Рішення № 71974842, 01.02.2018, Суворовський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
523/16653/17
Номер документу
71974842
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 523/16653/17

Провадження №2-а/523/37/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" лютого 2018 р.

Суворовський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді- Середи І.В.,

при секретарі –Щербан О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №9 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 29.11.2017 року звернувся до суду з зазначеним позовом та просив визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку, зобов’язати здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у 1998 році на підставі довідки №293 виданої прокуратурою Одеської області у розмірі 90% від суми місячного заробітку та визначити розмір пенсії 15358,38 грн., а також визначити період перерахунку з 01.01.2016 року безстроково.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що є пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні з 16.10.1998 року, отримує пенсію на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% з середнього заробітку з посади начальника відділу загального нагляду прокуратури Одеської області. У зв’язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури він має право на перерахунок пенсії з 15.12.2015 року. 21.06.2017 року він звернувся до управління з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки №293 виданої 25.05.2017 р. прокуратурою Одеської області . Рішенням від 05.07.2017 року №100 управління відмовило йому у перерахунку посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. щодо призначення всіх пенсій на загальних підставах з 01.06.2015 р. З доводами управління позивач не погоджується, тому звернувся з даним позовом до суду.

Від представника відповідача надійшов відзив на позов в якому він просить відмовити в задоволенні вимог у зв’язку з тим, що позивач пропустив строк для звернення до суду , а також посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. щодо призначення всіх пенсій на загальних підставах з 01.06.2015 р.

30.11.2017 року суддею було відкрито скорочене провадження у справі, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України, в редакції, яка діяла на той час.

19.12.2017 року Суворовське об’єднане управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі отримало ухвалу, позовну заяву та додатки до неї.

29.12.2017 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

З 15.12.2017 року набрали законної сили зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, внесені на підставі Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 року.

Відповідно до п. 10 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

02.01.2018 року ухвалою судді у справі призначено підготовче засідання.

Ухвалою від 19.01.2018 року закрито підготовче засідання та справу призначено до судового розгляду.

Сторони в засідання не з’явилися, повідомлені належним чином, від позивача надійшла заява про розгляд справи в його відсутності.

Дослідивши матеріали справи прийшов до наступного висновку.

Як було встановлено позивач перебуває на обліку в управлінні з 16.10.1998 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від середнього заробітку.

21.06.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі довідки прокуратури Одеської області №293 виданої 25.05.2017 р., однак отримав рішення №100 від 05.07.2017 р. про відмову в перерахунку з посиланням на норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213- VIII.

Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески,одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».

Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини першої ст. 50-1 вказаного Закону щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку із внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668- VІ змін не зазнали.

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 вказаного Закону, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668- VІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Законом №3668- VІ не зазнали.

Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст..22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21- 348а13, постанові від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. З 01.06.2015 р. в порядку та на умовах, визначених вищевикладеними законами, призначення та перерахунок пенсії не здійснюється.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, управління повинно було керуватися с.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р.№ 1789- ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково, визнати протиправними дії по відмові в перерахунку пенсії та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії 01.07.2017 року, а не з 01.01.2016 року.

Згідно з ст.139 КАС України, встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 640 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 .

Керуючись ст. ст. 2,5,9,77,90,139,241,243-246,250,295 КАС України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Суворовського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку .

Зобов'язати Суворовське об’єднане управління Пенсійного Фонду України в м.Одесі здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №293 виданої прокуратурою Одеської області 25.05.2017 року починаючи з 01.07.2017 року .

Стягнути з Державного казначейства України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн..

Рішення може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 01.02.2018 року.

Суддя: