Постанова № 68874972, 31.08.2017, Черкаський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
31.08.2017
Номер справи
707/913/17
Номер документу
68874972
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

707/913/17

2-а/707/47/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2017 року м. Черкаси

Черкаський районний суд Черкаської області, який діє як адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Cмоляра О.А.

при секретарі Березюк Л.С.

за участю представника позивача Макєева В.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом позову ТОВ «Черкасибудматеріали» до Червонослобідської сільської ради Черкаського району про визнання рішення № 49-5 від 12.06.2015 Червонослобідської сільської ради Черкаського району «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» таким, що не розповсюджує свою дію, не підлягає до застосування, не має юридичної сили для визначення ставки податку за постійне користування земельною ділянкою ТОВ «Черкасибудматеріали»,-

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського районного суду Черкаської області з позовною заявою звернулося ТОВ «Черкасибудматеріали», в якій просить: визнати рішення № 49-5 від 12.06.2015 Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» таким, що не розповсюджує свою дію, не підлягає до застосування, не має юридичної сили для визначення ставки податку за постійне користування земельною ділянкою ТОВ «Черкасибудматеріали»,що розташоване за адресою: м. Черкаси, вул. Чкалова, 12.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що по-перше, офіційне оприлюднення рішення Червонослобідською сільською радою Черкаського району Черкаської області від 12.06.2015 № 49-5 «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» у супереч положенням п.п. 12.5 Податкового кодексу України не оприлюднювалося.

По-друге, дане рішення не може стосуватися ТОВ «Черкасибудматеріали» так, як адміністративні межі села Червона Слобода не встановлені, а земельна ділянка позивача не знаходиться у відданні даного села. Таким чином, прийняття відповідачем рішення від 12.06.2015 № 49-5 щодо оподаткування земель та нерухомого майна, що знаходиться на земельних ділянках поза адміністративними межами територіальної громади є незаконним відносно суб'єкта господарювання, який не є суб'єктом територіальної громади села та знаходиться на земельній ділянці, яка не включена до адміністративних меж села.

Представник відповідача, належним чином повідомлен про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання про розгляд справи без їх участі.

Судом встановлено, щодо інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 19.12.2016 вбачається, що земельна ділянка площею 10,12 га за кадастровим номером: 7124989000:02:001:0527 надана ТОВ «Черкасибудматеріали» у безстрокове постійне користування для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Червона Слобода, вул. Вербицького Михайла, земельна ділянка 12. (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 32450737 від 21.11.2016).

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Черкасибудматеріали» зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа 08.12.2006, ідентифікаційний код - 34816458.

12.06.2015 року Червонослобідською сільською радою Черкаського району Черкаської області прийнято рішення № 49-5 «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік».

Ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) встановлено, що сільські, селищні та міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Відповідно до ч. 1 ст. 59 даного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Ч. 1 ст. 69 Закону № 280/97-ВР передбачено, що органи місцевого самоврядування відповідно до Податкового кодексу України встановлюють місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України з урахуванням особливостей, визначених Податковим кодексом України.

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях відповідної місцевої ради вирішуються, зокрема, питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 8.3 ст. 8 Податкового кодексу України до місцевих податків належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до приписів пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю, це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Згідно пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації є базою оподаткування плати за землю.

Частиною 3 статті 201 Земельного кодексу України, частиною 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно ст. 290 Податкового кодексу України, ст. 69 Бюджетного кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів. Отже, нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю, яка вноситься до місцевих бюджетів та формує його доходну частину.

Відповідно до п. 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Таким чином, орган місцевого самоврядування, встановлюючи відповідні місцеві податки та збори для платників податків, здійснює функції державної регуляторної політики у сфері їх господарської діяльності.

Будучи загальнодержавним податком, плата за землю, відповідно до приписів ст.8 ПК України, сплачувалась на усій території України за ставками, чітко визначеними Податковим кодексом. Конкретний розмір ставки плати за землю визначався залежно від цільового призначення, місцезнаходження та проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (ст. 272-280 ПК України у редакції до 28.12.2014). Відповідно приписів до ст. 8 та 12 ПК України, органи місцевого самоврядування жодним чином не впливали на визначення цих ставок, оскільки не мали на це повноважень. Разом з і компетенцію та повноваження органів місцевого самоврядування було обмежене їх «територіальною компетенцією» - виключно в адміністративних межах населеного пункту - органу місцевого самоврядування - Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 01.01.2013 №5245-VI. Зазначеним законом повноваження органів місцевого самоврядування із розпорядження земельними ділянками за межами населених пунктів були передані центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Тобто, повноваження органів місцевого самоврядування, в тому числі й у частині встановлення місцевих податків і зборів, були обмежені кордонами населеного пункту, а закріплений у Законі України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» термін «територія сільради», що означав поширення територіальної компетенції сільських рад і за межі населеного пункту, втратив свою актуальність.

Також, згідно з п. 8.3 ст. 8 ПК України, визначено, що місцеві податки та збори є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад. З цього випливає, що відповідні рішення сільських, селищних та міських рад щодо встановлення ставок місцевих податків і зборів, в тому числі й плати за землю, може бути застосоване лише на території відповідної територіальної громади та не може бути обов'язковим для виконання за межами територіальних громад.

Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно - територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Тобто територія територіальної громади обмежується адміністративними межами села, селища, міста. З огляду на це,п.8.3 ст.8 ПК України, поширюює дію рішення органів місцевого самоврядування щодо встановлення ставок місцевих податків і зборів лише на територіальну громаду, фактично поширює її лише на таке село,селеще й оминає об'єкти оподаткування, що знаходяться за їхніми межами.

Така правова позиція також підтримана Верховним Судом України у справі № 6-146цс14 від 24.09.2014 : «суд дійшов обґрунтованого висновку про перевищення селищною радою повноважень щодо розпорядження землями, які розташовані за межами населеного пункту, та недійсність такого рішення селищної ради».

Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 19 червня 2016 року по справі №707/2102/16-а було визнано рішення № 49-5 від 12.06.2015 року Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області «Про становлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» таким, що не розповсюджує свою дію для визначення ставки податку за постійне користування земельною ділянкою за Державним Актом на право постійного користування землею (серія ЧР № 17-103), який видано ВАТ «Черкасибудматеріали».

Оскільки ТОВ «Черкасибудматеріали» є правонаступником ВАТ «Черкасибудматеріали», то дія щодо оскаржуваного рішення щодо спірних правовідносин не може розповсюджуватись на позивача, а тому, суд вважає позовні вимоги ТОВ «Черкасибудматеріали» доведеними,обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати рішення № 49-5 від 12.06.2015 Червонослобідської сільської ради Черкаського району «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» таким, що не розповсюджує свою дію, не підлягає до застосування, не має юридичної сили для визначення ставки податку за постійне користування земельною ділянкою ТОВ «Черкасибудматеріали», що розташоване за адресою: м. Черкаси, вул. Чкалова, 12.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, шляхом подання апеляційної скарги через Черкаський районний суд Черкаської області.

Суддя: О. А. Смоляр