Постанова № 72027572, 26.01.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
872/12688/17
Номер документу
72027572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

26 січня 2018 року справа № 314/2956/17(2-а/314/117/2017)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю,

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В. ,

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на постанову Вільнянського районного суду Запорізької області від 22 листопада 2017 року (головуючий суддя Капітонов Є.М.)

у справі №314/2956/17 (провадження №2-а/314/117/2017)

за позовом ОСОБА_1

до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області,

про зобов'язання проведення перерахунку пенсії,-

встановиВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень (а.с.23-24) просив:

- визнати дії Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в перерахунку пенсії за віком з урахуванням архівної довідки та довідки про середню заробітну плату за період роботи в ЗАО ПС «Облрембуд» РБУ №5 Вільнянського району Запорізької області в період з 01.01.1990 по 31.12.1994, та врахування періоду проходження військової служби в зоні АТО з 29.08.2014 по 29.08.2015 у страховий стаж - неправомірними;

- зобов'язати відповідача врахувати під час обчислення розміру пенсії архівну довідку та довідку про середню заробітну плату за період роботи в ЗАО ПС «Облрембуд» РБУ №5 Вільнянського району Запорізької області в період з 01.01.1990 по 31.12.1994, період проходження військової служби в зоні АТО з 27.08.2014 по 27.08.2015 у страховий стаж та провести відповідний перерахунок, починаючи з 02.03.2017 та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про середньомісячну заробітну плату за період роботи на Запорізькому Ремонтно-будівельному управлінню «Черноморрембудтрест» в період з 29.09.1980 по 21.08.1985 та врахування періоду проходження військової служби в зоні АТО з 27.08.2014 по 27.08.2015 у страховий стаж. Після отримання довідки з Вільнянського місцевого архіву № 01-31/Т- 662 від 08.08.2017 про відомості щодо заробітної плати, яку позивач отримував як машиніст екскаватора в ЗАО ПС «Облрембуд» РБУ № 5 в період з 1990 по 1995 роки, позивач звернувся до відповідача, з приводу перерахування пенсію з урахуванням вказаної довідки. Проте відповідачем відмовлено у такому перерахунку, що, на думку позивача є неправомірним.

Постановою Вільнянського районного суду Запорізької області від 22 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено.

Постанову суду мотивовано наявністю в матеріалах справи документів, які підтверджують розмір отримуваної позивачем заробітної плати під час проходження військової служби з 27.08.2014 по 27.08.2015 і розмір страхових внесків, нарахованих на неї, а також факт роботи позивача в ЗАО ПС «Облрембуд» у період з 1990 по 1995 роки з визначеним розміром отримуваної заробітної плати в 1993-1995 роки.

Виходячи із змісту вказаних документів, суд, посилаючись на положення пенсійного законодавства, дійшов висновку про обов'язок відповідача врахувати вказані документи при обрахунку пенсії позивача з моменту її призначення - 02.03.2017.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову в позові. Відповідач зазначає, що заява позивача від 23.06.2017 складена у довільній формі та не містить вимог щодо перерахунку пенсії. Крім того, для врахування заробітної плати за період проходження військової служби в зоні АТО немає правових підстав, оскільки за даними персоніфікованого обліку відомості про нарахування грошових виплат та сплату страхових внесків за 2014-2015 роки по ОСОБА_1 відсутні. Архівна довідка про середню заробітну плату за період роботи в ЗАО ПС «Облрембуд» РБУ №5 Вільнянського району Запорізької області в період з 01.01.1990 по 31.12.1994 для призначення пенсії за віком позивачем не подавалась, а також вона не підтверджена первинними документами, що виключає можливість її зарахування при обрахунку пенсії.

Відзив на апеляційну скаргу позивачем не подавався.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, з 02.03.2017 позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Запорізькому приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком як учасник війни.

Для призначення пенсії за віком позивачем до заяви про призначення пенсії, зареєстрованої 02.03.2017 за №377, згідно розписки-повідомлення (а.с.32), додано наступні документи:

- довідка про присвоєння ідентифікаційного номера;

- паспорт;

- трудова книжка;

- диплом про навчання;

- військовий квиток;

- посвідчення учасника бойових дій;

- довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей (ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій);

- довідка Вільнянського районного військового комісаріату щодо періодів проходження строкової служби та періоду військової служби по мобілізації в особливий період у Збройних Силах України.

Інші документи для призначення пенсії не подавались.

23.06.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із письмовою заявою, в якій просив надати відповідь, чому в стаж не зараховано 1 рік АТО, та чому не нараховується пенсія за 5 років у Чорноморрембудтрест з документа Головного управління статистики в Запорізькій області (а.с.33)

За результатами розгляду означеної заяви відповідач листом від 06.07.2017 № 28/Т-4 повідомив позивача, що обчислення страхового стажу та врахування грошового забезпечення позивачу як особі, звільненій з військової служби, яка виявила бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період проходження ним військової служби за 2014-2015 роки підстав немає, оскільки за даними системи персоніфікованого обліку відомості про нарахування ОСОБА_1 грошових виплат та сплату страхових внесків за 2014-2015 роки відсутні. Щодо питання про перерахунок пенсії за довідкою по заробітній платі за 60 місяців до 01.07.2000, виданою Головним управлінням статистики в Запорізькій області, повідомлено, що відповідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, або в разі якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв. За документами страховий стаж ОСОБА_1 з 01.07.2000 складає 60 місяців, отже, обчислювати пенсію з врахуванням довідки, на яку він посилається підстави відсутні.

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в ході розгляду якого позовні вимоги були уточнені.

При цьому обґрунтовуючи свої вимоги, позивач послався на той факт, що після отримання довідки з Вільнянського місцевого архіву № 01-31/Т-662 від 08.08.2017 про відомості щодо заробітної плати, яку позивач отримував як машиніст екскаватора в ЗАО ПС «Облрембуд» РБУ № 5 в період з 1990 по 1995 роки, позивач звернувся до відповідача з приводу перерахування пенсію з урахуванням вказаної довідки.

Втім докази звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії після 23.06.2017 та подання органу Пенсійного фонду означеної вище довідки в матеріалах справи відсутні.

Також з матеріалів справи вбачається, що позивачем до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не подавалася і довідка про заробітну плату №1158 від 01.10.2015, видана військовою частиною В3675, як при зверненні з заявою про призначення пенсії 02.03.2017, так і разом із завою від 23.06.2017.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, апеляційний суд не погоджується з судом першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, що діяла на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії та з заявою від 23.06.2017, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч.4 ст.45 вказаного Закону за загальними правилами перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Згідно із п.п.1.6, 1.7 Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Відповідно до п.2.1 вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи.

Відповідно до п.4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно п.4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п.4.7 Порядку).

Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За визначенням, наведеним у ст.1 вказаного Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески

Відповідно до ч.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, що діяла на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії та заявою від 23.06.2017 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку (ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Згідно ч.2 ст.22 вказаного Закону відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду, зокрема, для підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.

Отже з аналізу наведених вище норм законодавства, що діяли на час виникнення спірних правовідносин, вбачається певний, законодавчо визначений, порядок призначення та перерахунку пенсій, який передбачає звернення особи до органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою та доданням підтверджуючих документів, за результатами розгляду яких орган Пенсійного фонду приймає певне рішення.

Фактичні обставини справи свідчать, що відповідач призначив позивачеві пенсію за віком за результатами розгляду поданої ним заяви від 02.03.2017 та доданих до неї документів з використанням даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, що в повній мірі відповідає наведеним вище правовим нормам.

Звертаючись до відповідача із заявою від 23.06.2017, позивач просив надати йому роз'яснення, чому при обрахунку пенсії не було враховано стаж військової служби в АТО, а також заробітну плату, отримувану під час роботи в «Чорноморрембудтрест», при цьому будь-яких додаткових документів, зокрема, на які посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, до цієї заяви додано не було.

Лише до адміністративного позову позивачем вперше додано видану військовою частиною ПП В3675 Довідку про заробітну плату №1158 від 01.10.2015, яка підтверджує, що позивач проходив військову службу з 27.08.2014 по 27.08.2015 з нарахуванням заробітної плати, та безпосередньо брав участь в антитерористичній операції в період з 29.08.2014 по 07.11.2014, з 20.11.2014 по 15.04.2015, і містить відомості про отримувану позивачем заробітну плату у період проходження військової служби з вересня 2014 року по серпень 2015 року, нарахування страхових внесків на неї і їх сплату.

До заяви про призначення пенсії від 02.03.2017 цієї довідки подано не було, що свідчить про відсутність у відповідача відповідних відомостей, і як наслідок, відсутність підстав для визнання дій пенсійного органу щодо неврахування періоду проходження військової служби в зоні АТО до страхового стажу протиправними.

Тим, більше, що як встановлено вище за правилами ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а в даному випадку за даними персоніфікованого обліку відомості про нарахування грошових виплат та сплату страхових внесків за 2014-2015 роки по ОСОБА_1 були відсутні.

І тільки з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII частину 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було доповнено абзацом другим, згідно якому у разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Вказана норма застосовується з 01.10.2017.

Також цим же Законом № 2148-VIII внесено зміни до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (з 11.10.2017) і передбачено, що у разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Отже тільки після внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Законом від 03.10.2017 № 2148-VIII орган Пенсійного фонду України при відсутності відповідних даних персоніфікованого обліку має призначати та нараховувати пенсію за віком військовослужбовцям на підставі відповідних довідок про проходження військової служби та нараховані суми грошового забезпечення і сплачені страхові внески.

Також, як вбачається з матеріалів справи, позивачем до уточненого адміністративного позову додано Архівну довідку від 08.08.2017 за №01-31/Т-662, згідно якої позивач працював в ЗАО ПС «Облрембуд» у період з 1990 по 1995 роки, з визначеним розміром отримуваної заробітної плати в 1993-1995 роки, а також Довідку Головного управління статистики у Запорізькій області про розмір середньомісячної заробітної плати одного штатного працівника будівництва у період 1990-1992 роки.

Проте, ці документи також були відсутні у пенсійного органу як на момент призначення пенсії, так і на момент звернення позивача із заявою 23.06.2017.

Про відсутність у органу Пенсійного фонду України доданих до позову документів відповідач зазначав в запереченнях на адміністративний позов, проте, суд не врахував вказаних обставин та не надав їм належної правової оцінки, що призвело до неправильного вирішення справи, оскільки відсутність у пенсійного органу певних документів внаслідок їх ненадання позивачем і якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, виключає в оскаржуваних діях відповідача ознак протиправності, тому правові підстави для задоволення позову в цій часині відсутні.

З цих же підстав не підлягають задоволенню і позовні вимоги про зобов'язання відповідача врахувати під час обчислення розміру пенсії архівну довідку та довідку про середню заробітну плату за період роботи в ЗАО ПС «Облрембуд» РБУ № 5 Вільнянського району Запорізької області в період 01.01.1990 по 31.12.1994, період проходження військової служби в зоні АТО з 27.08.2014 по 27.08.2015 у страховий стаж та провести відповідний перерахунок, починаючи з 02.03.2017 та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

З цього приводу апеляційний суд вважає також за необхідне зазначити, що в даному випадку прийняття певного рішення про проведення перерахунку пенсії і виплати різниці між фактично отриманою та призначеною пенсією залежить від результатів розгляду поданих позивачем до органу Пенсійного фонду документів, що віднесено до виключної компетенції органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до Рекомендацій № К(80)2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнятим Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 термін «дискреційне повноваження» означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Отже, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Таким чином, прийняття певного рішення в залежності від результатів розгляду поданих заявником документів є дискреційними повноваженнями відповідача, втручання до яких з боку суду є неприпустимим, що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Одночасно апеляційний суд зауважує, що наявність у особи права на перерахунок пенсії на підставі нових документів не позбавляють таку особу обов'язку дотримуватися порядку, визначеного чинним законодавством України, та звернутися до органу Пенсійного фонду для вирішення всіх необхідних питань з доданням підтверджуючих відповідні обставини документів.

Отже, враховуючи, що під час призначення пенсії позивачем вказані вище документи не подавалися, а перерахунок пенсії також здійснюється на підставі поданої особою заяви та доданих до неї документів з урахуванням волевиявлення особи та вимог чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на його передчасність.

Протиправності дій пенсійного органу, яка б виразилась у відмові в здійсненні перерахунку пенсії на підставі поданих позивачем нових документів, судом не встановлено.

З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задовольнити.

Постанову Вільнянського районного суду Запорізької області від 22 листопада 2017 року у справі №314/2956/17 (провадження №2-а/314/117/2017) скасувати, прийняти нову постанову.

В позові відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко