
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
03 жовтня 2017 рокусправа № 329/688/17(2-а/329/19/2017)
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Дурасової Ю.В.
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Офісу великих платників ДФС України в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників ДФС України на постанову Чернігівського районного суду Запорізької області від 16 серпня 2017 року у справі № 329/688/17 (2-а/329/19/2017) за позовом ОСОБА_1 до Офісу великих платників ДФС України в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників ДФС України про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
в с т а н о в и л а:
У липні 2017 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Офісу великих платників ДФС України в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників ДФС України (далі по тексту - відповідач), в якому просила суд скасувати постанову від 26.06.2017 року № 12/28-10-46-07, прийняту відповідачем, якою її притягнуто до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене за ч. 1 ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.
Постановою Чернігівського районного суду Запорізької області від 16.08.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянтом вказувалось, що позивачем, як головним бухгалтером не виконано приписи Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», страхувальники, які є роботодавцями та інші особи повинні сплачувати єдиний внесок. Платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, зобов'язані виконувати всі встановлені Законом функції. Апелянт вказував, що посадові особи піддягають адміністративній відповідальності за адміністративні порушення за незабезпечення виконання своїх службових обов'язків. Апелянт вказував, що статтею 234 КУпАП, передбачено, що органи доходів і зборів розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушеннями законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Протокол про адміністративне правопорушення складається в момент проведення посадовою особою органу ДФС перевірки та виявлення факту адміністративного правопорушення. Апелянт вказував, що він листами повідомляв ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» про порушення ч. 5 ст. 165-1 КУпАП, повідомляв директора та головного бухгалтера про складання протоколів про адміністративні правопорушення та запрошувались для ознайомлення, підписання та отримання протоколів та надання пояснень. Апелянт зазначав, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому порушенні - два місяці з дня його виявлення. Виявлене порушення - неподання Звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» за березень, квітень 2017 року є виявленим, відповідальність за неподання звіту несе головний бухгалтер. Строк виявленого правопорушення с29.05.2017 року, строк стягнення сплаває 28.06.2017 року та 29.07.2017 року, строки накладення адміністративного стягнення встановлені ст. 38 КУпАП не порушено. Апелянт вказував, що ним дотримано порядок притягнення головного бухгалтера ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» до адміністративної відповідальності.
Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, які беруть участь у її розгляді.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що постанова про накладення адміністративного стягнення №12/28-10-46-07 від 26.06.2017 року виносилася за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, факт порушення позивачем вимог податкового законодавства був виявлений та в подальшому зафіксований саме в акті камеральної перевірки №315/28-10-46-07-05508186 з питань неподання звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень-квітень 2017 року ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу», не досліджувався та не оцінювався в якості доказу відповідачем під час розгляду справи та винесення оскаржуваної постанови, відповідачем не було встановлено підстави для притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Матеріалами справи встановлено, що 14.06.2017 року головним державним ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств металургійної галузі Дніпропетровського управління офісу великих платників ДФС України проведено складено протокол № 22/28-10-46-07 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого головний бухгалтер ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» ОСОБА_1 вчинила правопорушення, допустила неподання звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів після притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 165-1 КУпАП, чим здійснила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 165-1 КУпАП. Зафіксовано порушення п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Протокол не підписаний ОСОБА_1, копію протоколу їй не вручено.
Встановлено, що листом від 06.06.2017 року керівника та головного бухгалтера ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» Дніпропетровське управління офісу великих платників ДФС України запрошувало для складання, ознайомлення, підписання та отримання протоколу про адміністративне правопорушення. Доказів отримання листа про запрошення до складання протоколів не надано.
14.06.2017 року складено акт № 1/28-10-46-06 про неявку ОСОБА_1 для складання, ознайомлення, підписання та отримання протоколу про адміністративне правопорушення.
Листом від 14.06.2017 року керівника та головного бухгалтера ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» Дніпропетровське управління офісу великих платників ДФС України запрошувало на засідання комісії з розгляду адміністративної справи. Лист про запрошення отримано керівником ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» 20.06.2017 року. Доказів отримання повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не надано.
