Справа № 2а- 28296/09/1270
Категорія 6.6.4
П О С Т А Н О В А
Іменем України
04 лютого 2010 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Ушакова Т.С. ,
при секретарі: Юрченко О.М. ,
за участю:
представника позивача: Войтенко Н.Г. (довіреність № 2/8/10 від 11.01.2010 року),
відповідач: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський» про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
01 грудня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський» про стягнення боргу. В обгрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Сільськогосподарський виробничо-обслуговуючий кооператив «Слобожанський» зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності Новопсковською районною державною адміністрацією Луганської області 02.03.2000 року, внесений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій 03.03.2000 року за № 307336335, перереєстровано 30.03.2005 року та відповідно до діючого законодавства кооператив поставлено на облік платників податків у Старобільської МДПІ від 13.03.2000 року за № 147. Новопсковським відділенням Старобільської МДПІ Луганської області застосовувались передбачені законом заходи для погашення податкового боргу, а саме: 23.12.2008 року поштою з повідомленням за № 119431 від 18.12.2008 року було вручено під підпис першу податкову вимогу форми «Ю1» від 15.12.2008 року № 1/40 на суму 87869,83 грн. та другу податкову вимогу «Ю2» від 26.01.2009 року за №2/7 на суму 87877,07 грн. вручено головному бухгалтеру СВОК «Слобожанський» Романченко Т.Г. під підпис. Заступником начальника Старобільської МДПІ 26.02.2009 року було прийнято рішення № 3/24 «Про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів». Актом опису активів, самостійно виділених платником податків для продажу від 03.04.2009 року № 1/24 виділено майно на суму 161118,08 грн. описано майно боржника з метою погашення суми податкового боргу. Відповідно до п.п.5.3.1, 5.4.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сума податкового зобовязання несплачена платником податків у 10 денний строк з дня отримання податкового повідомлення вважається податковим боргом. В порушення норм діючого законодавства, податковий борг відповідачем не сплачено. Відповідно до п.7.2.1 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення є будь-які активи платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим законом, а також іншими законами. Враховуючи вищенаведене, Старобільська міжрайонна державна податкова інспекція в Луганській області просить стягнути з Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський» суму боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 15670.17 грн. в доход Державного бюджету України.
Представник позивача в судовому засіданні надав заяву про зменшення розміру позовних вимог у звязку з тим, що відповідачем частково сплачена сума боргу та просив стягнути з Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський» суму заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 13056,47 грн.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не доповів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд, дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що Сільськогосподарський виробничо-обслуговуючий кооператив «Слобожанський» зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності Новопсковською районною державною адміністрацією Луганської області 02.03.2000 року, внесений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій 03.03.2000 року за № 307336335, перереєстровано 30.03.2005 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (арк справи 14).
Відповідно до діючого законодавства підприємство поставлено на облік платників податків в Старобільській МДПІ 13.03.2000 року за №147, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 13.03.2000 року №1005 (арк справи 14).
У відповідності до вимог чинного законодавства боржнику були надіслані перша податкова вимога «Ю1» №1/40 від 15.12.2008 року, яка була отримана представником відповідача 23.12.2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням, та друга податкова вимога «Ю2» №2/7 від 26.01.2009 року, яка була отримана представником відповідача 26.01.2009 року, про що свідчить поштове повідомлення (арк. справи 26). Але до теперішнього часу суму заборгованості сплачено частково, а заборгованість в розмірі 13056,47 грн. залишається непогашеною.
29 серпня 2008 року між Старобільською МДПІ Луганської області та Сільськогосподарським виробничо-обслуговуючим кооперативом «Слобожанський» було укладено договір про розстрочення податкових зобовязань № 19-24 на загальну суму 29501,65 грн. під проценти терміном з 29 серпня по 08 грудня 2008 року (а.с.23).
Рішенням Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області № 3-24 від 26.02.2009 року про застосування заходів податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів на підставі підпункту 7.2.1 пункуту 7.2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вирішено застосувати до платника податків Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський» заходи стягнення узгодженої суми податкового боргу за рахунок активів, що перебувають у його власності, а також за рахунок тих активів, прав власності по яких він набуде у майбутньому (а.с.26).
Податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» № 0001132302/0 від 18.06.2009 року визначено суму штрафної санкції Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський» в розмірі 23,07 грн.(а.с.22).
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Згідно ч.1 ст. 11 вказаного закону о ргани державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі платники податків).
Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не оскаржено платником податків. Факту оскарження відповідачем податкового зобовязання судом не встановлено.
Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
В судовому засіданні позивачем було зменшено суму позовних вимог з підстав того, що відповідачем було сплачено 2613,07 грн. після подання позову до суду, тобто фактично Сільськогосподарський виробничо-обслуговуючий кооператив «Слобожанський» визнав суму заборгованості, крім того позовні вимоги Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції в Луганській області знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку з цим, суд вважає за можливе стягнути з Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський» суму заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 13056,47 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” , суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції у Луганській області до Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський» про стягнення боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського виробничо-обслуговуючого кооперативу «Слобожанський» (ідентифікаційний код 30733635, вул. Леніна, 214 б, с.Осинове, Новопсковський район, Луганська область) на користь Державного бюджету України на р/р 33114329700235 одержувач коштів УДК в Новопсковському районі, код 24046685, Банк одержувача ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код платежу 50080200 заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 13056,47 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено та підписано 09 лютого 2010 року.
СУДДЯ