
Сарненський районний суд
Рівненської області
_______________
Справа № 572/4376/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2017 року м. Сарни
Сарненський районний суд в складі:
Головуючого судді Рижого О.А.
при секретарі Мороз Ю.М.
за участю представників відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомОСОБА_3доДепартаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Українипро скасування постанови про закінчення виконавчого провадження,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 заявив адміністративний позов про визнання протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення головним державним виконавцем Рекашовою А.М. постанови від 18.11.2015 р. про закінчення виконавчого провадження з виконання рішення Європейського Суду з прав людини від 13.02.2014 р. про виконання Україною постанови Сарненського районного суду від 17.06.2009 р. в справі №2а-945, про сплату Україною 2000 євро, після тримісячного строку і до остаточного розрахунку про сплату простого відсотка в розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в період несплати, до якої має бути додано три відсоткові пункти та про скасування зазначеної постанови про закінчення виконавчого провадження. Вказує позивач, що йому не виплачено пеню за несвоєчасну виплату коштів за рішенням національного суду і вважає, що мав бути врахований прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність в розмірі 764 грн., який збільшився з 2009 р. по 2011 р.
ОСОБА_3 в судове засідання не зявився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений відповідно до закону, про що свідчить наявність рекомендованого повідомлення про поштове відправлення в матеріалах справи.
Від представника позивача ОСОБА_4 до суду надійшла заява, в якій він просить справу розглядати у його відсутність та у відсутність позивача, просить позовні вимоги позивача задоволити.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти задоволення адміністративного позову, просять в його задоволенні відмовити. Через канцелярію суду від відповідача надійшли заперечення, згідно яких він проти позову заперечує та вважає, що державним виконавцем при винесенні постанови про закінчення виконавчого дотримано усі вимоги Закону України "Про виконавче провадження", а тому така постанова не може бути визнана протиправною та не підлягає скасуванню.
Дослідивши матеріали справи та доводи позивача, надавши правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що18.11.2015 р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_5 винесена постанова про закінчення виконавчого провадження у виконанні рішення№59834/09 від 13.02.2014 р. Європейського суду з прав людини про виконання протягом трьох місяців рішення національного суду, ухваленого на користь ОСОБА_3, сплату 2000 євро матеріальної і моральної компенсації судових витрат; ці суми мають бути конвертовані в національну валюту за курсом на день здійснення платежу; після тримісячного строку і до остаточного розрахунку сплатити простий відсоток в розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в період несплати, до якої має бути додано тривідсоткові пункти; боржником є держава.
ОСОБА_3 сплачено еквівалент 2000 євро 34786,92 грн. відповідно до платіжного доручення Міністерства юстиції України від 19.09.2014 р. №3573, 106620,53 грн. заборгованість за рішенням національного суду відповідно до платіжного доручення Міністерства юстиції України від 16.09.2015 р. №2163 та пеня в розмірі 437,85 грн. за несвоєчасне виконання рішення Європейського суду - відповідно до платіжного доручення Міністерства юстиції України від 16.07.2015 р. №1748.
Відносини, які виникають в зв'язку з обов'язком держави виконати рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України; знеобхідністюусуненняпричин порушення УкраїноюКонвенції про захист прав людиниі основоположних свободі протоколів до неї;з впровадженнямвукраїнське судочинство та адміністративнупрактику європейських стандартів прав людини; зі створенням передумов для зменшеннячислазаявдоЄвропейського суду з прав людини проти України, врегульованіЗаконом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"(далі - Закон).
Відповідно дост. 2-3 Закону, рішенняє обов'язковим для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, виконання рішенняздійснюєтьсязарахунокДержавного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону, протягомдесятиднів від дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного орган представництва готує та надсилає для опублікування в газеті"Урядовий кур'єр" стислий викладРішення українською мовою, якиймаєвключати: а) офіційну назву Рішеннямовоюоригіналутавперекладі українською мовою; б) номер заяви до Суду; в) дату постановлення Рішення; г) стислий виклад фактів у справі; д) стислий виклад питань права; е) переклад резолютивної частини Рішення.
Відповідно до ст. 5 Закону, протягомдесяти днів від дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного Орган представництва надсилає стислийвиклад Рішення Стягувачеві, Уповноваженому Верховної ОСОБА_4 України з прав людини, всім державним органам, посадовим особам та іншимсуб'єктам,безпосередньопричетнимдосправи,заякою постановлено Рішення.
