ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 грудня 2017 року № 826/2239/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., суддів Добрянської Я.І. та Головань О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НВО «Промвпровадження»
(далі - також позивач)
до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - також
відповідач, Укртрансбезпека)
про визнання протиправними та скасування рішень про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправними і скасувати постанови управління Уктрансінспекції у м.Києві про застосування адміністративно-господарського штрафу від 29.12.2015 №025851, №025852, №025853.
Позовні вимоги вмотивовано безпідставним накладенням на позивача штрафів, оскільки порушення законодавства про автомобільний транспорт ним не здійснювалося, один із трьох автомобілів, які перевірялись контролюючим органом, не є власністю позивача. При цьому позивача не ознайомлено із актами перевірки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у письмовому запереченні на позов та в судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити в його задоволенні. Зазначила, що дії посадових осіб управління Укртрансінспекції у м.Києві, яка перевіряла позивача, є правомірними та спрямовані на попередження порушень законодавства про автомобільний транспорт, а відсутність на момент перевірки у водіїв транспортних засобів, що належать позивачу, документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» є підставою для притягнення його до відповідальності шляхом накладення штрафу, передбаченого абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Винесені постанови про застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій відповідають законодавству, відтак, підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.
24.11.2015 при проведенні перевірки на участку о.в.д.д. в радіусі 19 км + 400 м із центром АС «Богуслав» Київської області, відповідно до направлення на перевірку від 19.11.2015 №024194 посадовими особами Укртрансінспекції у Київській області здійснено перевірку транспортного засобу SCANIA, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ТОВ «НВО «Промвпровадження». Під час перевірки виявлено відсутність у водія посвідчення водія, товарно-транспортної накладної, що є порушенням вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», та було зафіксовано актом від 24.11.2015 №007250.
Згідно з актом, водій із ним ознайомився, від підпису відмовився.
На підставі акту постановою управління Укртрансінспекції у м.Києві від 29.12.2015 №025851 відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» накладено штраф у сумі 1 700,00 грн.
24.11.2015 при проведенні перевірки на участку о.в.д.д. в радіусі 19 км + 400 м із центром АС «Богуслав» у Київській області відповідно до направлення на перевірку від 19.11.2015 №024194 посадовими особами управління Уктрансінспекції у Київській області здійснено перевірку транспортного засобу марки SCANIA, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ТОВ «НВО «Промвпровадження». Під час перевірки встановлено відсутність у водія посвідчення водія, індивідуально-контрольної книги водія, необладнання транспортного засобу тахографом, що є порушенням вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», та було зафіксовано актом від 24.11.2015 № 007249.
На підставі акту постановою управління Укртрансінспекції у м.Києві від 29.12.2015 №025852 відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» накладено штраф у сумі 1 700,00 грн.
24.11.2015 при проведенні перевірки на участку о.в.д.д. в радіусі 19 км + 400 м із центром АС «Богуслав» у Київській області відповідно до направлення на перевірку від 19.11.2015 №024194 посадовими особами управління Укртрансінспекції у Київській області здійснено перевірку транспортного засобу SCANIA, реєстраційний номер НОМЕР_3, що належить ТОВ «НВО «Промвпровадження», за кермом якого згідно із посвідченням водія НОМЕР_4 перебував водій ОСОБА_1 Під час перевірки встановлено відсутність індивідуально-контрольної книги водія та необладнання транспортного засобу тахографом.
Згідно з актом, водій із ним ознайомився, від підпису відмовився.
На підставі акту постановою управління Укртрансінспекції у м.Києві від 29.12.2015 №025853 відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» накладено штраф у сумі 1 700,00 грн.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, врегульовано Законом України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон).
Відповідно до статті 1 Закону автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Згідно з частиною третьою указаної статті державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах.
Згідно з приписами статті 6 Закону державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з Переліком територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, який є додатком до постанови Кабінету міністрів України від 20.02.2012 № 153, управління Укртрансінспекції у місті Києві є територіальним органом Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.
Згідно з пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592, ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, в тому числі й управління Укртрансінспекції у м.Києві.
Правонаступником майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є Державна служба з безпеки на транспорті.
Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Згідно з пунктом 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки, поміж іншого, є забезпечення державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті і загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
У відповідності до абзацу 1 пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, в тому числі і Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень передбачено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).
Згідно з Порядком №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Пунктом 21 Порядку №1567 встановлено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час перевезення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, додержанням водієм режиму праці та відпочинку, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
За приписами пункту 14 Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Станом на час винесення оскаржуваних постанов розмір указаного штрафу становив 1 700,00 грн.
Згідно зі статтею 48 Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до статті 49 Закону водій транспортного засобу зобов'язаний: мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень; перевіряти надійність пломбування, закріплення, накриття та ув'язування вантажу для його безпечного перевезення; дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.
