Рішення № 72317138, 19.02.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2018
Номер справи
814/788/17
Номер документу
72317138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2018 р. № 814/788/17 м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області, пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034 Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001

про:визнання протиправним та скасування витягу від 12.10.2016р. №34-14.03-0.3.-2218/27-16,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Держгеокадастру у Миколаївському районі Миколаївської області, Миколаївської міської ради про визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 34-14.03-3-2218/27-16 від 12.10.2016 року.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що під час складання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 12.10.2016 року № 34-14.03-3-2218/27-16, управління Держгеокадастру безпідставно застосувало локальні коефіцієнти, які належним чином не були визначені Миколаївською міською радою, а відтак розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки визначений неправильно.

Ухвалою від 14.09.2017 здійснено заміну неналежного відповідача - Управління Держгеокадастру у Миколаївському районі Миколаївської області на належного відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області.

Відповідач, Миколаївська міська рада, надав заперечення на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки цифрові значення коефіцієнтів локальних факторів (Км3) визначені в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва, що затверджена рішенням Миколаївської міської ради № 3/40 від 27.01.2011 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва» (зі змінами та доповненнями).

Відповідач, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, надав заперечення на позов, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, так як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданий позивачу сформований згідно вимог чинного законодавства.

Позивач 05.02.2018 надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач та ОСОБА_2 мають в користуванні на праві оренди земельну ділянку площею 1624 кв.м, у тому числі 375 кв.м під капітальною забудовою, 252 кв.м. під спорудами, 997 кв.м під проїздами, проходами та площадками, для обслуговування майнового комплексу нежитлових приміщень по АДРЕСА_2, строком на 15 років відповідно до договору оренди землі від 18.02.2011 р. № 8589 та рішення Миколаївської міської ради від 30.12.2010 р. № 2/26.

У відповідності до п. 4.2 договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки.

У 2011 році нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих в межах міста Миколаєва, була затверджена рішенням Миколаївської міської ради від 27.01.2011 року №3/40 та складала 511 907 грн.

В подальшому розмір нормативної грошової оцінки щорічно змінювався і в 2016 році складав 2772297,92 грн., про що позивач дізнався з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 12.10.2016 року № 34-14.03-3-2222/27-16.

Позивач з вказаним витягом не погоджується, вважає його необгрунтованим оскільки його сформовано на підставі коефіцієнтів локальних факторів (Км3), які не були визначені Миколаївською міською радою.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру, зокрема, земельного податку.

Технічна документація з бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель»).

Разом з цим, дані про нормативну грошову оцінку стосовно окремої земельної ділянки за правилами ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Водночас, відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Постановою КМУ від 23.03.1995 року № 213 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, відповідно до якої та згідно з наказом № 18/15/21/11 затверджено Порядок оцінки земель, який регламентує механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів.

Згідно з пп. 4 п. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ № 15 від 14.01.2015 року та п. 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, територіальні органи Держземагентства, серед іншого, уповноважені видавати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Витяг оформлено за формою згідно з додатком 2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури та УААН від 27.01.2006 р. №18/15/21/11 і зареєстрованим в Мін'юсті 05.04.2006 року №388/1226.

Виходячи із положень пункту 3.10 Порядку №18/15/21/11 розрахунок значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) при наданні витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок здійснюється в автоматизованому режимі, що є використанням ГІС-технологій.

Суд ухвалами від 08.06.2017, 14.09.2017 витребовував у Миколаївської міської належним чином завірені додатки до рішення № 3/40 від 27.01.2011 року, яким затверджено нормативну грошову оцінки земельних ділянок, розташованих в межах міста Миколаєва.

Миколаївська міська рада вказані докази не надала, посилаючись на те, що цій інформації присвоєно гриф «Для службового користування».

Суд не погоджується з такими доводами відповідача, оскільки рішення Миколаївської міської ради №3/40 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Миколаєва" з додатками, є нормативно-правовим актом, який спрямований на правове регулювання господарських відносин, він є регуляторним актом. Відповідно до ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Відповідно до ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Ст. 57 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Відповідач, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, в судовому засіданні пояснив суду, що розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих в межах міста Миколаєва при формуванні Витягу здійснюється за допомогою програмного комплексу.

Представник відповідача Миколаївської міської ради в судовому засіданні не довів суду правомірність використання саме таких коефіцієнтів для земельної ділянки позивача, які затверджені рішенням Миколаївської міської ради.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідачі своїм правом не скористалися, всупереч ст. 77 КАС України, не надали суду рішення Миколаївської міської ради, з якого суд міг би дійти висновку, що для формування витягу з технічної документації земельної ділянки позивача застосовано правильні коефіцієнти Км3 та нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку орендує позивач, станом на 2016 рік складає 2772297,92 грн.

За таких обставин позов належить задовольнити, оскільки він обґрунтований та підтверджений матеріалами справи.

Судові витрати належить повернути позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 26565573) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 12.10.2016р. №34-14.03-0.3-2218/27-16.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру України у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034 ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір сумі 320,00 грн. (триста двадцять гривень), сплачений квитанцією № 0.0.742787302.1 від 11.04.2017 року.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 26565573) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір сумі 320,00 грн. (триста двадцять гривень), сплачений квитанцією № 0.0.742787302.1 від 11.04.2017 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко