Постанова № 70660144, 27.11.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
818/1168/17
Номер документу
70660144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2017 р. Справа № 818/1168/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бегунца А.О.

Суддів: Рєзнікової С.С. , Старостіна В.В.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2017р. по справі № 818/1168/17

за позовом ОСОБА_1

до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області (далі - Охтирська ОДПІ), в якому просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення №117822-13 від 19.07.2017 про стягнення 26458,98 грн. за 2016 рік податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості та № 117822/1-13 від 19.07.2017 про стягнення 23386,82 грн. за 2015 рік податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості.

В обґрунтування позову зазначає, що він є власником нежитлової двоповерхової будівлі майстерні, що розташована за адресою: площа Комсомолу, 5, с. Грунь, Охтирський район, Сумська область. Земельна ділянка під будівлею перебуває в оренді. 04.08.2017 позивач отримав оскаржені податкові повідомлення-рішення, він не погоджується із зазначеними рішеннями і вважає, що вони винесені із порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню, оскільки рішенням 12 сесії 7 скликання Грунської сільської ради від 24.07.2017 прийнято рішення “Про ставку податку на нерухоме майно (інші об’єкти нежитлової нерухомості) для фізичних осіб”, яким визнано допущену помилку та відповідно до протоколу засідання постійної комісії сільської ради від 25.01.2015 року сільська рада вирішила: у пункті 8 додатку №3 (ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів нежитлової нерухомості) до рішення 74 сесії сільської ради 6 скликання від 26.01.2015 читати: (для фізичних осіб) 0,01% замість 1%.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2017 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2017 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на незаконність та необґрунтованість оскаржуваної постанови через неповноту дослідження доказів і неправильність застосування норм права.

Позивач та його представник у судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримали апеляційну скаргу, просили задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Представник відповідача в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та його представника, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 02.04.2008 є власником нежитлової двоповерхової будівлі майстерні з прибудовами літ. “Е, е, е 1”, що розташована за адресою: Сумська область, Охтирський район, с. Грунь, площа Комсомолу, 5.

Право власності на вказаний об’єкт нерухомого майна зареєстровано у державному реєстрі права власності на нерухоме майно, що підтверджується витягом № 19127393 від 09.06.2008 та витягом про реєстрацію в Державному реєстрі правочинів № 5712798 від 02.04.2008.

Відповідно до вказаного договору купівлі-продажу, нежитлова будівля майстерні розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 5929382400:02:002:5199 площею 0,2468 га комунальної власності, яка знаходиться на території Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області.

Згідно із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5901058242014, виданого управлінням Держземагенства в Охтирському районі від 08.04.2014 зазначену земельну ділянку віднесено до земель сільськогосподарського призначення для надання послуг у сільському господарстві, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки не зареєстровані.

Рішенням 64 сесії 6 скликання Грунської сільської ради Охтирського району від 30.05.2014 року вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки у користування на умовах оренди ОСОБА_1 для надання послуг у сільському господарстві та надати позивачу земельну ділянку площею 0,2468 га (угіддя - забудовані землі, у т. ч. промисловості), кадастровий номер 5929382400:02:002:5199 в оренду терміном на 10 років для надання послуг у сільському господарстві із земель запасу Грунської сільської ради в с. Грунь, площа Комсомолу, 5 з розміром орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Рішенням 74 сесії 6 скликання Грунської сільської ради від 26.01.2015 року прийнято рішення про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яким сільська рада вирішила затвердити Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об'єктів нежитлової нерухомості на території Грунської сільської ради (додаток №3).

Згідно із п.8 вказаного додатку на інші об'єкти нежитлової нерухомості для фізичних осіб встановлено ставку податку (у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року) у розмірі 1%.

У подальшому рішенням 10 сесії 7 скликання Грунської сільської ради від 24.06.2016 року прийнято рішення, про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів нежитлової нерухомості (додаток №3). Відповідно до п.8 вказаного додатку на інші об'єкти нежитлової нерухомості для фізичних осіб встановлено ставку податку (у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року) у розмірі 1%.

04.08.2017 року позивач отримав податкові повідомлення-рішення від 19.07.2017 за №117822-13, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачених фізичними особами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості у сумі 26 458,98 грн. за 2016 рік та від 19.07.2017 за №117822/1-13, згідно з яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачених фізичними особами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості у сумі 23 386,82 грн. за 2015 рік.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що спірні рішення контролюючого органу прийняті на підставі та у спосіб, передбачений законодавством.

Колегія суддів частково не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст.266 Податкового кодексу України № 2755 від 01.12.2010 р. (далі - Кодекс), платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Базою оподаткування, згідно пп. 266.3.1 п. 266.3 ст.266 Кодексу є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Кодексу визначено, що податок обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Обчислення сум податку, як зазначено пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Кодексу, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника нерухомості. В даному випадку, ОСОБА_1 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Як вбачається з матеріалів справи, за ОСОБА_1 зареєстрований об’єкт нерухомого майна нежитлової нерухомості, а саме нежитлова будівля, розташована за адресою: пл. Комсомолу, 5, с. Грунь, Охтирського р-ну. Сумської області, загальною площею 1920,1кв.м., державна реєстрація якого проведена 09.06.2008р. згідно договору купівлі-продажу.

Органи сільських, селищних та міських рад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості, встановлюють ставки податку у розмірі, що не перевищує 3 ( норма діяла до 01.01.2017р), а з 01 січня 2017р. - 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Рішенням 74 сесії 6 скликання Грунської сільської ради від 26.01.2015р. (а.с. 29) встановлені ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості на 2015 рік, а рішенням 10 сесії 7 скликання Грунської сільської ради від 24.06.16 (а.с. 81) року встановлені ставки податку на 2016р.

Згідно даних рішень, ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів нежитлової нерухомості”, ставка податку на “Інші об’єкти нежитлової нерухомості” встановлена в розмірі 1% до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року.

Водночас, рішенням 12 сесії 7 скликання Грунської сільської ради від 24.07.2017 року прийнято рішення «Про ставку податку на нерухоме майно (інші об’єкти нежитлової нерухомості) для фізичних осіб», яким визнано допущену помилку та відповідно до протоколу засідання постійної комісії сільської ради від 25.01.2015 року сільська рада вирішила: у пункті 8 додатку №3 (ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів нежитлової нерухомості) до рішення 74 сесії сільської ради 6 скликання від 26.01.2015 року читати: (для фізичних осіб) 0,01% замість 1%. Дане рішення є невід'ємною частиною рішення 74 сесії сільської ради 6 скликання від 26.01.2015 року «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».

Крім того, рішенням 12 сесії 7 скликання Грунської сільської ради від 24.07.2017 року прийнято рішення «Про ставку податку на нерухоме майно (інші об’єкти нежитлової нерухомості) для фізичних осіб», яким визнано допущену помилку та відповідно до протоколу засідання постійної комісії сільської ради від 24.06.2016 року сільська рада вирішила: у пункті 8 додатку №3 (ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів нежитлової нерухомості) до рішення 10 сесії сільської ради 6 скликання від 24.06.2016 року читати: (для фізичних осіб) 0,01% замість 1%. Дане рішення є невід'ємною частиною рішення 10 сесії сільської ради 7 скликання від 24.06.2016 року «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».

Грунською сільською радою вказане рішення про усунення технічних помилок 27.07.2017 року за № 02-27/578 спрямовано до Охтирської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області з метою проведення перерахунку по нарахованому податку на майно відмінне від земельної ділянки фізичних осіб за 2015-2016 роки.

Колегія суддів зауважує, що Рішення 12 сесії 7 скликання Грунської сільської ради від 24.07.2017 року фактично прийнято не про встановлення податку на 2015 та 2016 роки на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів нежитлової нерухомості, а про усунення технічної помилки попередніх рішень у період їх виявлення.

Отже, з огляду на вищенаведене, органом місцевого самоврядування відповідно до п. 12.3.4 ст. 12 ПКУ офіційно не оприлюднювалося до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлення місцевих податків, оскільки цим рішенням визнано допущену технічну помилку у пункті 8 додатку №3 (ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів нежитлової нерухомості) до попередніх рішень Грунської сільської ради від 26.01.2015 року та 24.06.2016 року, якою для фізичних осіб встановлено 0,01% замість 1%.

У подальшому рішення Грунської сільської ради від 24.07.2017 року оприлюднено у газеті «Прапор перемоги» від 19.10.2017 року № 42 (копія якої міститься у матеріалах справи).

Внаслідок таких помилок контролюючим органом застосовано невірну податкову ставку, які усунуті Грунською сільською радою належним чином після їх виявлення у порядку п.24 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII від 28.12.2014.

Таким чином, враховуючи вірну ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів нежитлової нерухомості - 0,01% замість 1%, колегія суддів зазначає правильні суми податкових зобов’язань позивача по податку на нерухоме майно, а саме: за 2015 рік - 2339 грн. за 2016 рік - 2646 грн.

Отже, спірні податкові повідомлення-рішення №117822-13 від 19.07.2017 про стягнення 26458,98 грн. за 2016 рік податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості та № 117822/1-13 від 19.07.2017 про стягнення 23386,82 грн. за 2015 рік податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості підлягають частковому скасуванню, а саме: податкове повідомлення-рішення №117822-13 від 19.07.2017 року - на суму 23812 гривень 98 копійок; податкове повідомлення-рішення №117822/1-13 від 19.07.2017 року - на суму 21047 гривень 82 копійки.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Колегія суддів зазначає, що відповідач, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не довів правомірність своїх заперечень проти адміністративного позову, законність та обґрунтованість прийнятих ним рішень у зазначених вище частинах.

Натомість позивач, на виконання вимог ч.1 ст. 71 КАС України, частково довів обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги про скасування вказаних рішень.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів вважає, що дії відповідача, пов'язані з прийняттям оскаржуваних рішень, не кореспондуються з приписами ч.2 ст. 19 Конституції України.

Керуючись приписами ч.2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 69, 70, 71 КАС України, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення, прийняті відповідачем підлягають частковому скасуванню.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при вирішенні питання щодо задоволення позовних вимог позивача стосовно скасування податкових повідомлень-рішень неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196 п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2017р. по справі № 818/1168/17 скасувати частково.

Прийняти в цій частині нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.

Скасувати податкове повідомлення-рішення №117822-13 від 19.07.2017 року на суму 23812 гривень 98 копійок.

Скасувати податкове повідомлення-рішення №117822/1-13 від 19.07.2017 року на суму 21047 гривень 82 копійки.

В іншій частині постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2017 року по справі №818/1168/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5

Повний текст постанови виготовлений 01.12.2017 р.