Статтею 34 Закону встановлено вимогу до автомобільного перевізника, до яких в тому числі віднесено обов'язок виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих інформативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства.
Особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку встановлені Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340, у пункті 6.3 якого зазначається, що водій, який керує транспортним засобом, не обладнаним тахографом, веде індивідуальну контрольну книгу згідно додатку 3.
Водночас цей обов'язок обумовлено тими випадками, коли транспортний засіб не обладнаний тахографом.
Тахограф - це обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.
Порядок використання тахографів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 2.5 Інструкції тахографи підлягають повірці, яку здійснюють повірочні лабораторії, відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Відповідно до пункту 3.3. Інструкції водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, повинен мати при собі протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу.
Ураховуючи викладене, суд дійшов таких висновків:
- стосовно оскаржуваної постанови від 29.12.2015 №025851.
Під час судового розгляду справи позивачем не спростовано зафіксований відповідним актом перевірки факт порушення вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у зв'язку із ненаданням водієм посвідчення водія, товарно-транспортної накладної під час перевірки транспортного засобу SCANIA, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить позивачу, тому постанова від 29.12.2015 №025851 про накладення штрафу є обґрунтованою і підстави для визнання її протиправною та скасування у суду відсутні;
- стосовно оскаржуваної постанови від 29.12.2015 №025853.
Під час судового розгляду справи позивачем не спростовано зафіксований відповідним актом перевірки факт перевезення транспортним засобом SCANIA, реєстраційний номер НОМЕР_3 вантажу (камінь) від вантажовідправника ТОВ «Максіпром» (м.Богуслав) до отримувача ТОВ «Укрспецмонтажінвест» (м.Київ) відповідно до товарно-транспортної накладної від 24.11.2015, у якій автомобільним перевізником зазначено ТОВ «НВО «Промвпровадження».
Указаний акт перевірки складений за встановленою формою і підписаний двома посадовими особами Укртрансінспекції - державними інспекторами Стрілець О.Д. та Беренко О.В., що не викликає сумнівів у зафіксованому факті.
Як зазначено вище, відповідно до статті 1 Закону автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами.
За таких обставин не заслуговують на увагу суду доводи позивача про те, що вищевказаний автомобіль не перебував у його власності станом на час проведення перевірки, оскільки визначальним для вирішення питання щодо наявності вчинених позивачем порушень законодавства про автомобільний транспорт є, наразі, факт зазначення позивача автомобільним перевізником стосовно перевезення, вказаного у товарно-транспортній накладній, яка надавалася водієм для огляду при перевірці транспортного засобу.
Відтак, ненадання водієм вищевказаного автомобіля під час перевірки посадовим особам Укртрансінспекції індивідуально-контрольної книги водія або доказів щодо обладнання автомобіля тахографом є порушенням вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», які позивачем не спростовані. З огляду на це постанова від 29.12.2015 №025853 про накладення на позивача штрафу є обґрунтованою, підстави для визнання її протиправною та скасування у суду відсутні;
- стосовно оскаржуваної постанови від 29.12.2015 №025852.
Стверджуючи про відсутність порушень, зафіксованих у відповідному акті перевірки транспортного засобу марки SCANIA, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ТОВ «НВО «Промвпровадження», позивач надав до суду протокол повірки та адаптації тахографа до указаного транспортного засобу від 06.08.2015, що підтверджує обладнання автомобіля тахографом.
При цьому заслуговує на увагу те, що всупереч вимогам законодавства у момент проведення перевірки зазначений документ посадовим особам Укртрансбезпеки водієм автомобіля надано не було.
Водночас позивачем не спростовано факт відсутності у водія вищевказаного транспортного засобу станом на час перевірки посвідчення водія, що є порушенням вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», та зумовлює накладення на нього штрафу за таке порушення. Отже, постанова від 29.12.2015 №025852 про накладення штрафу є правомірною і підстави для визнання її протиправною та скасування відсутні.
Не заслуговують на увагу суду доводи позивача про те, що його не було ознайомлено із актами перевірки, оскільки, як встановлено вище, водії автотранспортних засобів, які перевірялися, відмовилися від ознайомлення з актами перевірки, або ознайомилися з ними та відмовилися від їх підписання. Окрім того, позивач мав можливість ознайомитися із актами перевірки під час розгляду справи про порушення ним вимог законодавства щодо організації перевезень автомобільним транспортом. Проте, згідно з доводами відповідача, які позивачем не спростовано, позивач на розгляд цих справ не прибув, хоча належним чином повідомлений Київським міжрегіональним управлінням Уктрансбезпеки про час і місце їх розгляду.
За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу.
Головуюча суддя О.О.Власенкова
судді Я.І.Добрянська
О.В.Головань