26.06.2017 року в.о. заступником начальника Дніпропетровського управління офісу великих платників ДФС України винесено постанову № 12/28-10-46-07 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, за те, що за порушення ч. 1 ст. 165-1 КУпАП ОСОБА_1 притягнено до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 680,00 грн., ОСОБА_1, займаючи посаду головного бухгалтера ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» не подала «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів» за березень, квітень 2017 року (граничний строк подання - 28.04.2017 року, 29.05.2017 року).
Також встановлено, що Дніпропетровським управлінням офісу великих платників ДФС України винесено рішення № НОМЕР_1 26.06.2017 року про застосування до ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у розмірі 2040,00 грн.
В матеріалах справи наявна скарга ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» до ДФС України на рішення від 26.06.2017 року № НОМЕР_1, тобто на момент притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, рішення про застосування до ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» штрафу, оскаржувалосьв адміністративному порядку.
Постанову № 12/28-10-46-07 від 26.06.2017 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення направлено поштою на адресу ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу», та вручено уповноваженому ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу», що підтверджується поштовим повідомлення про вручення відправлення.
Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний: подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю (п. 4). Обов'язки, передбачені частиною другою цієї статті, поширюються на платників, зазначених у пунктах 1, 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Колегія суддів зазначає, що дійсно, обов'язком платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є вчасне подання звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів, у передбачені законодавством строки. Однак, існують непереборні обставини, які враховуються законодавством та пом'якшується відповідальність чи взагалі скасовується відповідальність для відповідних посадових осіб.
Колегія суддів зазначає, що згідно п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Таким чином, від відповідальності звільняються особи, відповідальні за подання звітності до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Норма, п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не скасована, не визнавалась Конституційним Судом України не конституційною.
ОСОБА_1 зареєстрована у м. Кіровське, Донецької області, підприємство, де працює головним бухгалтером розташоване у м. Добропіллі, Донецької області, тобто, платник єдиного внеску ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» знаходиться на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Дніпропетровським управлінням офісу великих платників ДФС України при притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не враховано п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Колегія суддів зазначає, що в протоколів та постанові вказано, що ОСОБА_1 порушено ч. 5 ст. 165-1 КУпАП, у той, час як у поставові про притягнення до адміністративної відповідальності вказує, що допущено порушення ч. 1 ст. 165-1 КУпАП. Натомість підстави для притягнення до відповідальності та санкції частин є різними. Розмір штрафу 680 грн. визначено у відповідності до ч. 1 ст. 165-1 КУпАП.
Згідно ст. 165-1 КУпАП порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-680 грн.) (ч. 1). Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від сорока до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 2). Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 3). Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 4). Дії, передбачені частиною третьою або четвертою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від ста п'ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550-5100 грн.) (ч. 5). Порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від трьохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною шостою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підставою для притягнення до відповідальності за ч. 5 ст. 165-1 КУпАП є вчинення порушення передбаченого ч. 3 та ч. 4 (несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) повторно.
Відповідно до ч. 1 ст. 9, ст. 10 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Колегія суддів зазначає, що для визнання особи винною у вчинені адміністративного правопорушення обов'язково необхідно встановити, що дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності вчинені умисно, має місце протиправна дія та наявна вина у діях. Дніпропетровським управлінням офісу великих платників ДФС України не доведено, що порушення допущені головним бухгалтером ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» ОСОБА_1 вчинені умисно. З огляду на положення п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивач звільнена від відповідальності.
Зважаючи на відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, постанова від 26.06.2017 року № 12/28-10-46-07, підлягає скасуванню.
Колегія суддів вказує на порушення процедури дотримання складання постанови про накладання адміністративного стягнення на ОСОБА_1, справа про адміністративне правопорушення розглянута без її участі, без її належного запрошення. Поштовим повідомлення не підтверджується особисте отримання чи отримання через представника запрошення до Дніпропетровського управління офісу великих платників ДФС України на засідання комісії з розгляду адміністративної справи.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо не дослідження відповідачем під час винесення оскаржуваного рішення всіх необхідних доказів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників ДФС України в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників ДФС України - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського районного суду Запорізької області від 16 серпня 2017 року у справі № 329/688/17 (2-а/329/19/2017) - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова