Рішення № 74167474, 23.05.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
822/1440/18
Номер документу
74167474
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1440/18

РІШЕННЯ

іменем України

23 травня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить суд зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1, надану відповідачу 29.01.2018 року відповідно до ст.2,7,15,16,18,19,20 Закону України "Про звернення громадян".

Згідно з позовною заявою позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що на звернення до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 29.01.2018 року відповідач по суті звернення не відреагував. ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16.02.2018 року вважає таким, що не відповідає ст.18, 20 Закону України "Про звернення громадян", порушує права позивача відповідно до ст.28, 40 Конституції України. Начальником ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в листі від 16.02.2018 року не вказано за яким законом оскаржується його бездіяльність під час розгляду заяви позивача від 29.01.2018 року.

Позивач просить суд зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1, надану відповідачу 29.01.2018 року по суті звернення відповідно до ст.2,7,15,16,18,19,20 Закону України "Про звернення громадян", а тому звернулася до суду з вказаними позовними вимогами.

На підставі вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою суду від 26.04.2018 року вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

14.05.2018 року Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області подало відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначив, що 27 січня 2017 року позивач звернулась із заявою до ОСОБА_2 управління щодо виявлення накладок на земельні ділянки, які розташовані по вул. Подільській, 61 та вул. Подільській, 63, с. Нетечинці Віньковецького району, та виготовлення, на думку позивача, з порушенням законодавства, документацій із землеустрою на дані земельні ділянки. За результатами розгляду звернення відповідачем надана відповідь від 09.02.2017 року № Д-2037/0-864/6-17, в якій зазначалося, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється згідно вимог Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.

06 лютого 2018 року позивач повторно звернулась до ОСОБА_2 управління щодо накладки координат спірних земельних ділянок.

За результатами розгляду звернення ОСОБА_2 управлінням у межах повноважень надана відповідь від 16.02.2018 року № Д-162/0-157/6-18, в якій повторно зазначалося, що заяв щодо здійснення державної реєстрації земельної ділянки, яка розташована за адресою вул. Подільській, 62, с. Нетечинці Віньковецького району, не надходило, що у свою чергу, унеможливлює встановлення факту перетину земельної ділянки із земельними ділянками по вул. Подільській, 61. Крім того, листом позивача повідомлено, що по вул. Подільській, 61, с. Нетечинці Віньковецького району зареєстроване право власності за гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Вважають, що відповіді ОСОБА_2 управління на звернення позивача розглянуті в межах та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства України, є обгрунтованими із посиланням на норми чинного земельного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

29.01.2018 року ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, в якій вона просить відреагувати на перекручування законів землеустрою підлеглими структурними підрозділами, а саме у відділі держгеокадастру у Віньковецькому районі на затвердженні знаходиться технічна документація ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на ділянки, які розташовані по вул.Подільська, 61, с.Нетечинці, Віньковецького району, котрі виготовлені з порушенням законів землеустрою, без погодження меж з суміжниками, з захопленням приміщення суміжників, частини земельної ділянки.

Звернення просить розглянути відповідно до ст.20 Закону України "Про звернення громадян".

ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16.02.2018 року № Д-162/0-157/6-18 повідомлено, що за інформацією Відділу у Віньковецькому районі, заяв щодо здійснення державної реєстрації земельної ділянки, яка розташована за адресою вул. Подільська, 62 с. Нетечинці Віньковецького району, не надходило, що унеможливлює встановити факт перетину земельної ділянки з земельними ділянками по вул. Подільській, 61.

Крім того, на земельні ділянки по вул. Подільській, 61 в с. Нетечинці Віньковецького району Хмельницької області зареєстроване право власності за гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4. Документації із землеустрою, вказані у вашому зверненні, затвердженні на підставі ч. 9 ст. 118 та ст. 122 Земельного кодексу України Нетечинецькою сільською радою Віньковецького району Хмельницької області.

Згідно ст. 70 Закону України «Про землеустрій» спори, що виникають при здійсненні землеустрою вирішуються судом.

Додатково повідомляємо, що відповідно до ч. 2 ст. 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Згідно ст.40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Звернення, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду (ч.1 ст.7 Закону України "Про звернення громадян).

Згідно ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Згідно ст.19 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема, письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

На обгрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.

Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

Таким чином, відповідач зобов'язаний розглянути звернення позивача протягом одного місяця та письмово повідомити про результати розгляду, як визначено у Законі України «Про звернення громадян».

Як вбачається з матеріалів справи, позивач зверталася до відповідача із заявою від 29.01.2018 року в якій вона просила відреагувати на перекручування законів землеустрою підлеглими структурними підрозділами, а саме у відділі держгеокадастру у Віньковецькому районі на затвердженні знаходиться технічна документація ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на ділянки, яка розташована по вул.Подільська, 61, с.Нетечинці, Віньковецького району, котрі виготовлені з порушенням законів землеустрою, без погодження меж з суміжниками, захоплення частини приміщення суміжників, частини земельної ділянки.

ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16.02.2018 року № Д-162/0-157/6-18 відповідач надав відповідь на звернення позивача, однак, суд звертає увагу, що відповідачем не дотримано вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян", оскільки з відповіді відповідача на заяву ОСОБА_1 від 29.01.2018 року, не вбачається суті прийнятого рішення за результатами розгляду заяви, а лише наведені норми Земельного кодексу України та Закону України "Про землеустрій", які визначають порядок врегулювання спору. Відповідач у своїй відповіді зазначає, що на земельні ділянки по вул. Подільській, 61 в с. Нетечинці Віньковецького району Хмельницької області зареєстроване право власності за іншими особами, проте не вказує на підставі якого документу та в якому порядку зареєстроване право власності за іншими особами на вказану земельну ділянку, а також відповідачем в порушення вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян" не роз'яснено порядок оскарження прийнятого рішення.

Таким чином, питання, що ставить в своєму зверненні ОСОБА_1 відповідачем у відповіді не висвітлюються, а тому лист від 16.02.2018 року № Д-162/0-157/6-18 не можна вважати належною відповіддю на звернення ОСОБА_1.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Викладене свідчить про порушення відповідачем вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян" щодо розгляду заяви позивача, а тому, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.

Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.01.2018 року та надати письмову відповідь відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Позивач: ОСОБА_1 (вул.Подільська, 63, с.Нетечинці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32526, паспорт серії НА №056246).

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 39767479).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя ОСОБА_5