Ухвала суду № 73415693, 17.04.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
812/421/18
Номер документу
73415693
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про закриття провадження у справi

17 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/421/18

Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19 лютого 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області) з такими вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо нездійснення перерахунку і виплати позивачу пенсії з 01.01.2016;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», починаючи з 01.01.2016;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Луганській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (стаття 382 КАС України).

В обґрунтування вимог зазначено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», інвалідом війни ІІ групи.

07.11.2015 набрав чинності Закон України від 02.07.2015 № 580 «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580), нормами якого не були поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції та членів їх сімей. З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23.12.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), яким доповнено та змінено статтю 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Закон № 900-VIII набрав чинності з 29.12.2015, і з цієї дати пенсіонери МВС набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.

На підставі отриманих списків від ГУ ПФУ в Луганській області Ліквідаційна комісія ГУ МВСУ в Луганській області підготувала та направила до ГУ ПФУ в Луганській області довідку від 03.05.2017 № 1356-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 згідно з додатком 2 Порядку № 45.

Позивач 30.01.2018 звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до довідки від 03.05.2017 № 1356-ЛК, на яку отримав лист від 14.02.2018 № 1931/03-03, в якому йдеться про відмову в перерахунку пенсії через відсутність фінансування з Державного бюджету України.

З посиланням на статті 10, 63 Закону № 2262-ХІІ, положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, рішення ЄСПЛ у справах «Кечко проти України» від 08.11.2005 (заява № 63134/00) та «Сук проти України» позивач вважає таку відмову протиправною та просить задовольнити його вимоги.

Ухвалою суду від 21.02.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (арк. спр. 17).

Ухвалою суду від 27.02.2018 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення недоліків та відкрито провадження у справі (арк. спр. 1).

Ухвалою суду від 28.02.2018 провадження у справі № 812/402/18 зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 (арк. спр. 29-30).

Ухвалою суду від 26.03.2018 поновлено провадження у даній справі (арк. спр. 63).

Ухвалами суду від 26.03.2018 та від 10.04.2018 витребувано додаткові докази від Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області та від ГУ ПФУ у Луганській області (арк. спр. 64, 75-76).

Відповідачем 13.03.2018 подано відзив на позовну заяву (арк. спр. 36-37), в якому зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом на умовах і порядку та розмірах передбачених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Крім того зазначив, що 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 988. Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, однак, та довідка яка надана у 2017 році не відповідає вимогам Постанови КМУ № 103, зокрема в частині визначення розміру премії за січень 2016 року. Вказав, що у зв'язку з прийняттям Постанови № 103 у спірних правовідносинах відсутні правові підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії за вказаною в позовних вимогах довідкою.

З викладених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Відповідачем 16.04.2018 подано доповнення до відзиву на позовну заяву (арк. спр. 86), у якому зазначено, що 23.03.2018 на адресу відповідача від Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка від 21.03.2018 № 5525-ЛК для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови № 103 та Постанови № 988.

Щодо раніше виданих довідок Міністерство внутрішніх справ України листом № 2900/05/22-2018 від 28.02.2018 повідомило Пенсійний фонд України про неможливість їх застосування для перерахунку пенсії, оскільки в них зазначено розмір премії за грудень 2015 року, у той час як Постановою КМУ № 103 передбачено визначення грошового забезпечення із зазначенням премії за січень 2016 року. Тобто, раніше видані довідки містять недостовірну інформацію.

На підставі нової довідки позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, визначено різницю між місячним розміром підвищеної пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та фактично сплаченою за вказаний період. З урахуванням Постанови КМУ № 103 встановлено розмір та строки сплати вказаної різниці у 2019 та 2020 роках. Після перерахунку пенсія позивача становить 6885,13 грн за квітень 2018 року. Вказаний розмір пенсії, а також доплата у зв'язку з перерахунком пенсії за січень, лютий та березень 2018 року у розмірі 2322,97 грн за кожен місяць виплачені позивачу 04.04.2018. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному Постановою № 103. Враховуючи викладене відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії виконано відповідачем в добровільному порядку у повному обсязі.

На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази у відповідності до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 30.09.2005 призначена пенсія за вислугу років, що підтверджується копіями посвідчень НОМЕР_1, НОМЕР_2 (арк. спр. 42 зв, 52).

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області.

Листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 45).

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 зобов'язав Головні управління ПФУ на місцях підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

На виконання вказаного листа Пенсійного фонду України відповідачем направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області список осіб на перерахунок пенсії, у складі якого зазначено також позивача.

Вищевикладені обставини сторонами не оспорюються та відповідно до частини першої статті 78 КАС України вважаються звільненими від доказування.

З урахуванням отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Луганській області виготовила довідку від 03.05.2017 № 1356-ЛК про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016, що враховується для перерахунку пенсії та направила її до ГУ ПФУ у Луганській області для перерахунку пенсії позивача (арк. спр. 56).

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від від 03.05.2017 № 1356-ЛК розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою «начальник ВДСБЕЗ Кремінського РВ УМВС України в Луганській області» становить 7158,49 грн, у тому числі: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «майор міліції» - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 1732,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 442,50 грн, премія 0,47% - 33,49 грн (арк. спр. 56).

Позивач 30.01.2018 звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою, у якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016, відповідно до довідки яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області (арк. спр. 55).

ГУ ПФУ в Луганській області листом від 14.02.2018 № 1931/03-03 повідомило позивача про те, що, від Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 03.05.2017 № 1356-ЛК, однак перерахунок пенсії буде можливо провести за умови наявності фінансування з Державного бюджету України (арк. спр. 54).

В ході судового розгляду справи судом встановлено, що Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області складено нову довідку від 21.03.2018 № 5525-ЛК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою «начальник ВДСБЕЗ Кремінського РВ УМВС України в Луганській області» становить 7147,80 грн, у тому числі: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «майор міліції» - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 1732,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 442,50 грн, премія 0,32% - 22,80 грн (арк. спр. 73).

Після одержання довідки від 21.03.2018 № 5525-ЛК ГУ ПФУ в Луганській області 28.03.2018 проведено перерахунок пенсії позивача, розмір пенсії (з надбавками) з 01.04.2018 складає 6885,13 грн, що підтверджено копією протоколу за пенсійною справою № 18863 (МВС) (арк. спр. 88, 89).

Також, з протоколу слідує, що відповідачем розрахована різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 54690,98 грн, яка буде виплачуватися з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно - 1139,40 грн, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми - 2278,79 грн (арк. спр. 88).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзиви учасників справи, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто законодавством передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.

Внаслідок набрання чинності Законом № 580 втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон № 900-VIII, яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закон № 580 - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закон № 580 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закон № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено; визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після звернення позивача до суду з даним позовом та після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Постанови № 103, якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.

Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.

Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.

Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).

На виконання вимог рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 судом ухвалою від 26.03.2018 зобов'язано Ліквідаційну комісію ГУ МВС України у Луганській області надати письмові відомості разом з відповідними доказами на їх підтвердження щодо: порядку видачі довідки від 03.05.2017 № 1356-ЛК; порядку визначення розміру премії, включеної до довідки від 03.05.2017 № 1356-ЛК; чинності довідки від 03.05.2017 № 1356-ЛК.

На виконання вимог ухвали суду Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області листом від 03.04.2018 № 153 ЛК надано інформацію (арк. спр. 71-72), згідно з якою після набрання чинності Постановою № 103 довідка від 03.05.2017 № 1356-ЛК на ім'я позивача, яка була направлена до ГУПФУ в Луганській області у 2017 році, є недійсною, оскільки при її складанні враховувався розмір премії у середніх розмірах по МВС України, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції, згідно з Інформацією про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, яка є додатком 3 до листа МВС України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій». Але відповідно до вимог пункту 3 Постанови № 103 розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Тому Ліквідаційною комісією після надходження з МВС України інформації про середні розміри премії, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року була виготовлена нова довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції) на ім'я позивача від 21.03.2018 № 5525-ЛК, яка 23.03.2018 за вихідним № 127-ЛК була направлена до ГУ ПФУ в Луганській області для проведення перерахунку пенсії та долучення до його пенсійної справи.

У свою чергу від ГУ ПФУ в Луганській області на виконання вимог ухвали суду від 10.04.2018 надано докази здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 у відповідності до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 988 та Постанови № 103, а саме - належним чином засвідчену копію протоколу за пенсійною справою 18863 (МВС) від 01.01.2016, згідно з якою пенсія перерахована з 01.04.2018, підсумок пенсії (з надбавками) 6885,13 грн, перерахунок здійснено із сум грошового забезпечення 7147,80 грн: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% - 1732,50 грн, надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15% - 442,50 грн, премія 0,32% - 22,80 грн; різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови № 103 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 - 54690,98 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2017 - 1139,40 грн щомісячно, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми 2278,79 грн (арк. спр. 88).

Тобто, перерахунок пенсії позивачу відповідачем здійснено з 01.01.2016 у відповідності з довідкою Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 21.03.2018 № 5525-ЛК та у відповідності до вимог чинних нормативно-правових актів - Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 988 та Постанови № 103.

Суд враховує те, що висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, не підлягають застосуванню при розгляді даної справи, можливість чого обумовлена у наведеному рішенні, оскільки обставиною, яка впливає на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є підтвердження Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області нечинності довідки від 03.05.2017 № 1356-ЛК внаслідок неправильного врахування розміру премії.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Крім того, у рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

З огляду на наведене, дійсно, бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо непроведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закон № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України № 988 та довідки від 03.05.2017 № 1356-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області, мала протиправний характер, і відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії листом від 14.02.2018 № 1931/03-03 з підстав відсутності фінансування, діяв протиправно.

Проте, станом на дату розгляду адміністративної справи відповідачем така протиправна бездіяльність усунута.

При цьому слід зазначити, що проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 21.03.2018 № 5525-ЛК жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об'єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 03.05.2017 № 1356-ЛК. Така довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення в позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Зміни, що відбулися у чинному законодавстві - набрання чинності Постановою № 103, якою врегульовано питання складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі щодо розміру премії за січень 2016 року, обумовили необхідність складання Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області іншої довідки, на підставі якої відповідачем й проведений перерахунок пенсії позивача.

Суд зазначає, що Постанова № 103 на час вирішення справи позивачем не оскаржується, є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Предметом позову у даній справі є покладення на відповідача у судовому порядку обов'язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом № 900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських. У свою чергу, відповідач, здійснивши у березні 2018 року позивачу перерахунок пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, встановивши графік виплати такої різниці, самостійно поклав на себе такий обов'язок. Порядок, в якому має здійснюватися виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не є предметом спору у даній справі.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Зважаючи на те, що станом на дату розгляду справи відповідачем виправлено оскаржувані позивачем порушення, при цьому у суду відсутні підстави вважати, що для повного відновлення законного права позивача на перерахунок та виплату пенсії є необхідним визнання бездіяльності відповідача за період з 01.01.2016 по 31.03.2018 протиправною з огляду на виправлення таких порушень, що є ефективним способом відновлення порушеного права позивача у межах спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується оскільки позивач від сплати судового збору звільнений, а доказів понесенні інших витрат ним не надано.

Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова