КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про зміну способу і порядку виконання судового рішення
14 листопада 2017 року Справа №810/1730/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" до Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та пені,
в с т а н о в и в:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2016 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області щодо невиконання обов'язку по підготуванню та поданню до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" з бюджету за квітень 2012 року в сумі 1535957,00 грн. Зобов’язано Броварську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" суми податку на додану вартість у розмірі 1535957,00 грн. за квітень 2012 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" пеню на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України за порушення строків бюджетного відшкодування за квітень 2012 року за період з 12.01.2015 по 13.05.2015 у розмірі 603684 (шістсот три тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 56 коп. У задоволенні решти позовних вимог, - відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2016 року постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2016 року залишено без змін.
Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2016 постановлена у відкритому судовому засіданні, та набрала законної сили 22.11.2016.
05.12.2016 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №810/1730/16, зокрема, про зобов’язання Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" суми податку на додану вартість у розмірі 1535957,00 грн. за квітень 2012 року.
09 жовтня 2017 на адресу суду надійшла заява ТОВ "Інститут нових технологій" про зміну способу виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2016 у справі №810/1730/16, шляхом зобов’язання Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" суми податку на додану вартість за квітень 2012 року у розмірі 1 535 957,00грн. (один мільйон п’ятсот тридцять п’ять тисяч дев’ятсот п’ятдесят сім гривень 00 копійок).
Заява обґрунтована тим, що рішення суду неможливо виконати в частині щодо зобов’язання Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" суми податку на додану вартість у розмірі 1535957,00 грн. за квітень 2012 року, оскільки 01 лютого 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року №26 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість", відповідно до якої до 01 квітня 2017 року продовжено термін бюджетного відшкодування за порядком, що діяв до 01 січня 2017 року (на підставі узагальнених інформацій щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість та висновків органів Державної фіскальної служби України), а з 01 квітня 2017 року бюджетне відшкодування податку на додану вартість здійснюється органами казначейства на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, без висновків контролюючих органів в межах коштів, наявних на єдиному казначейському рахунку, та у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
У зв'язку з цим заявник вказує, що на даний час відсутній механізм виконання даного рішення суду в частині надання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Київській області висновку про відшкодування з Державного бюджету України в користь ТОВ "Інститут нових технологій" суми податку на додану вартість.
У судове засідання сторони не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином та завчасно.
Представник позивача просив розглядати заяву за його відсутності в порядку письмового провадження.
Частиною другою ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Разом з тим, відповідно до ч. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
За таких обставин, судом визнано за можливе розглянути заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в порядку письмового провадження.
При вирішенні питання щодо наявності підстав для зміни способу і порядку виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2016 в адміністративній справі №810/1730/16, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
За наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до статті 124 Конституції України та статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судом встановлено, що на відновлення порушеного права позивача, постановою Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2016 зобов’язано Броварську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" суми податку на додану вартість у розмірі 1535957,00 грн. за квітень 2012 року.
05.12.2016 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №810/1730/16 на виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2016 у даній справі.
Судом встановлено, що з 01.04.2017 бюджетне відшкодування податку на додану вартість здійснюється органами казначейства на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, без надання висновків контролюючих органів.
Такий порядок бюджетного відшкодування податку на додану вартість платнику податків відмінний від того, що встановлений постановою Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2016, та регулюються пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, згідно якого платник податків подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно з п.п.200.7.1 п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.
Зазначений механізм бюджетного відшкодування податку на додану вартість регулюється Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 №26.
Пунктом 10 цього Порядку визначено, що внесення даних до Реєстру посадовими особами (уповноваженою особою) ДФС та Казначейства здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.
Отже, з 01.04.2017 передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДФС в Реєстрі інформації про її узгодження.
Відповідно до п.19-3.1 статті 19-3 Податкового кодексу України державні податкові інспекції, серед іншого, формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи.
Згідно з п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до п. 1 Положення про Броварську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області, затвердженого Наказом ДФС України від 13.07.2016 №314, Броварська ОДПІ є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується ДФС та Головному управлінню ДФС у Київській області.
Отже, Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області є територіальним органом ДФС та, відповідно, контролюючим органом.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, саме Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області як територіальний орган ДФС та податкова інспекція, в даному випадку, є відповідальним за відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформації щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що існують обставини, які ускладнюють виконання даного судового рішення в частині зміни процедури бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а тому слід змінити спосіб і порядок виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2016 шляхом зобов’язання Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" суми податку на додану вартість за квітень 2012 року у розмірі 1535957,00грн. (один мільйон п’ятсот тридцять п’ять тисяч дев’ятсот п’ятдесят сім гривень 00 копійок).
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у даній справі.
Керуючись статтями 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" про зміну способу та порядку виконання рішення суду - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2016 у справі №810/1730/16 в частині: "Зобов’язати Броварську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" суми податку на додану вартість у розмірі 1535957,00 грн. за квітень 2012 року" на "Зобов’язати Броварську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" суми податку на додану вартість за квітень 2012 року у розмірі 1535957,00грн. (один мільйон п’ятсот тридцять п’ять тисяч дев’ятсот п’ятдесят сім гривень 00 копійок)".
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня її проголошення, а в разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Василенко Г.Ю.