Статтею 7 зазначеного Законувстановлено, що протягом десяти днів від дня отримання повідомлення Суду про набуття Рішенням статусу остаточного Орган представництва:
а) надсилає Стягувачеві повідомлення з роз'ясненням його права подати до державної виконавчої служби заяву про виплату відшкодування, в якій мають бути зазначені реквізити банківського рахунка для перерахування коштів;
б) надсилає до державної виконавчої служби оригінальний текст і переклад резолютивної частини остаточного рішення Суду у справі проти України, яким визнано порушення Конвенції, оригінальний текст і переклад резолютивної частини остаточного рішення Суду щодо справедливої сатисфакції у справі проти України, оригінальний текст і переклад рішення Суду щодо дружнього врегулювання у справі проти України, оригінальний текст і переклад рішення Суду про схвалення умов односторонньої декларації у справі проти України. Автентичність перекладу засвідчується Органом представництва.
Державна виконавча служба упродовж десяти днів з дня надходження документів, зазначених у пункті "б" цієї частини, відкриває виконавче провадження.
Неподання Стягувачем заяви про виплату відшкодування не є перешкодою для виконання Рішення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо реалізації Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 31 травня 2006 р. № 784 установлено, що представництво України в Європейському суді з прав людини та звітування про хід виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах, в яких Україна є стороною, здійснюється в установленому порядку Міністерством юстиції через Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини.
Статтею 8 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"(далі - Закон) встановлений порядок виплати відшкодування.
Так, виплата Стягувачеві відшкодування має бути здійснена у тримісячний строк з моменту набуття Рішенням статусу остаточного або у строк, передбачений у Рішенні.
У разі порушення строку, зазначеного в частині першій цієї статті, на суму відшкодування нараховується пеня відповідно до Рішення.
Протягом одного місяця від дня відкриття виконавчого провадження за Рішенням Орган представництва надсилає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, постанову про відкриття виконавчого провадження та документи, передбачені у пункті "б" частини першої статті 7 цього Закону.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом 10 днів від дня надходження зазначених у частині третій цієї статті документів здійснює списання на вказаний Стягувачем банківський рахунок, а в разі його відсутності - на депозитний рахунок державної виконавчої служби коштів з відповідної бюджетної програми Державного бюджету України. Порядок збереження коштів на депозитному рахунку державної виконавчої служби визначаєтьсяЗаконом України "Про виконавче провадження".
Підтвердження списання відшкодування, отримане від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та підтвердження виконання всіх вимог, зазначених у резолютивній частині остаточного рішення Суду у справі проти України, яким визнано порушення Конвенції, резолютивній частині остаточного рішення Суду щодо справедливої сатисфакції у справі проти України, у рішенні Суду щодо дружнього врегулювання у справі проти України, у рішенні Суду про схвалення умов односторонньої декларації у справі проти України, є для державної виконавчої служби підставою для закінчення виконавчого провадження.
Державна виконавча служба протягом трьох днів надсилає Органу представництва постанову про закінчення виконавчого провадження та підтвердження списання коштів.
З матеріалів справи слідує, що виконавче провадження № 42551810 за Рішенням Європейського суду з прав людини №59834/09 від 13.02.2014, щодо стягнення коштів на користь ОСОБА_3, було відкрито головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої службиУкраїни ОСОБА_5
ОСОБА_3 сплачено еквівалент 2000 євро - 34786,92 грн. відповідно до платіжного доручення Міністерства юстиції України від 19.09.2014 р. №3573;
- пеня в розмірі 437,85 грн. за несвоєчасне виконання рішення Європейського суду - відповідно до платіжного доручення Міністерства юстиції України від 16.07.2015 р. №1748;
- 106620,53 грн. заборгованість за рішенням національного суду відповідно до платіжного доручення Міністерства юстиції України від 16.09.2015 р. №2163.
Так, відповідно до ч. 5ст. 8 Закону, підтвердження списання відшкодування, отримане від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та підтвердження виконання всіх вимог, зазначених у резолютивній частині остаточного рішення Суду у справі проти України, яким визнано порушення Конвенції, резолютивній частині остаточного рішення Суду щодо справедливої сатисфакції у справі проти України, у рішенні Суду щодо дружнього врегулювання у справі проти України, у рішенні Суду про схвалення умов односторонньої декларації у справі проти України, є для державної виконавчої служби підставою для закінчення виконавчого провадження.
Проте, відповідно до п. 9 ч. 1ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження підлягає закінченню у разі, зокрема, фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
До того ж, в Рішенні Європейського суду з прав людини у справі, а також і в постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено, що "протягом трьох місяців держава-відповідач має забезпечити виконання рішень національних судів, ухвалених на користь заявників, які підлягають виконанню, та сплатити 2000 (дві тисячі) євро кожному заявнику або його/її спадкоємцю, вказаним у Додатку1,в якості відшкодування матеріальної та моральної шкоди , та компенсації судових витрат, а також додатково сплатити суму будь-якого податку, що може нараховуватись заявником на ці суми; ці суми повинні бути конвертовані у національну валюту за курсом на день здійснення виплати.
Також в Рішенні Європейського суду з прав людини зазначено, що "із закінченням зазначеного тримісячного строку і до остаточної виплати на ці суми нараховуватиметься простий відсоток у розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в період несплати , до якої має бути додано три відсоткові пункти ".
Згідно з вказаною постановою про закінчення виконавчого провадженняОСОБА_3 перерахована заборгованість за рішенням національного суду в сумі 106620,53 грн. Лише 16.09.2015 р., що підтверджується платіжним дорученням Міністерства юстиції України від 16.09.2015 р. №2163.
Отже суд приходить до висновку, що були порушенні строки виконання рішення Європейського суду з прав людини, що тягне за собою застосування пені на підставі ч. 1-2ст. 8 Закону, чого зроблено не було.
Враховуючи викладене, суд вказує на те, що приймаючи постанову про закінчення виконавчого провадження №42551810 від 18.11.2015 р. по виконанню рішення Європейського суду з прав людини № 59834/09 від 13.02.2014 відповідач діяв всупереч встановленомузакономпорядку, необґрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення, чим порушено законні інтереси позивача.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
У відповідності до практикиЄвропейського суду з прав людини, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року зазначено, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченогостаттею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).
Згідно практики Європейського суду з прав людини, виконання судових рішень розглядається як невід'ємна частина судового розгляду в розумінні статті 6 Конвенції. Невиконання судових рішень негативно впливає на авторитет судової влади, оскільки в цьому разі не досягається кінцева мета правосуддя. Це призводить до ситуації, несумісної з принципом верховенства права.
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що відповідачем не перевірено виконання рішення національного суду в рамках проведення дій з виконання рішення Європейського суду з прав людини в частині забезпечення виконання заходів індивідуального характеру та безпідставно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Враховуючи основну мету виконавчого провадження, виконання рішення суду, з'ясуваннядійсних обставин щодо стану виконання рішення суду здійснюються державним виконавцем з метою вирішення питання щодо проведення відповідних дій для виконання рішення суду або вирішення питання про можливість закінчення виконавчого провадження, а не для отримання від боржника загальної інформації в письмовій формі.Лише достовірна інформація отримана державним виконавцем щодо фактичного та повного виконання боржником рішення суду є безумовною обставиною для закінчення виконавчого провадження в розумінні п. 8 ч. 1ст. 49 ЗУ "Про виконавче провадження".
Отже, враховуючи факт неналежного виконання державним виконавцем дій по виконавчому провадженню з примусового виконання рішення суду,які призвели до прийняття передчасної постанови про закінчення виконавчого провадження та порушення конституційного права особи на ефективний судовий захист свого порушеного права, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову ОСОБА_3 про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження.
Керуючись ст.ст.158-163, 100 КАС України, ст. 49 ЗУ "Про виконавче провадження", Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо винесення головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої службиМіністерства юстиції України ОСОБА_5 постанови від 18.11.2015 року про закінчення виконавчого провадженняз виконання рішення Європейського суду з правлюдини № 59834/09, прийнятого13.02.2014 року.
Скасувати постановуголовного державного виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої службиМіністерства юстиції України ОСОБА_5 від 18.11.2015 року про закінчення виконавчого провадженняз виконання рішення Європейського суду з правлюдини № 59834/09, прийнятого13.02.2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя О.А. Рижий