Рішення № 78758482, 21.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
0540/8843/18-а
Номер документу
78758482
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2018 р. Справа№0540/8843/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

14.09.2018 року позивач звернувся до суду з позовними вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:

- визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року;

- зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року без обмеження строком.

В обґрунтування позивач зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 01.10.2015 року. У звязку зі змінами у законодавстві та право на перерахунок пенсії позивач звернувся до пенсійного фонду. Право на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2016 року з урахуванням Довідки №1218 від 11.05.2017 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. На зверненн пои вача до Головного управління Пенсійного фонду Українив Донецькій області було повідомило про те, що перерахунок пенсії буде здійснено без участі пенсіонерів, відповідно до вимогЗакону № 2262, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до цьогоЗакону, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Позивач зазначає, що у відповідача наявні усі підстави для проведення перерахунку пенсій з огляду на наявність заяви, довідки МВС про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1218 від 11.05.2017 року, та чинних нормативно-правових актів, які забезпечують виконання такого перерахунку. Однак, відповідачем зазначений перерахунок не здійснюється, зазначив, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію, тому вважає протиправною бездіяльність щодо не перерахунку пенсії.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволені позову, мотивуючи тим, що виплата пенсій проводиться в межах передбачених видатків, виплата перерахованих пенсій буде забезпечена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Перерахунок пенсії здійснено позивачу з 01.01.2016 року та розмір доплати за період з 01.01.2016 року по 30.04.2018 року становить 36236,48 грн, виплата пенсії з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року проведена 11.04.2018 року. Зауважує на тому, що перерахунок пенсії здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, як звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.03.2018 року. Отже фонд діє відповідно до вимог законодавства та ніяким чином права позивача не порушував.

Позивачем надано відповідь на відзив, в якій зазначив, що є помилковим твердження відповідача, що пенсійні виплати мають здійснюватись з урахуванням постанови Кабінету міністрів України №103 «Про перерахунок пенсії особам,які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року, та після отримання довідки № 6170лк від 13.03.2018 року здійснено перерахунок, оскільки наявна раніше видана довідка №1218 від 11.05.2017 року, яка видана раніше, крім того у новій довідці розрахунок є нижчим, що звужує його право на отримання належної пенсії. Дійсно перерахунок пенсії біло здійснено за період з 01.01.2018 ркоу по 01.04.2018 року, однак відповідно до закону право на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2016 року, крім того не передбачено можливість сплати пенсії частинами в майбутньому та їз застереженнями про наявність фінансування. Отже позовні вимоги є правомірними та підлягаєть задоволенню.

17.09.2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

16.10.2018 року ухвалою суду вирішено питання про розгляд справи за правилами загальног позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 25.10.2018 року.

25.10.2018 року ухвалою суду відкладено підготовче судове засідання на 16.11.2018 року.

16.11.2018 року ухвалою суду продовжено строк проведення підготовчого судового засідання, справу відкладено до 23.11.2018 року.

23.11.2018 року ухвалою суду закрито підготовче судове засідання справу призначено до судового розгляду по суті на 17.12.2018 року.

Сторони у судове засідання не зявились про час, дату та місце судового засідання повідомлялись належнми чином, з заявами та клопотаннями о суду не звертались.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вказаних приписів процесуального законодавства, 17.12.2018 року суд перейшов до розглянути справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), у відповідності до вимог ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 13486010), в даних правовідносинах, у відповідності до вимог ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.

ОСОБА_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 14.06.2016 року.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою, з 01.10.2015 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З урахуванням змін у пенсійному забезпечені позивач звернувся до ГУ ПФУ України в Донецькій області.

ГУ ПФУ України в Донецькій області надано відповідь №1278-С-01 від 07.12.2016 року про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки законом передбачені строки проведення перерахунку пенсії, а не підстави перерахунку.

На звернення позивача у 2017 році, листом №813-Л-01 від 02.08.2017 року ГУ ПФУ України в Донецькій області надано відповідь про наявність підстав для перерахунку пенсії, також зазначено, що на даний час довідки про види грошового забезпечення від ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області не надходило. Також повідомлено, що перерахунок та виплата пенсії буде здійснено підля виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Судом встановлено, щоЛіквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області підготувала та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку № 1218 від 11.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Згідно даної довідки, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 01.01.2016 року, становить: посадовий оклад 2500 грн; оклад за військовим (спеціальним званням) капітан міліції 1800 грн; надбавка за стаж служби (45,00%) 1935 грн; премія (0,68%) 42,40 грн, усього6277,40 грн.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії згідно діючого законодавства та довідки ліквідаційної комісії від 11.05.2017 року № 1218.

Відповіді Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не надано.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, єЗакон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі Закон № 2262-ХІІ). ЦимЗакономдержава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеногозаконом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесені доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ такого змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до абзацу другогорозділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про Національну поліцію за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України Про Національну поліцію пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ.

