення з позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Марганецької міської ради та виконавчого комітету Марганецької міської ради.
Враховуючи вищевикладене, просить суд стягнути з ОСОБА_3 на користь держави в особі виконавчого комітету Марганецької міської ради спричинену кримінальним правопорушенням матеріальну шкоду в сумі 10704,43 грн.
Відповідач ОСОБА_3 відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши всі надані по справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.13 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.81 ЦПК України).
За правилами ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Нормами ч.4 ст.206 ЦПК України визначено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В даному випадку в судовому засіданні відповідно до норм ч.1 ст.81 ЦПК України встановлено наступне.
Вироком Марганецького міського суду Дніпропетровської області від 13.09.2018 року (який набрав законної сили 16.10.2018 року) по кримінальному провадженню № 12018040330000088 ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 246 КК України (а.с.9-11).
Відповідно до розрахунку Державного підприємства «Марганецьке лісове господарство», проведеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 р. «про такси для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу», розмір шкоди, заподіяної ОСОБА_3 внаслідок порубки дерев становить 10704,43 гривень (а.с.12).
Тобто, вироком Марганецького суду від 13.09.2018 встановлено факт незаконної порубки дерев ОСОБА_3, внаслідок чого Марганецькій міській раді спричинені збитки на суму 10704,43 грн.
В зв’язку із вищевикладеним, ОСОБА_3 повинен відшкодувати шкоду, заподіяну незаконною порубкою дерев в сумі 10704,43 грн.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядуванн в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно зі ст.66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі.
Згідно ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Статтею 69 вищевказаного Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ч.6 ст.82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Частиною 1 ст.1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Враховуючи, що відповідача визнано винним вироком Марганецького міського суду Дніпропетровської області у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.246 КК України, даним злочином заподіяно майнову шкоду у розмірі 10704,43 грн., відповідачем не надано доказів добровільного відшкодування шкоди, завданої злочином, суд приходить до висновку про достатність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Також, відповідно до п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи у всіх судових інстанціях.
Тому, з відповідача необхідно стягнути судовий збір у сумі 1921,00 грн. на користь спеціального фонду Державного бюджету України.
На підставі ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 41, 68, 69, 70 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 66, 131 Конституції України, ст.ст. 39, 67, 105, 107 Лісового кодексу України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 133, 141, 223, 259, 263-265, 268, 279, 280-284, 353 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги керівника Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі виконавчого комітету Марганецької міської ради до ОСОБА_3, третя особа державне підприємство «Марганецьке лісове господарство» про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави в особі виконавчого комітету Марганецької міської ради збитки, завдані кримінальним правопорушенням в розмірі 10407 гривень 43 копійки.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Марганецький міський суд Дніпропетровської області в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя: С. І. Хомченко