
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/11257/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2017 року Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Демчик Р.В., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії УМВС України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити певні дії ,-
встановив:
ОСОБА_1. звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 комісії УМВС України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Свій позов обґрунтовує тим що він 08 листопада 2017 р. отримав копію довідки № 7688 від 04.07.2017 р. про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р. Довідка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області, в якій зазначено, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, Наказу УМВС України № 260 від 06.04.2016 р., розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 р. Однак, із зазначеними показниками в довідці він не погоджується, оскільки після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (№ 900 від 23.12.2015 року) у нього виникло право на перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016 р. Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на вказаний перерахунок виникло 01.01.2016 р., а це означає, що станом на цей момент в результаті перерахунку вже повинен бути визначений йому новий розмір пенсії.
В зв'язку з цим він звернувся із заявою від 13.11.2017 р. до ОСОБА_2 комісії УМВС України у Черкаській області про виготовлення нової довідки з зазначенням нових основних і додаткових видів грошового забезпечення та премій.
ОСОБА_2 комісії УМВС України у Черкаській області від 27.11.2017 року № Г/236, його повідомлено, що в наданій до ГУ ПФУ довідці, враховані ті розміри грошового забезпечення та надбавки, які відповідають Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900) та Постанові КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 р. № 45, тобто враховані в середніх розмірах. Згадані надбавки не передбачені цими нормативно-правовими актами та не виплачувалися станом на 01.01.2016 року. Крім того, у вказану довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами на 01.01.2016 р., яку подано до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області, ОСОБА_2 комісія не має правових підстав враховувати надбавки, доплати, підвищення та премії в розмірах встановлених для працівників міліції. Таким чином, йому фактично відмолено у виготовленні нової довідки з урахуванням надбавок, які він на даний час отримує.
Вважає бездіяльність ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Черкаській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року такою, що звужує і порушує його права і законі інтереси.
Відповідно до ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У статті 58 Конституції України наголошено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто до події, факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. (Рішення КС України від 9 лютого 1999 року N І-рп/99).
Відповідно до ст. 24 Конституції України всі громадяни України мають рівні конституційні права і свободи, і є рівними перед Законом, не може бути привілеїв або обмежень по будь-яким ознакам.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах встановлених законодавством.
Статтею 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб», визначено, що ніхто не має права обмежувати військовослужбовців в правах і свободах, визначених законодавством України.
Просив суд визнати неправомірною бездіяльність ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Черкаській області щодо не виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії.
Зобов'язати ОСОБА_2 комісію ГУ МВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням складових відповідно до законодавства, чинного станом на 01 січня 2016 року.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач був звільнений з УМВС України в Черкаській області з посади начальника РВ в запас в лютому 2001 року та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір його пенсії обчислений, виходячи із грошового забезпечення, встановленого відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
08.11.2017 р. позивач отримав копію довідки від 04.07.2017 р. № 7688, яка виготовлена відповідачем, про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 р. за нормами чинними на 01.01.2016 р.
Не погоджуючись з даними, зазначеними у вказаній довідці, ОСОБА_1 звернувся із заявою від 13.11.2017 р. до ОСОБА_2 комісії УМВС України у Черкаській області про виготовлення нової довідки з зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення та премій, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Листом від 27.11.2017 року № Г/236, яким позивача повідомлено, що в наданій до ГУ ПФУ довідці, враховані ті розміри грошового забезпечення та надбавки, які відповідають Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900) та Постанові КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 р. № 45. за нормами на 01.01.2016 р., яку подано до Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області, ОСОБА_2 комісія не має правових підстав враховувати надбавки, доплати, підвищення та премії в розмірах встановлених для працівників міліції.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі, регулюються правовими нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
При цьому, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст.102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, загально відомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
Після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (№ 900 від 23.12.2015 року) у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на вказаний перерахунок виникло 01.01.2016 р.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
За приписами п.2. Порядку №45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Аналогічно в п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
15 грудня 2017 року вступив в дію КАС України.
Згідно п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою судді 14 грудня 2017 року відкрито провадження у справі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повновжень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, наданняя, одержання пенсійних витрат. Вирішуючи питання щодо правомірності відмови у наданні запитуваної позивачем інформації, суд виходить з наступного.
За ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірність винесення ним спірного рішення.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що ОСОБА_2 комісія не має правових підстав враховувати надбавки, доплати, підвищення та премії в розмірах встановлених для працівників міліції.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 19, 22,24,58 Конституції України, ст.ст.11, 12, 17, 19, 69-72, 122, 159-162, 185-187, 254 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії УМВС України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати бездіяльність ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством станом на 01 січня 2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення.
Зобов»язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, з урахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 01 січня 2016 року,
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Головуючий:
Повний текст рішення виготовлено 04.01.2018 року
Головуючий: ОСОБА_3