
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2018 р. Справа№0540/9017/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради про:
- визнання протиправними дії в частині утримання раніше нарахованих та виплачених коштів щомісячної адресної грошової допомоги за період з 16.02.2015 року по 04.07.2017 року у сумі - 29640,96 грн. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - 273 5300415;
- визнання протиправними дії щодо утримання призначеної щомісячної адресної грошової допомоги у 100% розмірі в рахунок погашення переплати на підставі особистої заяви від 26.09.2017р. № 05-50/7-2482;
- зобов'язання повернути утримані кошти щомісячної адресної грошової допомоги у 100% розмірі в рахунок погашення переплати на підставі особистої заяви від 26.09.2017р. № 05-50/7-2-482.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, та є отримувачем щомісячної адресної грошової допомоги, однак на підставі отриманої інформації щодо наявності у колишньої дружини у власності житлової квартири, відповідачем зазначено, що у період з 16.02.2015 року по 04.07.2017 року було виплачено надміру сплачено щомісячну адресну грошову допомогу у сумі 29640,96 грн, та на підставі зазначеного було утримано 100% розміру призначеної адресної грошової допомоги. Вважає зазначені дії відповідача протиправними, оскільки не перебуває у шлюбі з 16.08.2017 року, крім того, квартира, що наявна у власності колишньої дружини розташована у м. Слов’янську Донецької області, тобто розташована в зоні проведення антитерористичної операції. З огляду на зазначене вважає, що відповідачем протиправно не виплачується щомісячна адресна грошова допомога.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивач неодноразово звертався із заявою про призначення адресної допомоги, та йому виплачувалась щомісячна адресна грошова допомога. Однак, оскільки управлінням було встановлено, що у власності дружини позивача є житлове приміщення, та позивач про зазначений факт управління не повідомив, у відповідності до чого було припинено виплату адресної допомоги та надміру нарахованих кошти у сумі 29640,96 грн підлягають стягненню з відповідача. В заяві від 26.09.2017 року позивач повідомив про те, що шлюб з ОСОБА_2 розірвано та переплату просив утримувати в 100 % розмірі до пгашення надміру сплаченої адресної грошової допомги. З урахуванням зазначеного вважає, що правомірно припинено виплату допомоги, у зв’язку з наявністю надміру сплаченої допомоги. Просить відмовити у задоволені позовних вимог.
Після отримання відзиву на адміністративний позов, позивачем були уточнені позовні вимоги та зазначено, що відповідачем правомірно утримано грошові кошти лише за червень 2017 року на суму 1312 грн та за липень 2017 року у сумі 169,29 грн. Також уточнив редакцію п.3 позовних вимог, та просить:
- зобов'язати повернути кошти щомісячної адресної грошової допомоги у 100% розмірі в рахунок погашення переплати на підставі особистої заяви від 26.09.2017р. № 05-50/7-2-482 у розмірі 15038,21 грн.
24.09.2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення учасників справи на 22.10.2018 року.
22.10.2018 року сторони у судове засідання не з’явились, надали заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вказаних приписів процесуального законодавства, 22.10.2018 року суд перейшов до розглянути справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (РНОКПП НОМЕР_1), згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради (ЄДРПОУ 25954290), згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Судом встановлено, що позивач, відповідно до Довідки №1429049961 від 02.07.2016 року, місце фактичного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2 та після зміни фактичної адреси проживання відповідно до Довідки №0000305657 від 22.08.2017 року, місце фактичного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3 має статус внутрішньо переміщеної особи.
З 12.08.2011 року по 16.08.2017 року перебував у шлюбі з ОСОБА_2.
Згідно відомостей про права власності ОСОБА_2 належить 1/1 квартири розташованої АДРЕСА_1,1/1 квартири розташованої АДРЕСА_2.
Судом встановлено, що позивач неодноразово звертався до Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради з питання призначення адресної допомоги:
-заява від 16.02.2015 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 16.02.2015 по 15.08.2015 року у щомісячному розмірі 442 грн;
-заява від 26.06.2015 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 17.03.2015 по 15.08.2015 у розмірі 949 грн.;
- заява від 29.09.2015 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 29.09.2015 по 28.03.2016 у щомісячному розмірі 1074 грн.;
- заява від 30.03.2016 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 30.03.2016 по 28.09.2016 у щомісячному розмірі 1074 грн.;
- заява від 05.07.2016 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 05.07.2016 по 04.01.2017 у щомісячному розмірі 1130 грн.;
-заява від 05.01.2017 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 05.01.2017 по 04.07.2017 у щомісячному розмірі 1247 грн.;
- заява від 05.07.2017 року про відсутність змін, та від 26.09.2017 року про наявність змін, а саме про розірвання шлюбу 16.08.2017 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 26.09.2017 по 25.03.2018 у щомісячному розмірі 1031 грн.;
- заява від 26.03.2018 року, на підставі наданої інформації призначена адресна допомога на період з 26.03.2018 по 25.09.2018 у щомісячному розмірі 1373 грн.;
-заява від 26.09.2018 року.
