Рішення № 76939710, 05.10.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2018
Номер справи
2240/2966/18
Номер документу
76939710
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/2966/18

РІШЕННЯ

іменем України

05 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

1. ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування до стажу служби період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області у період з 04.01.2003 до 15.05.2009 та службу в кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області у період з 18.10.2011 до 26.06.2014;

- зобов'язати відповідача врахувати до стажу служби позивача період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області та службу в кримінально-виконавчій службі ДПтС в Хмельницькій області;

- зобов'язати відповідача перерахувати грошове забезпечення позивачу з врахуванням періоду служби позивача у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області та служби в кримінально-виконавчій службі ДПтС в Хмельницькій області та виплатити з врахуванням проведених виплат;

- зобов'язати відповідача перерахувати позивачу тривалість додаткової оплачуваної відпустки з врахуванням періоду служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області, служби в кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області та виплатити грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку.

- зобов'язати відповідача надати до суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох днів з дня отримання копії постанови.

2. Свій позов мотивує тим, що з 04.01.2003 по 15.05.2009 проходив службу в податковій міліції Державної податкової адміністрації у Хмельницькій області на різних посадах, а в період з 18.10.2011 по 26.06.2014 - службу в кримінально-виконавчій службі управління державної пенітенціарної служби України в Хмельницькій області на різних посадах. 07.11.2015 його було прийнято на службу в Національну поліцію. Вважає, що служба в податковій міліції та кримінально-виконавчій службі здійснювалась ним в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, які і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу. Тому повинна зараховуватися до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

3. 21.08.2018 звернувся до начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області з рапортом, в якому просив зарахувати до його стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, службу в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області у період з 04.01.2003 по 15.05.2009 та службу в кримінально-виконавчій службі управління ДПтС України в Хмельницькій області у період з 18.11.2011 по 26.06.2014.

4. Відповідач листом від 27.08.2018 №2851/121/12/05-2018 повідомив його, що відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" підстав для такого зарахування не має.

5. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неврахування до стажу служби періоду служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області та служби в кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області, звернувся з позовом до суду.

6. 26.09.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що з 02.07.2015 на території України функції з охорони правопорядку покладаються на Національну поліцію України, що за своїм статусом є новоствореним правоохоронним органом державної влади та не є правонаступником органів внутрішніх справ. До органів поліції не передані функції органів внутрішніх справ, а поліція виконує нові функції згідно Закону України "Про Національну поліцію". Питання щодо проходження служби поліцейськими, в тому числі перерахунку строку служби, регулюються Законом України "Про Національну поліцію", а саме статтею 78. Як передбачено пунктом 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. ОСОБА_1 був прийнятий на службу з 01.07.2014, тому стаж служби зараховується йому саме з цього моменту.

7. Зазначив, що відповідно до положень Закону України "Про Національну поліцію", який регулює у тому числі і порядок надання поліцейським відпусток, грошова компенсація поліцейським виплачується лише при звільненні і тільки за невикористану в році відпустку.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

8. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.09.2018 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання на 02.10.2018.

9. 14.09.2018 до суду надійшла заява позивача, в якій він просить розглянути справу за його відсутності у зв'язку з відрядженням в зону проведення Операції Об'єднаних Сил на території Донецької області. Позовні вимоги визнає.

10. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.10.2018 вирішено перейти до розгляду даної справи в порядку письмового провадження.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

11. З 04.01.2003 по 15.05.2009 ОСОБА_1 проходив службу в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області на посадах:

- 04.01.2003 - 02.11.2004 - слідчого слідчого відділення податкової міліції Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції;

- 02.11.2004 - 15.08.2005 - старшого оперуповноваженого в ОВС першого відділення відділу по боротьбі з корупцією в органах ДПС Управління податкової міліції з організації взаємодії в Хмельницькій області;

- 15.08.2005 - 02.08.2007 - старшого оперуповноваженого в ОВС відділу оперативно-профілактичних заходів та безпеки регіонального управління по боротьбі з корупцією в органах ДПС ДПА у Хмельницькій області;

- 02.08.2007 - 28.03.2008 - інспектора штабу відділу податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому;

- 28.03.2008 - 16.12.2008 - старшого оперуповноваженого відділення боротьби з суб'єктами господарювання, що мають ознаки фіктивності та незаконним відшкодуванням ПДВ відділу податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому;

- 16.12.2008 - 15.05.2009 старшого оперуповноваженого відділення викриття злочинів в базових галузях економіки відділу податкової міліції ДПІ у м. Хмельницькому.

12. Відповідно до наказу ДПА у Хмельницькій області №136-о від 15.05.2009 ОСОБА_1 звільнено з органів ДПА України за власним бажанням.

13. З 18.10.2011 до 26.06.2014 проходив службу в кримінально-виконавчій службі управління ДПтС України в Хмельницькій області на посадах:

- 18.10.2011 - 17.10.2013 - інспектора Центрального районного підрозділу Хмельницького міського відділу кримінально-виконавчої інспекції;

- 17.10.2013 - 07.04.2014 - старшого інспектора Зарічанського районного підрозділу Хмельницького міського відділу кримінально-виконавчої інспекції;

- 07.04.2014 - 26.06.2014 - оперуповноваженого (по боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів) оперативного відділу Райківецької виправної колонії (№78).

14. Відповідно до наказу УДПтС України у Хмельницькій області "По особовому складу" №28 о/с від 26.06.2014 позивача звільнено з органів кримінально-виконавчої служби УДПтС України за власним бажанням.

15. Згідно з наказом Управління МВС України в Хмельницькій області "По особовому складу" від 01.07.2014 №151 о/с ОСОБА_1 було прийнято на службу до УМВС України в Хмельницькій області.

16. 06.11.2015 згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ позивач звільнений у запас Збройних Сил за пунктом 63 "к" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).

17. Відповідно до витягу з наказу "По особовому складу" від 07.11.2015 №18 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу в Національну поліцію.

18. 21.08.2018 звернувся до начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області з рапортом, в якому просив зарахувати до його стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області у період з 04.01.2003 по 15.05.2009 та службу в кримінально-виконавчій службі УДПтС України в Хмельницькій області у період з 18.11.2011 по 26.06.2014.

19. Листом від 27.08.2018 №2851/121/12/05-2018 повідомив позивача про відсутність підстав для зарахування до його стажу служби в поліції періодів служби в податковій поліції ДПА у Хмельницькій області та кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області.

IV. ОЦІНКА СУДУ

20. Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

21. Згідно з частинами 1-3 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

22. До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

23. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

24. Крім того, статтею 19 Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-XII, який регулював правовий статус податкової міліції в період служби позивача, податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

25. Відповідно до статей 24, 26 зазначеного Закону особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію".

26. Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в України" №508-VI від 05.07.2012 внесено зміни до Податкового кодексу України.

27. Згідно з пунктом 353.1. статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

28. Зазначені норми кореспондуються з вимогами частини 1 статті 24 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", який був чинний до 20.11.2012, згідно якої особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

29. Відповідно до пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей.

30. Таким чином, служба в органах податкової міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

31. Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

32. Суд зазначає, що служба в Державній пенітенціарній службі України здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

33. Згідно з частиною 4 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

34. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

35. Приписами пунктів 3-6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

36. Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

37. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

38. Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача перерахувати грошове забезпечення позивачу з врахуванням періодів служби позивача у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області та служби в кримінально-виконавчій службі ДПтС в Хмельницькій області та виплатити з врахуванням проведених виплат, а також щодо зобов'язання відповідача перерахувати позивачу тривалість додаткової оплачуваної відпустки з врахуванням періодів служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області та служби в кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області слід задовольнити.

39. Крім того, частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, яка відповідно до вимог статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права в Україні.

40. Частиною 1 статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

41. У пункті 83 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам ІІ проти Німеччини" від 12.07.2001 Суд нагадує, що, згідно з усталеною практикою органів Конвенції, "майно" може являти собою "існуюче майно" або засоби, включаючи право вимоги, відповідно до якого заявник може стверджувати, що він має принаймні "законне сподівання" стосовно ефективного здійснення права власності.

42. При цьому, враховуючи принцип справедливості (fairness) та недопущення зловживання повноваженнями (abuse of power) під час прийняття рішень та вчинення діянь публічною адміністрацією, наявність в особи заснованих на обіцянках влади очікувань (джерело яких - владні діяння й рішення) свідчить про взаємодію влади з особою, тому для забезпечення якості влади (управління) необхідно, щоб відповідні очікування були предметом ефективного правового захисту.

43. Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що надбавка за вислугу років є майном позивача в розумінні пункту 1 статті 1 Протоколу №1 Конвенції, а також отримуючи надбавку за вислугу під час проходження служби в органах внутрішніх справ, позивач має законні сподівання на одержання такої під час служби в Національній поліції.

44. При цьому, відсутність своєчасного прийняття підзаконних нормативних актів не може слугувати підставою для позбавлення позивача належного грошового забезпечення.

45. Водночас, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення по даній справі, з огляду на наступне.

46. Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

47. З вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду.

48. Вимога позивача про зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення по даній справі є безпідставною, оскільки позивачем не наведено аргументованих доводів, а судом не встановлено в ході судового розгляду доказів, що свідчили б про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.

49. Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

50. Відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірність дій щодо незарахування стажу роботи позивача у період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області у період з 04.01.2003 до 15.05.2009 та службу в кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області у період з 18.10.2011 до 26.06.2014 до стажу служби в поліції.

51. Водночас, частиною 10 статті 93 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що за невикористану в році звільнення відпустку поліцейським, які звільняються з поліції, виплачується грошова компенсація відповідно до закону.

52. Таким чином, відсутні підстави для зобов'язання відповідача виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку, оскільки доказів його звільнення з служби в поліції суду не надано.

53. Враховуючи зазначене адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

54. Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування до стажу служби ОСОБА_1 періодів служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 04.01.2003 по 15.05.2009 та служби в кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області з 18.10.2011 по 26.06.2014.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області врахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу податковій міліції ДПА у Хмельницькій області в період з 04.01.2003 по 15.05.2009 та службу в кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області в період з 18.10.2011 по 26.06.2014.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області перерахувати ОСОБА_1 грошове забезпечення з врахуванням служби позивача у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області в період з 04.01.2003 по 15.05.2009 та служби в кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області в період з 18.10.2011 по 26.06.2014 та виплатити його з врахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області перерахувати ОСОБА_1 тривалість додаткової оплачуваної відпустки з врахуванням служби позивача у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області в період з 04.01.2003 по 15.05.2009 та служби в кримінально-виконавчій службі ДПтС України в Хмельницькій області в період з 18.10.2011 по 26.06.2014.

В задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку - відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 05 жовтня 2018 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29000 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап