
Справа № 822/1808/18
РІШЕННЯ
іменем України
13 липня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (Відповідач-1) , Ярмолинецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Хмельницької області (Відповідач-2), про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 22.05.2018 звернулась до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису № 7 від ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного виконавчим комітетом Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, в частині написання «національність» батька, в графі замість «українець» вказати «поляк».
В обґрунтування вимог позову зазначає, що зверталась з заявою до Городоцького районного відділу РАЦС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з заявою про внесення відповідних змін, однак отримала відмову в зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів. Зазначає, що Законом України "Про національні меншини в Україні" визначено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Ухвалою від 23.05.2018 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, а також залучив Ярмолинецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області як другого відповідача.
31.05.2018 до суду поступили письмові заперечення від Відповідача-2, в яких заперечує щодо визнання його відповідачем по справі. Також зазначає, що відповідно до актових записів, які знаходяться на зберіганні у Ярмолинецькому районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану, докази про приналежність ОСОБА_2 до польської національності відсутні. Крім того, жодним нормативним актом не передбачено внесення змін щодо національності громадян. Вважає, що відділ може бути лише зацікавленою особою у цій справі, і просить справу вирішити без участі представника (арк. спр.24).
04.06.2018 до суду надійшло письмове клопотання Відповідача-1, в якому фактично клопотань не має. При цьому, вказує про те, що під час проведення державної реєстрації народження заявника не було допущено неточностей, порушень або помилок стосовно національності батька, і просить справу вирішити без представника (арк. спр.37).
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 зверталась з заявою до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, зокрема щодо внесення змін до актового запису про народження на ОСОБА_3 №7 від ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного виконавчим комітетом Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, виправивши в графі національність батька дитини з "українець" на "поляк", однак Висновком від 19.12.2017 про внесення змін до актового запису цивільного стану їй відмовлено у внесені змін у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів (арк. спр.9-10).
Копіями Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 28 лютого 1951 року, Запису акта про народження №7 від ІНФОРМАЦІЯ_1, складених виконавчим комітетом Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження (сформованого 30 травня 2018 року), стверджено народження ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1, у відомостях про батька зазначено: ОСОБА_2, національність - "українець" (арк. спр.7, 25, 30).
Відповідно до копії Запису акта про шлюб №2 від 16.03.1950, складеного виконавчим комітетом Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб (сформованого 30 травня 2018 року), стверджено укладення шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_6, у відомостях про національність нареченого зазначено - "українець" (арк. спр.25, 32).
Згідно з копією Погосподарської книги за 1944-1946 роки та довідки виконкому Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області №508 від 12.06.2017, в господарстві №129 голова сім'ї - ОСОБА_4 (1905 р.н., національність - полька), син - ОСОБА_2 (1927 р.н., національність - поляк) (арк. спр.11, 17-18).
Відповідно до ст. 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, яка ратифікована Законом України № 703/97-ВР від 09.12.1997 року "Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин" констатовано, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими.
Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 300 ЦК України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Статтею 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" визначено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Такі окремі випадки конкретизовані пунктом 2.1 Правил.
Отже, за загальним правилом особа подає заяву про внесення змін до актового запису до органу державної реєстрації актів цивільного стану за своїм місцем проживання.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно з п.1.7 та п.1.15 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 п. 2.13 Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Отже, позивач має право ідентифікувати свою національність, і в тому числі в Записі акта про народження №7 від ІНФОРМАЦІЯ_1, адже її батько ОСОБА_2 за національністю поляк, що підтверджено доказами перевіреними судом і не спростовано відповідачами.
Проте, враховуючи п.1.7 розділу І Правил, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог, заявлених до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, оскільки останній не має повноважень на внесення змін до актового запису, так як зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Ярмолинецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести відповідні зміни до актового запису № 7 від ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Стосовно посилання представника Відповідача-2 на те, що жодним нормативним актом не передбачено внесення змін щодо національності громадян, суд зазначає, що згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 6 ст.162 КАС України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково, так як потрібно враховувати вимоги п. 1.7 Правил, відповідно до яких зобов'язальні вимоги не можуть стосуватися Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, який позивач вважав відповідачем. Крім цього, потрібно враховувати, що суб'єкти владних повноважень Відзиву на позовну заяву в якому би висловили свою позицію щодо позову ( відмовити чи задовольнити, інше) суду не надали, як і доказів, які спростовують доводи позивача, і таких не встановлено судом.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, однак до іншого відповідача, ніж того, якого він визначив, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, до якого такі вимоги задоволені.
Керуючись Законами України "Про національні меншини в Україні", "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ЦК України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Грушевського, 49, м.Городок, Хмельницька область, 32000, код 21323925), Ярмолинецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Хмельницької області (площа 600-річчя Ярмолинець, 1, смт.Ярмолинці, Хмельницька область, 32100, код 21322400) про зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Зобов'язати Ярмолинецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 № 7 від ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного виконавчим комітетом Антоновецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, змінивши національність батька з "українець" на "поляк".
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області вчинити дії по внесенню змін до актового запису від ІНФОРМАЦІЯ_1 №7 - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Ярмолинецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Повне рішення складене 13 липня 2018 року
Головуючий суддя А.І. Петричкович