
Справа № 379/1612/18
3/379/15/19
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.01.2019 рокум.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Потеряйко Світлана Анатоліївна, розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від Таращанського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, РНОКПП не відомо, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
До Таращанського районного суду надійшли вище зазначені матеріали.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 080704 від 17.12.2018, складеного інспектором СРПП Таращанського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 вбачається, що 17.12.2018 о 15 год. 00 хв. на автодорозі с. Лісовичі – м. Тараща, водій ОСОБА_1, керуючи автомобілем НОМЕР_1, не надав переваги в русі автомобілю НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_3, який рухався на підйом, де зустрічний роз’їзд утруднено, не обравши безпечної швидкості руху, не дотримавшись безпечної дистанції на слизькій дорозі, здійснив зіткнення з даним автомобілем.
Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.8.1, 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Приписами ч. 1 ст. 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП закріплено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При цьому, у коментованій статті 256 КУпАП, зазначено, що протокол про адміністративне правопорушення повинен містити перелік всіх обов’язкових реквізитів протоколу, і у разі їх відсутності він не має доказового значення. Протокол про адміністративне правопорушення займає провідне місце в числі засобів, за допомогою яких встановлюються фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку посадові особи встановлюють наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, вину особи в його вчиненні та інші обставини, що вказуються у ст. 280 КУпАП i мають значення для правильного розв’язання справи. Така позиція законодавця вимагає вiд посадових осiб, якi складають протокол, суворо дотримуватися порядку його оформлення.
Проте у вищевказаному протоколі в порушення вимог ст. 256 КУпАП при описі суті адміністративного правопорушення та установлених обставин невірно зазначено ініціали особи водія автомобіля НОМЕР_2 ( згідно даних схеми місця ДТП та пояснень потерпілого водія, він є ОСОБА_4, а в протоколі зазначено - «ОСОБА_3А.»), не повністю зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення (місце вчинення: автодорога с. Лісовичі - м. Тараща без зазначення адміністративно-територіальної одиниці населеного пункту до якого віднесена дана частини автодороги).
Також у поясненнях ОСОБА_1 та ОСОБА_4, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, анкетні дані зазначені неповністю, відсутні відомості про наявність ідентифікаційного номера особи.
Крім того, відповідно до Наказу МВС України від 06.11.2015 року №1376, яким затверджена Інструкція з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в органах поліції усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
При цьому, суд звертає увагу, що обов’язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Вказані обставини перешкоджають суду своєчасному, всебічному, повному і об'єктивному з'ясуванню обставин справи, а тому вказаний матеріал підлягає поверненню до органу, який його склав, для належного оформлення у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 р. (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 256, 278 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний матеріал щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП повернути до Таращанського ВП Миронівського ВП ГУ НП в Київській області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанову разом із матеріалами адміністративної справи направити до Таращанського ВП Миронівського ВП ГУ НП в Київській області
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_5.