14.06.2018 року листом №04-38/2042 Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради повідомило позивача про припинення виплати адресної допомоги, оскільки у період з 16.02.2015 року по 04.07.2017 року позивачем отримані надміру сплачені кошти з адресної допомоги у сумі 29640,96 грн. Погашення переплати буде здійснюватися з призначеної допомоги у 100% розмірі, на підставі особистої заяви від 26.09.2017 року №05-50/7-2-482.
Позивач не погоджується з даним висновком відповідача за наслідком чого звернувся до суду.
Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначається Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок №505).
Відповідно п. 2 Порядку №505, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
За приписами п. 6 Порядку №505, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім’ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно з п. 11 Порядку №505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Правомірність дій органу соціального захисту населення безпосередньо залежить від підстави, через яку припинено нарахування та виплату щомісячної адресної допомоги.
Як зазначає відповідач, в ході проведення перевірки відповідачем було встановлено, зазначене також підтверджено матеріалами справи, що колишня дружина позивача ОСОБА_2, є власником квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3.
Указом Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року “Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
За приписами ст. 1 Закону № 1669-VII період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14.04.2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
На виконання Закону № 1669-VII розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, місто Слов’янськ Донецької області.
05.11.2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1079-р, яким зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція”.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого також включено місто Слов’янськ Донецької області.
Тобто, у період перебування у шлюбі, дружина позивача мала житлове приміщення, розташоване в районі проведення антитерористичної операції.
Отже позивач у своїх заявах правомірно вказував про відсутність у нього, або у будь-кого з членів його сім’ї у володінні житлового приміщення.
Тобто, у розумінні п. 6 Порядку №505, надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відсутній факт подання позивачем документів з недостовірними відомостями. Як наслідок, відсутні й надміру перераховані суми грошової допомоги, що підлягають поверненню.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Донецького апеляційного адміністративного суду у справі справа № 805/2383/18-а від 12.09.2018 року.
Враховуючи зазначене знайшло своє підтвердження відсутність надміру сплачених сум щомісячної адресної грошової допомоги та наявність протиправних дій відповідача щодо утримання з позивача надміру сплачених коштів.
Відповідно до уточнених позовних вимог, позивачем визнано правомірність утримання грошових коштів за червень 2017 року на суму 1312 грн та за липень 2017 року у сумі 169,29 грн.
З огляду на зазначене підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправними дії в частині утримання раніше нарахованих коштів щомісячної адресної грошової допомоги за період з 16.02.2015 року по 04.07.2017 року у сумі - 29640,96 грн. та визнання протиправними дії відповідача щодо утримання призначеної щомісячної адресної грошової допомоги у 100% розмірі в рахунок погашення переплати на підставі особистої заяви від 26.09.2017р. № 05-50/7-2482.
За наслідком відсутності надміру сплачених сум щомісячної адресної грошової допомоги, є обґрунтованими вимоги позивача щодо зобов'язати управління повернути кошти щомісячної адресної грошової допомоги у 100% розмірі в рахунок погашення переплати на підставі особистої заяви від 26.09.2017р. № 05-50/7-2-482 у розмірі 15038,21 грн.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про задоволення уточнених позовних вимог.
Судовий збір в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4) до Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Г. Батюка, буд. 40) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради з утримання раніше нарахованих та виплачених коштів щомісячної адресної грошової допомоги за період з 16.02.2015 року по 04.07.2017 року у сумі - 29640,96 грн. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - 273 5300415.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради щодо утримання призначеної щомісячної адресної грошової допомоги у 100% розмірі в рахунок погашення переплати на підставі особистої заяви від 26.09.2017 року № 05-50/7-2482.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради повернути ОСОБА_1 кошти щомісячної адресної грошової допомоги у 100% розмірі в рахунок погашення переплати на підставі особистої заяви від 26.09.2017р. № 05-50/7-2-482 у розмірі 15038,21 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради (ЄДРПОУ 25954290) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2) судовий збір у сумі 704,80 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне судове рішення складено 24.10.2018 року.
Суддя Христофоров А.Б.