
Справа № 523/281/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив визнати дії відповідачів неправомірними та зобов’язати виплатити компенсацію за куплені медпрепарати і обстеження в інституті ім. Філатова в розмірі 1080 грн.; стягнути з відповідачів моральну шкоду в розмірі 5000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником бойових дій та користується гарантіями, передбаченими Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема має право на отримання безоплатно лікарських засобів. Позивач за станом здоров’я потребує постійного лікування та отримував по рецептам лікарів ліки в аптеках міста безкоштовно, що було забезпечено департаментом охорони здоров’я Одеської міської ради. Інколи придбавав ліки за власні кошти, які компенсувалися департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради. В 2017 р. позивачу відмовили у відшкодування 1080 грн. В березні позивач звернувся із заявою до департаменту праці та соціальної політики, додавши оригінали чеків за покупки ліків, обстеження, проте зазначений відповідач відповів, що забезпечувати безкоштовно ліками має департамент охорони здоров’я Одеської міської ради, який в свою чергу, проінформував позивача, що надання матеріальної допомоги та компенсації коштів за проведення обстеження не входить до його компетенції. Позивач вважає такі дії відповідачів необґрунтованими та такими, що порушують його права та інтереси, чим також йому спричинено моральну шкоду в розмірі 5000 грн., оскільки він є хворою людиною та вимушений неодноразово звертатися до відповідачів із клопотаннями, переносити їх образи та інколи витрачати свою пенсію на купівлю ліків.
Ухвалою судді від 02.02.2018 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 19.02.2018 в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін відмовлено.
28.02.2018 від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до канцелярії суду надійшов відзив на позову заяву, відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позову, зважаючи на його необґрунтованість. Так, заява позивача була розглянута на засіданні Піклувальної ради департаменту 07.04.2017, в ході якого встановлено, що у позивача є працездатний син, а також те, що на заявлені цілі позивачу вже надавалася допомога, що й слугувало підставою для відмови.
Відзив на позов від Департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради до суду не надходив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що 14.02.2017 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про відшкодування витрат, понесених на придбання ліків та проведення обстеження стану здоров’я, в розмірі 1080 грн., яка була розглянута на засіданні Піклувальної ради департаменту 07.04.2017.
Листом від 13.04.2017 № 04-І-559/2960 позивачу відмовлено в наданні додаткової матеріальної допомоги.
Зі змісту вказаного листа вбачається, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 було встановлено, що у нього є працездатний син, а також те, що на заявлені цілі йому вже надавалась допомога, у зв’язку із чим відмовлено в задоволенні заяви.
Згідно з п. 1.2. Положення про порядок надання адресної матеріальної допомоги мешканцям міста Одеси, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 15.03.2017 № 1771-VII, адресна матеріальна допомога — це виключно грошова виплата (одноразова чи періодична), яка є безповоротною допомогою та надається мешканцям міста Одеси в готівковій або безготівковій формі за рахунок коштів бюджету міста Одеси в межах витрат, передбачених на ці цілі на відповідний бюджетний період для реалізації Програми.
Відповідно до п.п.5.1.5, п.п.5.1.9 Положення про порядок надання адресної матеріальної допомоги мешканцям міста Одеси громадянину (заявнику) в наданні матеріальної допомоги може бути відмовлено зокрема, у випадках: наявності у непрацездатного заявника повнолітніх дітей, які відповідно до частини II статті 51 Конституції України мають обов'язок піклуватися про своїх непрацездатних батьків; якщо громадянин (заявник), член його сім’ї або інші особи, які зареєстровані і фактично проживають разом із ним, раніше вже отримували матеріальну допомогу на заявлені цілі.
Згідно з п.1.1 Положення «Про Піклувальну раду департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради», затвердженого рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 130 від 31.07.2014, піклувальна рада департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Піклувальна рада) є колегіальним органом, утвореним з метою координації роботи щодо вирішення питань надання різних видів соціальної допомоги та послуг малозабезпеченим і пільговим категоріям громадян міста Одеси та сім’ям (особам), які опинилися в складних життєвих обставинах та не в змозі самостійно їх подолати, та діє в межах повноважень, наданих Положенням.
Відповідно до п.2.3 Положення «Про Піклувальну раду департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради» до складу Піклувальної ради, крім голови, заступника та відповідального секретаря, входять представники департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради, структурних підрозділів департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради та соціальних установ, Одеського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, депутати Одеської міської ради, представники громадських і благодійних організацій міста та органів самоорганізації населення. Кількісний склад Піклувальної ради повинен налічувати не менше 11-ти осіб.
