
Справа № 587/1931/18
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2018 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Дашутіна І.В., при секретарі Макошенець С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,
В С Т А Н О В И В :
Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з даним позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_2 на користь департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму боргу у розмірі 1775 грн. 62 коп., а також витрати по сплаті судового збору.
В судове засідання представник позивача не з’явивсь, в письмовій заяві позов підтримав у повному обсязі та просив розглянути справу без їх участі.
Відповідачка в судове засідання не з’явилась, хоч про розгляд справи була повідомлена належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до пункту 2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 в редакції, що діяла в спірний період (надалі - Положення) передбачено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Пунктом 7 Положення, яке діяло в спірний період передбачено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
13 травня 2015 року ОСОБА_1 подала до департаменту заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 5).
Рішенням департаменту від 01 червня 2015 року відповідачу була призначена субсидія на квітень 2015 року, в подальшому призначення субсидії проводилось відповідно до пункту 14 Положення в редакції спірного періоду де передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.
Так, після закінчення строку отримання субсидії, відповідачу було призначено субсидію на період з 01 вересня 2017 року по 30 квітня 2018 року (а.с. 7-16).
Надалі, 22 лютого 2018 року до департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації надійшов лист з якого вбачалося, що при перевірці баз даних про отримувачів субсидії за інформацією Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» було виявлено, що ОСОБА_2 30 серпня 2017 року була знята з реєстрації місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, в свою чергу за вищезазначеною адресою з 12 вересня 2017 року зареєстровані інші особи (а.с. 17).
14 березня 2018 року ОСОБА_2 особисто звернулась до департаменту з заявою про припинення субсидії з березня 2018 у зв’язку зі зміною місця реєстрації в якої зазначила, що зайво нараховану суму субсидії зобов’язується повернути в повному обсязі на рахунок департаменту (а.с. 19).
Пунктом 14 Положення в редакції спірного періоду було передбачено, що громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств-виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Відповідно до пункту 20 Положення в редакції спірного періоду надання раніше призначеної субсидії припиняється у разі переїзду сім’ї і іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Згідно з розпорядженням від 14 березня 2018 року надання відповідачу субсидії було припинено з 01 березня 2018 року та розраховано суму надміру перерахованої субсидії до повернення з 01 вересня 2017 року по 28 лютого 2018 року – 1775,62 грн. (а.с. 21, 22).
Відповідачу було направлено лист-повідомлення від 30 березня 2018 № 12.01-28/2339/07 з пропозицією повернути надміру виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку (а.с. 23).
Але до цього часу кошти у розмірі 1775,62 грн. на рахунок департаменту не повернуті відповідачем.
Згідно з пунктом 20 Положення передбачено, у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
При цьому, оскільки наявність порушення з боку відповідача була встановлена у лютому 2018 року, а кошти призначеної житлової субсидії вже були перераховані, тому, в силу вимог ст. 1212 ЦК України, вони мають бути повернуті як майно, що отримане без достатньої правової підстави, зокрема вимога даної норми цивільного законодавства передбачає, що особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи викладене, необхідно стягнути з ОСОБА_2 на користь департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму боргу у розмірі 1775 грн. 62 коп., а також стягнути з відповідачки на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст. ст. 10-13, 81, 89, 263, 265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (с. Н. Сироватка, вул. Садова, 75, Сумського району Сумської області, РНОКПП НОМЕР_1) на користь департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (м. Суми, вул. Харківська, 35, ЄДРКОУ 26440890) суму боргу у розмірі 1775 (одна тисяча сімсот сімдесят п’ять) грн. 62 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 (с. Н. Сироватка, вул. Садова, 75, Сумського району Сумської області, РНОКПП НОМЕР_1) на користь департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (м. Суми, вул. Харківська, 35, ЄДРКОУ 26440890) 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Дашутін