
Справа № 185/7500/17
Провадження № 2-а/185/64/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02 травня 2018 року м.Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі :
Головуючого судді Гаврилова В.А.,
За участю секретаря ЧичманІ.В.,
Представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Чуба Д.Ю.,
розглянувши справу в приміщенні суду адміністративну справу № 185/7500/17 за позовом ОСОБА_3 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій незаконними та протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду та просив визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах та зарахування до стажу роботи у трикратному розмірі час проходження ним військової служби, протягом якої він брав участь у антитерористичній операції в особливий період. Просив зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи на провідних професіях, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991р.з 05.04.2014р. по 25.03.2015р. строкову службу армії; з 01.06.2014р. по 01.11.2014р. та з 14.01.2015р. по 19.03.2015р. військову службу в АТО при частковій мобілізації - в потрійному розмірі (один місяць служби за три місяці); призначити та виплачувати пенсію на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , як особі, що має право на пенсію на пільгових умовах, що була зайнята на роботах за списком робіт і професій - за Списком №1, починаючи з 30.08.2017р.
Мотивував тим, що 30серпня 2017 року він звернувся до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про призначення пенсії незалежно від віку на пільгових умовах. Відповідач відмовив йому в призначенні пенсії посилаючись на те, що на зарахування до стажу роботи у трикратному розмірі часу проходження військової служби в період з 01.06.2014р. по 01.11.2014р. та з 14.01.2015р. по 19.03.2015р. немає законних підстав.
27.02.2018 року за заявою представника відповідача судом було притягнуто до участі у якості належного відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Представник позивача у судовому засіданні дав пояснення аналогічні викладеним впозовнійзаяві та просивїх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав суду письмові заперечення, просив у задоволенні позову відмовити. Мотивував тим, що час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України" зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військовуслужбу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (ст. 8 ЗУ від 20.12.1991 №201 1-Х 11 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"). Нормами чинного пенсійного законодавства не передбачено зарахування до пільгового стажу в кратному обчисленні часу проходження особами військової служби в особливий період при визначенні права на пенсію за нормами ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Таким чином, період мобілізації на військову службу з 01.06.2014 р. по 01.11.2014р. та з 14.01.2015р. по 19.03.2015р. зарахувати до пільгового стажу в потрійному розмірі немає законних підстав, але цей період зараховано до пільгового стажу на загальних підставах, визначених законодавством.
Суд дослідивши докази приходить до наступного.
30.08.2017 р. ОСОБА_3 звернувся з заявою до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в якій просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах за ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 р.
Листом № 12963/07/18 від 07.09.2017р. ОСОБА_3 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 р., в зв'язку з відсутністю на це законних підстав./а.с.8-9/
З 05.04.2014р. по 25.03.2015р. ОСОБА_3 на підставі Указу Президента «Про часткову мобілізацію» проходив військову службу в Збройних Силах України, що підтверджується військовим квитком Серія МО №023821. /а.с.13/
У період з 01.06.2014 р. по 01.11.2014р. та з 14.01.2015р. по 19.03.2015р. ОСОБА_3, 1979 року народження, приймав участь у бойових діях в зоні АТО у складі в/ч ппВ2830, що підтверджується довідкою № 5/6995 від 14.09.2016 року, виданої військовим комісаром Павлоградського об'єднаного міського військового комісаріату. /а.с.14/
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Відповідно до статті 2 Закону України „Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно внесених змін до ст. 8 Закону України „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України".
Згідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується при обчисленні вислуги років для призначення пенсій, зокрема на пільгових умовах, зараховуються один місяць за три місяці.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача зарахувати період мобілізації та зарахування періоду мобілізації на військову службу з 05.04.2014р. по 25.03.2015р. до спеціального та пільгового стажу та зарахування періоду участі в бойових діях з 01.06.2014р. по 01.11.2014р. та з 14.01.2015р. по 19.03.2015р. в потрійному розмірі та відмова у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах порушує права позивача, тому позовпідлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного,керуючись ст. 14 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ст. 8 ЗУ „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ЗУ"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",ст. ст. 6 -11, 242-246 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області неправомірними щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні та нарахуванні пенсії на пільгових умовахнезалежно від вікувідповідно до ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як особі, що має право на пенсію на пільгових умовах, що була зайнята на роботах за списком робіт і професій - за Списком № 1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_3 до пільгового стажу роботи на провідних професіях, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»період мобілізації на військову службу з 05квітня 2014 р. по 25березня 2015р. та час участі у бойових діях в зоні АТО з 01червня2014р. по 01листопада2014р., з 14 січня 2015 р. по 19березня2015р.до спеціального та пільгового стажу в потрійному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_3 пенсію на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як особі, що має право на пенсію на пільгових умовах, що була зайнята на роботах за списком робіт і професій - за Списком № 1.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 640 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законною сили після збігу вказаних термінів.
Позивач: ОСОБА_3, АДРЕСА_1, ЄНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області,місце реєстрації: м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги,26, ЄДРПОУ 21910427.
Суддя: В. А. Гаврилов