
Справа № 446/1995/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.03.2018 року Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Бакай І. А.
за участі секретаря судвого засідання ОСОБА_1
позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кам‘янка-Бузька справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивачка звернулась до суду з позовом та просить визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації до складових заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-ПІ) та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії; далі - Закон № 3723-ХІІ) з врахуванням фактично отриманих сум згідно поданою нею довідки, починаючи з 31.10.2017р.
Позов обґрунтовує тим, що вона отримує пенсію по інвалідності в розмірі 86% заробітної плати за останні роки роботи на державній службі згідно до Закону України “Про державну службу“. Під час призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" управлінням не було враховано матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. 31.10.2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України “Про державну службу“ (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.
Однак, рішенням відповідача від 03.11.2017р. їй повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії, оскільки у зв’язку із набранням чинності Законом України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII і новим законом не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Вважає дане рішення незаконним та просить його скасувати.
У зв’язку з несправністю звукозаписуючого пристрою сторони подали заяви, в яких не заперечили щодо не проведення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Суд вважає за можливе проводити розгляд справи без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У судовому засіданні позивач позов підтримала, дала пояснення аналогічні наведеним у позові.
Представник відповідача заперечила проти задоволення позову з підстав наведених у відзиві на позовну заяву, у задоволенні позову просить відмовити.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід частково задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено та сторонами неоспорюється, що позивачці призначено пенсію державного службовця з 16.11.2010 року по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 86% від суми заробітної плати державного службовця.
31.10.2017 позивачка звернулася до Кам’янка-Бузького об’єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати № 376 від 09.11.2017р., виданої Ременівською сільською радою Кам’янка-Бузького району Львівської області, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Рішенням від 03.11.2017р. № 5145/04-12 Кам’янка-Бузьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що 01.05.2016року набув чинності новий Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р. № 889-VІІІ, згідно ст. 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який не містить такої підстави для перерахунку пенсій, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. З набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VШ не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Враховуючи те, що Закон України «Про державну службу» №889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом 3723, підстав для перерахунку пенсії не має. Постановою КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», тому розмір пенсії обчислено з дотриманням вимог чинного законодавства. Крім цього зазначено, що в органів Пенсійного фонду відсутні будь-які правові підстави для перерахунку пенсії, покликаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на яку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно із ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім цього, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, доводи відповідача, про те, що суми матеріальної допомоги, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставними.
Довідкою про складові заробітної плати Ременівської сільської ради Кам»янка-Бузького району Львівської області № 1380 від 01.11.2017 року, підтверджено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.
З огляду на вищенаведені обставини та правові норми, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір та порядок перерахунку пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 2 березня 2015 року передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 1 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яку поширюється дія цих законів, скасовані.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд приходить до висновку, що зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
При цьому, твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки положення Закону України «Про державну службу» щодо проведення перерахунку пенсій державним службовцям, втратили чинність з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року, є необґрунтованими. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії є необґрунтованими.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Порядок коригування виплат, зазначених у пункті 1 цієї постанови, при призначенні пенсії встановлюється Міністерством праці та соціальної політики разом з Міністерством фінансів.
Згідно з пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 11.08.2003 р. №226/509та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2003 р. за № 758/8079, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані, виходячи з посадового окладу та рангу, до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг, що визначається окремо для кожного працівника шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених йому постановою Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати. Інші виплати, які розраховуються, виходячи з посадового окладу, коригуються на коефіцієнт підвищення, який визначається у вищезазначеному порядку шляхом ділення посадових окладів. Розміри посадових окладів і надбавок за ранги за станом на останній день до підвищення заробітної плати визначаються за довідками установ чи організацій.
Враховуючи зазначене вище, а також те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових доходів населення входять в структуру заробітної плати державного службовця, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та нараховуються виходячи із посадового окладу та надбавки до нього за ранг, відтак, під час обчислення розміру пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» підлягають коригуванню за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг відповідно до Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, при визначенні часу, з якого належить здійснювати перерахунок, суд вважає, що такий слід рахувати з часу, коли таке право було порушене. Враховуючи, що заява позивачем про перерахунок пенсії подана 31.10.2017 року, а рішення про відмову у перерахунку пенсії винесено 03.11.2017року, то саме з даної дати права останньої підлягають захисту.
Керуючись ст.ст. 3, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» , ст.ст. 2, 5-9, 77, 241-246, 257 КАС України, суд –
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 3 листопада 2017 року з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою №376 від 09.11.2017 року, виданою Ременівською сільською радою Кам’янка-Бузького району Львівської області, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 90% заробітної плати державного службовця, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: І.А.Бакай