
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Друзенко Н.В.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
УХВАЛА
іменем України
"15" листопада 2017 р. Справа № 817/695/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,
представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "21" липня 2017 р. у справі за позовом Приватного сільськогосподарське підприємство "Світанок" до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Приватне сільськогосподарське підприємство "Світанок" звернулося до суду з адміністративним позовом до Костопільського відділення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області про визнання протиправним і скасування рішення заступника начальника №2 від 05.04.2017 "Про невключення до реєстру платників єдиного податку 4 групи на 2017 рік ПСП "Світанок" (код ЄДПОУ 30665817)".
Судом першої інстанції проведено заміну неналежного відповідача - Костопільського відділення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області на належного - Рівненську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Рівненській області.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2017 позов задоволено повністю.
Визнано протиправним і скасовано рішення заступника начальника - начальника Костопільського відділення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області №2 від 05.04.2017 "Про невключення до реєстру платників єдиного податку 4 групи на 2017 рік ПСГП "Світанок" (код ЄДПОУ 30665817)".
З постановою суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
З матеріалів справи слідує, що ПСП "Світанок" зареєстроване юридичною особою, перебуває на обліку у Костопільському відділенні Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області та зареєстроване як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (а.с.17)
ПСП "Світанок" з 01.01.2015 року є платником єдиного податку IV групи, що підтверджується довідкою з Реєстру платників єдиного податку №6/10/17-09-15-00 від 25.06.2015 (а.с.19).
З 01.01.2016 ПСП "Світанок" рахувалося також платником фіксованого сільськогосподарського податку (а.с.18).
Позивач, у відповідності до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України, подав до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку IV групи, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва та відомості про наявність земельних ділянок.(а.с.20-34).
14.04.2017 ПСП "Світанок" отримало рішення заступника начальника Костопільського відділення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області №2 від 05.04.2017 "Про не включення до реєстру платників єдиного податку 4 групи на 2017 рік ПСП "Світанок" (код ЄДПОУ 30665817)" (а.с.7). Фактичною підставою такого рішення зазначена наявність станом на 01.01.2017 податкового боргу з податку на додану вартість сільськогосподарського підприємства за операціями із с/г товарами/послугами в сумі 190,62 грн. Правовою підставою - підпункту 291.51.3. пункту 291.51 статті 291 Податкового кодексу України .
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення заступника начальника Костопільського відділення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області №2 від 05.04.2017 "Про невключення до реєстру платників єдиного податку 4 групи на 2017 рік ПСП "Світанок" (код ЄДПОУ 30665817)" прийнято не на підставі та не у спосіб, визначені законодавством України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з такого.
Підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України передбачено, що сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, віднесено до четвертої групи суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Відповідно до пунктів 299.1, 299.2 статті 299 Податкового кодексу України, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Згідно з підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
Відповідно до п.299.6 ст.299 Податкового кодексу України підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:
1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;
2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.
Згідно з приписами п. 299.10, п. 299.11 ст.299 Податкового кодексу України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.
У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом. У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Тобто виключення з Реєстру платників єдиного податку є особливою процедурою. Прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Встановлено, що перевірка позивача контролюючим органом не проводилась та рішення про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи відповідачем не приймалось.
Положення Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VIII від 28.12.2014 з 01 січня 2017 року платники фіксованого сільськогосподарського податку автоматично стали платниками єдиного податку четвертої групи.
Відповідно пункту 299.13 статті 299 Податкового кодексу України, з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та власному офіційному веб-сайті такі дані з реєстру платників єдиного податку: податковий номер (для юридичної особи); найменування для юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові для фізичної особи; дату (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; ставку єдиного податку; групу платника податку; види господарської діяльності; дату виключення з реєстру платників єдиного податку.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач з 01 січня 2017 року автоматично набув статусу платника єдиного податку четвертої групи, тому контролюючий орган був зобов'язаний внести відповідні відомості до реєстру платників єдиного податку та інформаційних мереж, однак цього не зробив, посилаючись на наявність у позивача податкового боргу з податку на додану вартість станом на 01 січня 2017 року і підпункт підпункту 291.51.3 пункту 291.51 статті 291 Податкового кодексу України.
Водночас підпунктом 291.51.3 пункту 291.51 статті 291 Податкового кодексу України, передбачено, що не може бути платником єдиного податку четвертої групи суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
У разі ж наявності в контролюючого органу підстав вважати, що позивач не може бути платником єдиного податку, він, згідно з пунктом 299.10 статті 299 Податкового кодексу України, може прийняти рішення про анулювання реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку, що відповідачем зроблено не було.
Наявність боргу на перше січня поточного року є підставою для відмови у набутті статусу платника єдиного податку лише для платника податків, який вперше набуває цього статусу.
Таким чином, оскільки, позивач з 01 січня 2017 року автоматично став платником єдиного податку четвертої групи, тому норми підпункту 291.51.3 пункту 291.51 статті 291 Податкового кодексу України щодо відмови у такій реєстрації за наявності податкового боргу до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.
Для тих суб'єктів господарювання, які вже були платниками єдиного податку, відповідно до вимог підпункту 8 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України, податковий борг може бути підставою для втрати цього статусу лише у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.
Щодо посилання скаржника на те, що у позивача станом на 01.01.2017 податкового боргу з податку на додану вартість сільськогосподарського підприємства за операціями із с/г товарами/послугами в сумі 190,62 грн., з інтегрованої картки платника податків ПСП "Світанок" вбачається, що станом на 01.01.2017 за позивачем дійсно рахується борг з податку на додану вартість сільськогосподарського підприємства за операціями із с/г товарами/послугами в сумі 190,62 грн. (а.с.59-72,149-154), проте даний борг обліковувався виключно в зв'язку з тим (а.с.83-137), що через збої в Системі електронного адміністрування податку на додану вартість, кошти, перераховані Казначейством суми податку до бюджету та/або на спеціальний рахунок ПСП "Світанок", не були відображені відповідно до вимог Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №569 від 16.10.2014 (в редакції постанови №177 від 30.12.2015) (а.с.50-51,81-82).
У відповідності до вимог ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "21" липня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
К.С. Франовська
Повний текст cудового рішення виготовлено "16" листопада 2017 р.