Згідно з п. 3.12 Положення «Про Піклувальну раду департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради» при ухваленні рішення Піклувальною радою про надання будь-якого виду соціальної допомоги та послуг малозабезпеченим і пільговим категоріям громадян міста Одеси та сім’ям (особам), які знаходяться у складних життєвих обставинах та не в змозі самостійно їх подолати, враховуються наступні фактори: соціальний статус; рівень матеріальної забезпеченості; стан здоров’я; умови проживання; наявність працездатних дітей (для відповідних категорій громадян); клопотання, характеристика з місця роботи, навчання щодо надання допомоги; певні життєві обставини особи, що потребує допомоги (визначаються в акті обстеження соціальних та матеріально-побутових умов проживання, письмових підтвердженнях громадських організацій, сусідів та ін.); акти оцінки потреб сім’ї (особи), яка опинилась у складних життєвих обставинах, у наданні соціальних послуг (при затвердженні цих актів Міністерством соціальної політики України).
В межах Міської цільової програми надання соціальних послуг та інших видів допомоги незахищеним верствам населення м. Одеси на 2016 - 2017 роки, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 16.12.2015 №21 -VII, згідно з рішенням робочої групи з надання допомоги ветеранам війни та сім’ям загиблих (померлих) воїнів на території інших держав, під час воєнних дій та конфліктів на території України, які зареєстровані та фактично проживають у місті Одесі, від 20.01.2017, протокол №1, гр. ОСОБА_1 була надана одноразова адресна грошова допомога (для вирішення соціально-побутових проблем, в т.ч. і на лікування) в розмірі 1000 грн.
Зазначеною програмою не передбачені видатки на компенсацію коштів, витрачених на лікування, а лише на виділення одноразової матеріальної допомоги громадянам, які опинились у скрутному матеріальному становищі.
На підставі вищевказаних документів на засіданнях Піклувальної ради Департаменту приймаються колегіальні рішення про надання матеріальної допомоги, як додаткових гарантій до законодавчо встановлених пільг.
Крім того, суд враховує, що згідно п.1 ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач, як учасник бойових дій, дійсно має право на пільги у вигляді безплатного одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення, однак за рецептами лікарів.
В той же час, матеріалами справи підтверджено, що Департаментом охорони здоров’я Одеської міської ради розглянуто звернення ОСОБА_1 від 24.10.2017 № 4-И-1567, на що надано відповідь від 07.11.2017 № 4-н-1567.
Зі змісту означеної відповіді, ОСОБА_1 перебуває під диспансерним наглядом в КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 28» і 26.10.2017 був оглянутий кардіологом та загальним лікарем практики – сімейним лікарем, в результаті чого позивачу виписані пільгові рецепти на лікарські засоби «таб. Діокор 160 мг. № 30», «таб. Діокор соло 160 мг № 30», «таб. Фелодип 10 мг № 60», «таб. Метформін 1000 мг. № 90», «таб. Дімарил 4 мг. № 30», «таб. Дікор лонг 20 мг. № 50», «татьб. Тридуктан МВ № 60», «таб. Корвазан 25 мг № 60», «таб. Атерокард 75 мг. № 30», «таб. Клівас 20 мг. № 30» і станом на 06.11.2017 ОСОБА_1 забезпечений лікарськими засобами в повному обсязі.
Додатково позивача проінформовано, що надання матеріальної допомоги та компенсації коштів за проведене обстеження в інституті ім. Філатова не входить до компетенції Департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради. З питань організації надання медичної допомоги належить звертатися до заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 28» ОСОБА_2
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов’язку вчинити певну дію. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову, належних учасників процесу), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний приймати рішення, а дії - вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, дотримуючись встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
При цьому умовами для відшкодування моральної шкоди є наявність протиправної поведінки відповідачів, причинного зв’язку між цією поведінкою та завданою моральною шкодою, та вини суб’єкту владних повноважень.
На підставі встановлених фактів, суд приходить до висновку про те, що за результатами розгляду звернень ОСОБА_1 відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, пропорційно та своєчасно, а тому у суду відсутні підстави для визнання дій відповідачів протиправними. Відтак, не підлягають до задоволення також і похідні позовні вимоги щодо стягнення з відповідачів понесених позивачем витрат на придбання медичних препаратів та обстеження, а також стягнення моральної шкоди.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (65111, АДРЕСА_1) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65023, м. Одеса, вул. Толстого 7; ЄДРПОУ 36290160), Департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради (65029, м. Одеса, вул. Коблевська, 13; ЄДРПОУ 02013082) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк