Постанова № 66824486, 30.05.2017, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
30.05.2017
Номер справи
336/7110/16-а
Номер документу
66824486
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 336/7110/16-а

Пр. № 2-а/336/38/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2017 року м.Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі:

Головуючого судді: Артемової Л.Г.,

при секретарі судового засідання: Аксьоновій О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду із адміністративним позовом 24.11.2016 року, за змістом якого просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у проведенні перерахунку та виплати пенсії у розмірі 90% від заробітної плати з усіма додатковими виплатами, зобов'язати відповідача провести позивачці перерахунок пенсії з 01.12.2015 року в розмірі 90% від заробітної плати за відповідною посадою з усіма додатковими виплатами на підставі довідки Державної судової адміністрації від 07.10.2016 року за №08-03/1008і включити в розрахунок пенсії премію та надбавку за документами пенсійної справи на момент останнього розрахунку пенсії, як державного службовця, без обмежень максимального розміру пенсії і провести відповідні виплати пенсії, не отриманої позивачкою, з 01.12.2015 року внаслідок порушень відповідачем її соціальних прав та гарантій, передбачених Конституцією України і здійснювати у подальшому виплату пенсії у перерахованому розмірі.

Позивач зазначив, що перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Шевченківському районі м.Запоріжжя (до реорганізації та зміни назви), отримуючи пенсію відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в розмірі 89% від суми місячної заробітної плати.

Сторони надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Крім того, згідно з заявою, вх.№ від 30.05.2017 року, позивачка просить задовольнити позовну заяву в частині вимог з 24.05.2016 року, враховуючи строк звернення до суду та вимоги ч.2 ст.99 КАС України.

Представник відповідача в своїх письмових поясненнях проти задоволення позову заперечує, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України, оскільки клопотання про розгляд справи за їх відсутності заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними матеріалами, тому фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не проводиться.

Розглянувши адміністративний позов із доданими документами, з'ясувавши обставини справи і перевіривши їх наявними доказами, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Відповідно до ст. 6 ст. 33 Закону Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомого для вирішення соціально - побутових питань.

Як зазначено у ст.ст. 37, 37-1 Закону, пенсія державного службовця вираховується у відсотковому відношенні до його заробітку в який включаються всі види оплати праці на які сплачуються страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, що складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно зі ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включається всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткування доходу з прибутку сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Судом встановлено, що дійсно у позивачки виникло право на перерахунок призначеної пенсії, у зв'язку з підвищення заробітної плати відповідним категоріям державних службовців, відповідно до постанови КМУ №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 року, яка застосовується з 01.12.2015 року.

27.10.2016 року позивачкою до відповідача подано заяву про проведення перерахунку пенсії у відповідності до діючого на час призначення пенсії згідно з Законом з розрахунку 89 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку за відповідною посадою, до якої додавалася довідка Державної судової адміністрації України в Запорізькій області № 08- 03/1008 від 07 жовтня 2016 р. (а.с.11,14).

У перерахунку пенсії позивачці було відмовлено листом відповідача № 256\с-1 від 01.11.2016 року, лист позивачка отримала простою поштою 09.11.2016 року (а.с.12).

Свою відмову Відповідач аргументував тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсіонного забезпечення № від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсіонного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону. У зв'язку з чим Відповідач повідомив, що пенсії за вказаним законом не призначаються та раніше призначенні не перераховуються (саме про перерахунок в законі не йдеться).

Прийнятий 10.12.2015 року Закон України « Про державну службу» № 889-УІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року, норм щодо перерахунку не містить.

Такі дії Відповідача є незаконними та необґрунтованими з наступних підстав. Відповідно до ст. 37 Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії державні службовці за стажем не менше 20 років, у тому числі зі стажем не менше 10-ти років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначення пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% відсотків від суми місячного ( чинного) заробітку.

За вимогами вище зазначеної статті обчислення (перерахунок) пенсії проводиться за документами пенсійної довідки та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи із розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Крім цього, відповідно до цієї статті призначенні державним службовцям пенсії перераховуються у зв'яжу підвищення заробітної плати відповідних посад державних службовців.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсії проводиться з урахування фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існує на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011 року до ст.37 Закону було внесено зміни, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається державним службовцям у разі реалізації ними такого права: «пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було оплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення статті 37 Закону щодо призначення пенсії державним службовцям за вислугу років у розмірі, не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

При перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.

Таким чином, зміни, внесені до ст. 37 Закону щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАСУ від 21.01.2016 року у справі : К\800\6054\15, ВАСУ у справі № К\800\52470\15 від 20.01.2016 року.

Розглядаючи питання про застосування Закону в часі, необхідно виходити з того, що статтею 22 Конституції України закріплені права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13, яка є обов'язковою для суді, а також практикою Європейського суду з прав людини, зокрема викладеною у справі «Качко проти України».

Таким чином, обсяг прав позивачки не може бути звуженим у зв'язку із внесенням змін у Закон.

Оскільки редакція ст. 37 Закону (зі змінами) значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія призначена раніше, зменшує розмір відсоткової ставки, для перерахування пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.

Рішення КСУ має преюдиціальне значення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень законів України, визнаних неконституційними.

З урахуванням заявлених позовних вимог, саме з 01.06.2016 року у позивачки виникло право на перерахунок призначеної пенсії відповідно до постанови КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року, яка застосується з 01.12.2015 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб . що передбачає Конституцією та законам України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У зв'язку з викладенням, суд дійшов висновку про те, що рішення відповідача про відмову у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, є незаконним та необґрунтованим.

Вирішуючи вимоги про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому необхідно стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивачки сплачений нею судовий збір у розмірі 551,21 грн. (а.с.1).

Керуючись ст. ст. 2, 6, 9-11, 90, 94, 99-103, 122, 159-162, 185, 186, 256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії у розмірі 90% від заробітної плати з усіма додатковими виплатами.

Зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.06.2016 року в розмірі 90% від заробітної плати за відповідною посадою, з усіма додатковими виплатами, на підставі довідки Державної судової адміністрації від 07.10.2016 року за №08-03/1008 включити в розрахунок пенсії премію та надбавку за документами пенсійної справи на момент останнього розрахунку пенсії, як державного службовця, без обмежень максимального розміру пенсії і провести відповідні виплати пенсії, не отриманої позивачкою, з 01.06.2016 року.

Стягнути з Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (код за ЄДРПОУ 41248959) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, судовий збір у розмірі 551,21 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Запоріжжя, із одночасним надісланням особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.Г. Артемова