
3.7
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
26 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/388/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.
за участю
секретаря судового засідання: Попової Н.І.
представника позивача: Фесенко Н.І.
представника відповідача: не прибув
представника третьої особи, яка не заявляє
самостійних вимог на предмет спору
на стороні позивача: Сухової Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Демакс-Медстрой", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про стягнення заборгованості зі сплати за проїзд великоваговим транспортним засобом,-
ВСТАНОВИВ:
15 лютого 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Демакс-Медстрой", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про стягнення заборгованості зі сплати за проїзд великоваговим транспортним засобом.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 22.12.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області виявлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, без відповідного дозволу або документа про внесення плати за проїзд великоваговим та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. За результатами проведеної перевірки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.12.2017 та проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 22.12.2017 на загальну суму 195,84 євро.
Відповідно до показників валютного ринку, що міститься на офіційному Інтернет-представництві Національного банку України на день проведення розрахунку 22.12.2017 курс гривні до 1 євро становить 33,034353 грн.
Таким чином, станом на 22.12.2017 сума 195,84 євро еквівалентна 6469,45 грн.
Відповідно до пункту 31 Порядку габаритно-вагового контролю перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, однак, у встановлені строки відповідач плату за проїзд не сплатив.
26.01.2018 Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області листом № 444/32-18 спрямувало відповідачу «Повідомлення про необхідність внесення плати за проїзд».
Однак до теперішнього часу ТОВ «Демакс-Медстрой» плату за проїзд великогабаритним транспортним засобом не сплатив.
На підставі вищевикладеного позивач просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Демакс-Медстрой" заборгованість плати за проїзд великоваговим транспортним засобом в сумі 6469,45 грн на користь Державної служби з безпеки на транспорті.
Ухвалою суду від 07 березня 2018 року відкрито провадження у справі призначено підготовче засідання на 02 квітня 2018 року (а.с. 1-2).
Ухвалою суду від 02 квітня 2018 року закрито підготовче провадження призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 26 квітня 2018 року (а.с. 50).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі, відзив на адміністративний позов не надавав.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази, суд дійшов такого.
22.12.2017 при проведенні посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області габаритно-вагового контроль вантажного автомобіля марки МАN, модель 26.414, державний реєстраційний номер ВВ 8863 СО, з напівпричіпом марки FAYMONVILLE, моделі STN-4A, реєстраційний номер ВВ 8170 ХТ, що належить відповідачу, за результатами якого складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.12.2017 № 0002418, в якому зафіксовано перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів (а.с. 12).
На підставі зазначеного акту було складено розрахунок плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу, згідно якого за перевищення нормативних параметрів відповідач повинен сплатити кошти в сумі 195,84 євро (а.с. 13).
На підтвердженні законності проведеної перевірки позивачем надано направлення на рейдову перевірку від 15.12.2017 № 005919 (а.с. 14).
Згідно з відомостями, наданими на запит позивача Регіональним сервісним центром в Луганській області МВС від 09.02.2018 № 31/12/9-869, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру МВС станом на 25.01.2018 автомобіль марки МАN 26.414, 2001 року випуску, номерний знак ВВ 8863 СО, 11.12.2014 зареєстрований за ТОВ «Демакс-Медстрой», юридична адреса: Луганська обл., Слов'яносербський район, смт. Фрунзе, вул. Енгельса, 1. Напівпричіп марки FAYMONVILLE STN-4A, 2007 року, номерний знак ВВ 8170 ХТ, 11.12.2014 зареєстрований за ТОВ «Демакс-Медстрой», юридична адреса: Луганська обл., Слов'яносербський район, смт. Фрунзе, вул. Енгельса, 1 (а.с. 23).
Таким чином, власником транспортного засобу на день здійснення перевірки 22.12.2017 було Товариство з обмеженою відповідальністю "Демакс-Медстрой".
26.01.2018 Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області надіслало на адресу відповідача «Повідомлення про необхідність внесення плати за проїзд» № 444/32-18 яким останнього повідомлено про необхідність внесення плати за проїзд та надіслати належним чином завірену копію платіжного документа на адресу управління (а.с. 15).
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Частиною другою статті 29 Закону України Про дорожній рух передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
У відповідності до вимог частини 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 зазначених Правил).
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно з пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 31-1 Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки (пункти 26, 27, 31-1 Порядку).
З аналізу викладених норм слідує, що у разі несплати автомобільним перевізником обов'язкового платежу, останній підлягає стягненню з нього в примусовому порядку в національній валюті до державного бюджету.
Отже, враховуючи розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно якого відповідачу нарахована плата в розмірі 195,84 євро, та офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України, на 22.12.2017, розмір плати за проїзд складає 6469,45 грн.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням того, що визначена контролюючим органом плата за проїзд в розмірі 6469,45 грн відповідачем у встановлені законодавством строки ТОВ "Демакс-Медстрой" не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду справи по суті не надано, суд вважає, що позовні вимоги Керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Демакс-Медстрой" є обґрунтованими та такими, що підлягають задовольнити.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 72-80, 94, 139, 242-250, 255, 286, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Демакс-Медстрой", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про стягнення заборгованості зі сплати за проїзд великоваговим транспортним засобом, задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Демакс-Медстрой" (вул. Енгельса, 1, смт. Сентянівка, Слов'яносербський р-н, Луганська обл., 93720, код ЄДРПОУ 33649489) заборгованість плати за проїзд великоваговим транспортним засобом на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (одержувач; Управління казначейства у м. Полтава, р/р 31310309700002 у ГУДКСУ у Полтавський області, м. Полтава, МФО 831019, код ЄДРПОУ 38019510, код бюджетної класифікації: 22160100 - плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи) в сумі 6469,45 грн (шість тисяч чотириста шістдесят дев'ять грн. 45 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 03 травня 2018 року.
Суддя О.В. Ірметова