
10.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
10 липня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/1375/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: 91000, АДРЕСА_1; фактичне місце проживання: 93615, Луганська область, Станично-Луганський район, с. Пшеничне, с/т Переліски, вул. Бузкова, буд. 478) до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, буд. 52), комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, буд. 25) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
21 травня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі – відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 28 листопада 2017 року;
- скасувати рішення управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 11 січня 2018 року № 128 про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам;
- зобов’язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області призначити щомісячну адресну допомогу за заявою ОСОБА_1 та виплатити заборгованість з щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 28 листопада 2017 року.
Ухвалою суду від 24 травня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 5-ти (п’яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду в належним чином засвідченій копії рішення управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 11 січня 2018 року № 128 про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам в двох примірниках, підписані копії позовної заяви та клопотання про відстрочку сплати судового збору для відповідача.
07 червня 2018 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідними реєстраційними №№ 13470/2018, 13471/2018 від позивача надійшли заява від 04 червня 2018 року б/н про розгляд справи за відсутності позивача в двох примірниках, копія повідомлення управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області без дати та номеру про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам згідно з витягом з протоколу від 11 січня 2018 року № 128 в двох примірниках, клопотання про відстрочення сплати судового збору від 04 червня 2018 року б/н та копія підписаного адміністративного позову для відповідача.
Ухвалою суду від 12 червня 2018 року ОСОБА_1 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви на 5 (п’ять) календарних днів з дати отримання даної ухвали. Запропоновано ОСОБА_1 протягом 5-ти (п’яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки уточненої позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу (відповідачам).
05 липня 2018 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 15976/2018 від позивача на виконання вимог ухвали суду надійшла заява від 03 липня 2018 року б/н, до якої додано позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачам.
З урахуванням уточнених позовних вимог позивач просить:
- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 28 листопада 2017 року;
- скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 11 січня 2018 року № 128 про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам;
- зобов’язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області призначити щомісячну адресну допомогу за заявою ОСОБА_1 та виплатити заборгованість з щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 28 листопада 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він у 2014 році покинув своє місце проживання у місті Луганську у зв’язку із захопленням міста незаконними збройними формуваннями та переїхав у село Макарове Луганської області. З вересня 2016 року відповідач порушує вимоги діючого законодавства, а саме створює перешкоди у отриманні щомісячної адресної допомоги та безпідставно відмовляє у виплаті допомоги.
28 листопада 2018 року позивач звернувся до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області з заявою для отримання щомісячної адресної допомоги, але 11 січня 2018 року отримав відповідь, що йому відмовлено у виплаті щомісячної адресної допомоги на підставі пункту 12.1 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365.
Пунктом 12.1 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365, передбачено вичерпний перелік підстав для припинення соціальних виплат. Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, відмовляючи позивачу у поновленні виплат щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, навіть не конкретизувало дійсну причину відмови.
Позивач вважає, що управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області неправомірно відмовило йому у поновленні виплат щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, оскільки підстава відмови у призначенні адресної допомоги, а саме відсутність технічної документації на житло, договорів оренди, свідоцтва на право власності не є такою, на підставі якої можна відмовити або припинити виплату щомісячної адресної допомоги.
З посиланням на норми статті 19, 46 Конституції України, статті 2, статей 1, 2 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, пунктів 2, 3, 5, 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, позивач вважає, що дії управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 28 листопада 2017 року та рішення комісії з розгляду питань надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, від 11 січня 2018 року № 128 є протиправними, і є підстави для зобов’язання управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області призначити та сплати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Після усунення недоліків позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
До позовної заяви окремо додано клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Згідно з пунктом 7 частини дев’ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.
Щодо заявленого клопотання про відстрочення сплати судового збору суд зазначає таке.
В клопотанні про відстрочення сплати судового збору позивач просить відстрочити сплату судового збору на строк до ухвалення рішення у справі.
Згідно з частинами першою, другою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” регламентовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Як вбачається з копій документів, доданих до позовної заяви, позивач є пенсіонером та має статус внутрішньо переміщеної особи.
З метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання та відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 1409,60 гривень до ухвалення судового рішення у справі.
Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п’ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд вважає за необхідне розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Керуючись статтями 5, 9, 12, 19, 20, 32, 132, 133, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: 91000, АДРЕСА_1; фактичне місце проживання: 93615, Луганська область, Станично-Луганський район, с. Пшеничне, с/т Переліски, вул. Бузкова, буд. 478) до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, буд. 52), комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (місцезнаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, буд. 25) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 1409,60 гривень за подання до суду позовної заяви до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії у адміністративній справі № 812/1375/18 до ухвалення судового рішення у справі.
Призначити справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні на 26 липня 2018 року о 10 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, І поверх, зала судових засідань № 3.
Зобов’язати відповідачів протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз’яснити відповідачам, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Запропонувати:
- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом п’яти днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачу копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;
- відповідачу подати до суду заперечення протягом п’яти днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.
Зобов’язати ОСОБА_1 у строк до 24 липня 2018 року надати для приєднання до справи в належним чином засвідченій копії документи на будинок, розташований за адресою: 93615, Луганська область, с. Пшеничне, с/т Переліски, вул. Бузкова, 478 (за наявності); письмові пояснення щодо місця проживання ОСОБА_1, а саме назви селища: Пшеничне (як зазначено у позовній заяві) чи Макарове (як зазначено у довідці управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 29 листопада 2016 року № 3204 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).
Зобов’язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області у строк до 24 липня 2018 року надати для приєднання до справи в належним чином засвідченій копії:
- заяву ОСОБА_1 про призначення щомісячної адресної допомоги від 28 листопада 2017 року разом з доданими до неї документами;
- акт обстеження та рішення (наказ, протокол тощо), прийняті за заявою ОСОБА_1 про призначення щомісячної адресної допомоги від 28 листопада 2017 року;
- докази повідомлення ОСОБА_1 про відмову у призначенні щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 28 листопада 2017 року, поданою ОСОБА_1;
- особову справу ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; зареєстроване місце проживання: 91000, АДРЕСА_1; фактичне місце проживання: 93615, Луганська область, Станично-Луганський район, с. Пшеничне, с/т Переліски, вул. Бузкова, буд. 478).
Зобов’язати комісію з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області у строк до 24 липня 2018 року надати для приєднання до справи в належним чином засвідченій копії:
- розпорядження голови Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про створення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам разом з затвердженим Положенням про комісію з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області;
- протокол засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, на підставі якого ОСОБА_1 відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п’ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлювання документів” (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).
Попередити сторони, що відповідно до частини дев’ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Чернявською Т.І. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачам разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяОСОБА_2