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 року № 947 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Враховуючи вищезазначене, відповідно до Закону України від 23.12.2015 року №900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей, статті 63 Закону № 2262-ХІІ зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02.12.2015.

Згідно зі статтею 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016 року.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі Кечко проти України (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Суд критично ставиться до посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі, оскільки цим порушується гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, та оскільки дотримано всі вимоги, необхідні для цього, відповідач не може свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними, тобто відповідач не може посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі Кечко проти України від 08.11.2005).

Суд зауважує на тому, що згідно з частиною третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Зазначена правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17 (№Пз9901/8/18).

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Суд зазначає, що дана справа відповідає ознакам типової справи за субєктним складом та предметом спору.

Суд звертає увагу, що 21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 3 якої, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України, постановив:

- перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року;

- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Судом встановлено, що ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області складено нову довідку від 13.03.2018 року № 6170-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, становить 6263,06 гривень.

На підставі довідки № 6170-лк від 13.03.2018 року Пенсійним фондом проведено перерахунок пенсії та розмір пенсії (з надбавками) з травня 2015 року складає 4070,99 гривень.

Відповідно до розрахунку на доплату (виплату,утримання) пенсії позивачу проведений розрахунок у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, з січня 2016 року по квітень 2018 року, сума доплати становить 38236,48 грн.

Відповідно до відомостей з пенсійної справи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вбачається, що 10.04.2018 року позивачу виплачена доплата у звязку з перерахунком до пенсії січень-квітень 2018 року в сумі 5167,64 гривень.

Суд не погоджується з даною позицією відповідача.

Згідно положеньстатті 7 КАС Українисуд вирішує справи відповідно доКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначеніКонституцієюта законами України.

При вирішені даного спору застосуванню підлягають положеннястатті 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд надає оцінку тим правовідносинам, які виникли до звернення особи з позовом, відхиляючи ті, що виникли в процесі розгляду справи, отже постанова № 103 прийнята 21.02.2018 року, після виникнення спірних правовідносин та погіршує становище позивача в частині виплати належної йому пенсії, а тому не підлягає застосуванню судом у спірних правовідносинах при прийнятті цьогорішення.

Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» (№ 25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі «Стреч проти Сполучного Королівства» ("STRETCH v. THE UNITED KINGDOM " № 44277/98).

У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття «майно», а саме в контексті статті 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як «наявне майно», так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого «права власності» (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини «Фон Мальтцан та інші проти Німеччини»). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися «активом»: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність ("MALTZAN (FREIHERR VON) AND OTHERS v. GERMANY " № 71916/01, 71917/01 та 10260/02).

Відповідно до частини другоїстатті 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При вирішені даного спору застосуванню підлягають положення статті 58 Конституції України, за змістом якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно із наведеними приписами Постанови №103 позивачу змінено порядок перерахунку пенсії в частині визначення складових грошового забезпечення з прив'язкою "за січень 2016 року", а також обмежено обсяг виплат в залежності від наявного фінансування, шляхом встановлення значного відтермінування строку таких виплат (з 2019 року - 50% різниці, з 2020 року - 100% різниці).

За наведених обставин, на переконання суду,постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року на виконання ст. 58 Конституції України не може застосовуватись до спірних правовідносин.

Так, відповідачем проведено перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 5176,64 грн, відповідно до Постанови КМУ №103.

За період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року перерахунок та виплата пенсії взагалі не здійснена, та з 01.05.2018 року також здійснено перерахунок пенсії відповідно до Постнови КМУ №103.

З огляду на наведене, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку позивачу пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року, мала протиправний характер і відповідач діяв протиправно, станом на дату розгляду адміністративної справи, відповідачем така протиправна бездіяльність не усунута, доказів про нарахування та виплату пенсії суду не надано.

Довідка № 1218 від 11.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1С Міністерством внутрішніх справ України не відкликана, отже, саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідний перерахунок та виплата не здійснені.

Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням довідки № 1218 від 11.05.2017 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві за період з 01.01.2016 року

Частиною 2 статті 9 КАС України суду надане право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії виконано Пенсійним фондом на підставі довідки нового зразка №6170-лк від 13.03.2018, та оскільки довідка № 1218 від 11.05.2017 року, на яку посилається позивач в позові, не відкликана Міністерством внутрішніх справ України, суд вважає необхідним вийти за межі заявлених позовних вимог в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві за період з 01.01.2016 року з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області № 1218 від 11.05.2017 року про розмір грошового забезпечення.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду зобов'язувати подати суб'єкта владних повноважень звіт про виконання судового рішення, тому підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд не вбачає.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже підлягає стягненню з відповідача на користь позивача понесений та підтверджений платіжним дорученням судовий збір у сумі 704,80 грн.

Керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул.Генерала Батюка, 8,м. Словянськ, Донецька область) про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) за вислугою років і виплатити різницю по пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 1218 від 11.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту його підписання суддею.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 21.12.2018 року.

Суддя Христофоров А.Б.