
Справа №628/2232/17
Провадження№2/628/1115/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2017 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Цендра Н.В.
за участю секретаря - Кравцової В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Куп'янську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут», третя особа: національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про захист прав споживачів стосовно визнання дій ПАТ «Харківгаз» незаконними, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з вищевказаним позовом про захист прав споживачів стосовно визнання дій ПАТ «Харківгаз» незаконними.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила, що вона являється співвласником багатоквартирного житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Співвласники вищевказаного багатоквартирного житлового будинку не прийняли рішення про створення ОСББ. Також зазначила, що вона споживає природній газ на підставі публічного типового договору постачання природного газу з ТОВ «Харківгаз збут» та на підставі публічного типового договору розподілу природного газу з ПАТ «Харківгаз». Газовий лічильник у квартирі позивача не встановлений тому вона використовує норми споживання газу передбачені постановою КМУ від 23 березня 2016 року №203, згідно даної постанови норма споживання газу для її квартири становить 7,1 кубометр газу на одну людину на місяць.
У 2017 році без відповідного попередження, в супереч правам, передбачених Конституцією України та іншими актами законодавства на будинку позивача було виконано роботи по встановленню загальнобудинкового вузлу обліку природного газу, а починаючи з квітня 2017 року стали приходити платіжки за газ, в яких розмір газу, за який призначалась оплата, вираховувалася виходячи з показників загально будинкового вузлу обліку газу. На підставі викладеного позивач вважає, що вказані дії ПАТ «Харківгаз», порушили її права, як співвласника будинку, оскільки встановлення загально будинкового лічильника газу було здійснено без попереднього прийняття відповідного рішення з вказаного питання співвласниками багатоквартирного будинку у порядку, передбаченому ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
ОСОБА_1 стверджує, що своїми діями ПАТ «Харківгаз», що є суб'єктом, який здійснює розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язаний за законом встановити у її квартирі індивідуальний лічильник газу безкоштовно, оскільки на даний час її поставлено у нерівні умови в порівнянні з іншими споживачами, які мають квартирні лічильники газу, а також в нерівні умови з постачальником продукції.
У судове засідання позивач не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності. Також вказала, що позов підтримує в повному обсязі та просить суд його задовольнити.
Представник відповідачів ТОВ «Харківгаз збут» та ПАТ «Харківгаз» у судовому засідання заперечував проти задоволення позову посилаючись на те, що на території ліцензованої діяльності з розподілу природного газу ПАТ «Харківгаз» є постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям. На виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України «Про ринок природного газу» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою від 30 вересня 2015 № 2496 затвердила Правила постачання природного газу. Відповідно до п. 2 розділу III «Правил» постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, які є однаковими для всіх побутових споживачів України. Відповідно до п. 4 розділу III «Правил» для забезпечення приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам усіх діючих побутових споживачів, об'єкти яких знаходяться в межах закріпленої території постачальника із спеціальними обов'язками, останній в установленому порядку надсилає кожному побутовому споживачу заяву-приєднання до умов договору. Якщо споживач не повернув постачальнику заяву-приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання) є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов'язками - і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору таким постачальником. Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам ТОВ «Харківгаз збут» опубліковано в місцевій газеті «Слобідський край» № 156 від 31 грудня 2015 року.
Крім того зазначив, що відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку: 1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року, для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року; 2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року. Згідно п.10 глави 2 Розділу X Кодексу ГРС установлення лічильників газу побутовим споживачам здійснюється відповідно до ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть, як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом ГРО. Тобто, отримання згоди окремого мешканця на встановлення загально будинкового приладу обліку, чинним законодавством України не передбачено. Встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу, в тому числі витрати на проектування, монтаж, здійснюється за кошти сторони, яка ініціювала встановлення такого вузла обліку. У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти. Крім того зазначив, що на буд. АДРЕСА_1, розповсюджує свою дію Програма по сприянню встановлення індивідуальних лічильників за зверненням громадян, згідно якої в квартирах в яких відсутній індивідуальний лічильник, будуть встановлені індивідуальні лічильники. При цьому всю проектну документацію оформлює ПАТ «Харківгаз», а споживач покупає лічильник. Будинок 61 стоїть в черзі під номером 34.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву з проханням розглядати справу у його відсутності з урахуванням письмових пояснень. У письмових поясненнях зазначив, що згідно з ч.1 ст. 5 Закону«Про забезпечення комерційного обліку природного газу», у разі відмови населення від встановлення суб'єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі - з1січня 2018 року. Враховуючи вищезазначене, суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані в термін до 01.01.2018 для зазначеної групи населення забезпечити встановлення лічильників газу (індивідуальних або загальнобудинкових), що забезпечить 100% облік спожитого природного газу населенням. Крім того зазначив, що встановлення індивідуальних лічильників передбачено лише там, де не заплановано встановлення будинкових лічильників природного газу, проте побутовий споживач може встановити лічильник газу за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі, за власні кошти або за рахунок коштів, зокрема, місцевого бюджету, при цьому, роботи з встановлення вузлів обліку природного газу відносяться до конкурентного ринку та можуть виконуватися будь- якими суб'єктами господарювання, які мають відповідний дозвіл на виконання цих робіт.
Суд, з'ясувавши позиції сторін по справі та перевіривши письмові докази, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 значиться зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1. Вказана вище квартира належить позивачу на підставі свідоцтва про право приватної власності на житло від 30 вересня 1996 року (а.с.7, 9).
За вказаною вище адресою їй надаються послуги з газопостачання по особовому рахунку НОМЕР_1, про що свідчать копії рахунків за послуги ( а.с. 12-13).
Як зазначено ОСОБА_1 у позові, 2017 року працівниками газової служби було здійснено встановлення загальнобудинкового газового лічильника та з квітня 2017 року стали приходити квитанції на оплату спожитого природного газу по новим тарифам (а.с.1-3).
Постановою Національної комісії № 2494 від 30.09.2015 р., що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затверджений Кодекс газорозподільних систем.
Вищевказаним Кодексом визначено, що оператор газорозподільної системи це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Публічне акціонерне товариство «Харківгаз» (місцезнаходження: 61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, код ЄДРПОУ 03359500) здійснює свою діяльність відповідно до Статуту, відповідно до якого основним видом діяльності Товариства, є, зокрема, надання послуг з розподілу природного газу, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ.
Вищезазначена діяльність Товариства здійснюється на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Ліцензії.
ТОВ «Харківгаз збут» з 01 липня 2015 року здійснює господарську діяльність з: постачання природного газу на підставі ліцензії на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом, видана Національною Комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України, згідно рішення № 1588 від 21.05.2015р. (переоформлена на безстрокову рішенням від 08.09.2015р. № 2283).
З наданих позивачем копій рахунків за послуги з газопостачання, фактичне нарахування за послуги з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1, за квітень і травень 2017 року проводилися їй за об'єми спожитого газу відповідно до показників загально будинкового вузлу обліку газу (а.с.12-13).
Порядок та підстави забезпечення населення приладами обліку природного газу врегульований Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Законом України «Про ринок природного газу», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 року №259-р «питання забезпечення комерційного (приладного) обліку природного газу», Главою 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494, Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг газопостачання в умовах використання загально будинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 року №620 (далі - Тимчасове положення ), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498 та Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2500.
Зокрема, згідно п. 4-5 Тимчасового положення, ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем.
У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
Обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу, визначаються: для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників; для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.
Разом з тим, ч. 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Тобто, згідно вимог даного Закону розмір оплати спожитих комунальних послуг визначається виключно двома способами: або за лічильниками або за встановленими нормами споживання.
На підставі викладеного, враховуючи, що будинок АДРЕСА_1 обладнаний будинковим вузлом обліку природного газу, а в квартирі 41 відсутній індивідуальний лічильник газу, беручи до уваги вимоги ч. 2 ст. 32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що у разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників, суд вважає позовні вимоги стосовно перерахунку обсягу спожитого газу з квітня 2017 р. не обґрунтованими та такими, що не містяться на вимогах закону, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні даної позовної вимоги.
Крім того, у відповідності до приписів статей 2-4, 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 16.06.2011р. №3533, який набрав чинності з 09.07.2011р., постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку, зокрема для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується тільки для приготування їжі - з 01 січня 2018 року.
Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.
Виконавцями робіт із встановлення вузлів обліку природного газу є суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території та отримали відповідні дозволи для виконання робіт із встановлення вузлів обліку природного газу.
Суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані: 1) забезпечити встановлення лічильників газу: а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року. У разі не встановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України; б) для інших споживачів - до 1 липня 2011 року; 2) припинити розподіл природного газу споживачам, які використовують природний газ без його комерційного обліку, у разі відмови таких споживачів від встановлення лічильників газу, а саме: а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року; б) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2001 року № 620 (із змінами та доповненнями, внесенимипостановою КМУ від 27.01.2016 року № 46) «Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинового вузла обліку» передбачено, що у разі незгоди власника квартири (будинку) розрахуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків), він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобовязання ПАТ «Харківгаз» здійснити безоплатну установку саме індивідуального лічильника позивачу не ґрунтується на обставинах справи і суперечить положенням діючих нормативних актів, які регулюють спірні правовідносини. Такий обовязок відповідача прямо не передбачений Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1
Керуючись ст. ст. 1,3, 10, 11, 60, 61, 63, 212, 209, 214-216 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Законом України «Про ринок природного газу», суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ПАТ «Харківгаз», ТОВ «Харківгаз збут», третя особа: національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про захист прав споживачів стосовно визнання дій ПАТ «Харківгаз» незаконними - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлений 27.11.2017 р.
Суддя: Н.В.Цендра