Постанова № 63492339, 13.12.2016, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
127/15748/16-а
Номер документу
63492339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/15748/16-а

Провадження 2-а/127/837/16

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.12.2016 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі : головуючого судді Федчишена С.А.,

при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, Вінницької міської ради в особі начальника відділу звернення апарату ВМР Єлізарової Ірини Євлампіївни про визнання протиправними дій посадових осіб, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, Вінницької міської ради в особі начальника відділу звернення апарату ВМР Єлізарової Ірини Євлампіївни про визнання протиправними дій посадових осіб. Позов мотивовано тим, що щорічно протягом багатьох років (понад десяти років) позивач отримує

субсидію від держави на оплату комунальних послуг. Останні субсидії позивачу були надали з жовтня 2014 року по квітень 2015 року І з травня, 2015 року по квітень 2016 року включно. Але несподівано 22 лютого 2016 року позивач одержала повідомлення, яке було без номера, дати та без будь яких розпізнавальних знаків за підписом начальника управління - ОСОБА_3, в якому пропонувалося в десятиденний термін з дня отримання цього даного повідомлення надати в управління соціального захисту довідку про доходи за 2014 рік та індивідуальний номер платника податків. 23 лютого 2016 року згідно заяви-запиту позивачу було надано право ознайомитися з справою про нарахування субсидії із якої позивач побачила, що у справі відсутні багато документів, які потрібні для нарахування субсидії. 25.02.2016 року позивачем була надана відповідь на дане повідомлення без дати та номеру, в якої позивач виклала: які пункти і якого закону порушила ОСОБА_3, коли погрожувала позивачу, що їй буде відмовлено в призначенні житлової субсидії. У своєму повідомленні начальник управління ОСОБА_3 посилається на абзац третій пункту 13 положення про нарахування субсидій та викладає: «відповідно до абзацу третього пункту 13 Положення, у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС и не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту поселення, заявником подається довідка про доходи, на підставі якої призначається житлова субсидія».Так як позивач не мала бажання щоб їй субсидія призначалася на основі середньомісячного сукупного доходу ( за три місяці, що передують місяцю з якого призначається субсидія) і так як позивач ніколи в декларації не зазначала про інші доходи, так як ніде не працює, то відділ субсидій в особі начальника управління соціального захисту ОСОБА_3 не мав ні яких підстав робити запит в фіскальну службу про доходи, тим паче, що позивач пред'явила їм трудову книжку і паспорт. Відділ субсидій в особі ОСОБА_3 грубо порушив пункт 13 абзац 6 Положення, де сказано - «Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим положенням».

Крім того позивач неодноразово повідомляла управління, що у неї знято ідентифікаційний код через рішення Ленінського районного суду м. Вінниця №2-3629 / 04 від 14.05.2004 року, цей запис занесений в паспорт. Але коли позивач знайомилася зі справою про субсидії, то виявила, що копії мого паспорта немає в справі чомусь, хоча позивач давала її, без неї вони б не мали права нараховувати субсидії стільки років. Позивач не є платником податку, та не перебуває на податковому обліку в ОДПІ, так як не працюю, і є пенсіонером та відноситься до групи непрацездатних громадян. Тим більше, що позивач ніколи не надавала їм довідок про доходи, а писала тільки заяви та декларації. На початку травня 2016 року, коли закінчилася дія субсидії по квітень 2016 року, позивач звернулася в прозорий офіс, щоб надали інформацію - яка сума субсидії належить позивачу на наступний 12 місячний період оплати комунальних послуг. Однак, працівники, які були на довідці в офісі, повідомили, щоб позивач чекала коли прийде рахунок для оплати за комунальні послуги і там все буде написано. Але коли прийшов рахунок, то позивач побачила, що субсидія не була призначена. 30 травня 2016 роки позивач написала заяву на ім'я начальника управління ОСОБА_3 і просила проінформувати про суму наданої субсидії. Однак, 10 червня 2016 року одержала відповідь за підписом заступника начальника управління соціального захисту ОСОБА_4, до якої була додана виписка з протоколу №12 від 22.03.16 року засідання міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, з якої вбачається, що позивачу припинена субсидія по причині - «Неможливо отримати інформацію про доходи з ДФС». 13.06.2016 року позивачем був написаний інформаційний запит на ім'я заступника начальника управління соціального захисту ОСОБА_4, в якому позивач просила надати повну та достовірну копію протоколу № 12 від 22.03 2016 року. 13 червня 2016 року позивачу було видано на руки відповідь за підписом ОСОБА_4 № Б-08-51294, в якої вона вже посилалася на розпорядження мера м. Вінниці №129 від 06.05.2011 року, де було зазначено, що відділ звернень апарату міської ради та її виконкому є спеціальним структурним підрозділом, який організовує доступ до публічної інформації. 23.06.16 року позивачем був уже написаний інформаційний запит на ім'я розпорядника інформації Вінницької міської ради Єлізарової Ірині в якому просила виготовити копії вказаних документів. Однак, Єлізарова Ірина відмовила в наданні копії повного тексту протоколу №12 від 22.03.2016 року та копії рішення міської комісії, яким була зупинена виплата житлових субсидій, пославшись на її конфіденційність. Просить визнати протиправними дії посадових осіб управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради в порушенні абз.8 п.14, абз.3,6 п.13; абз. 3 п.12 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій ...», та визнати протиправним рішення протоколу №12 від 22.03.2016 року міської комісії «по питанням призначення та падання населенню житлових субсидій, соціальної допомоги, пільг та розгляду других соціальних питанням» в частини припинення ОСОБА_1 субсидії на оплату житлово-комунальних послуг з березня 2016 року. Скасувати рішення протоколу №12 від 22.03.16 року міської комісії »по питанням призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальної допомоги, пільг та розгляду других соціальних питань» в частини припинення ОСОБА_1 субсидій на оплату житлово-комунальних послуг з березня 2016 року. Визнати протиправної дію начальника відділу звернення апарату Вінницької міської ради ОСОБА_5 в ненаданні мені повної достовірної копії протоколу №12 від 22.03.2016 року засідання міської комісії з питань призначення та падання населенню житлових субсидій. Зобов'язати Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради поновити ОСОБА_1 виплату субсидії на оплату житлово- комунальних послуг з березня 2016 року. Визнати відсутність компетенції в належному виконанні своїх службових обов'язків та прийняті законних рішень у начальника управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради ОСОБА_3.

В судовому засіданні позивач позов підтримала за обставин викладених в ній, просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав заперечив щодо його задоволення.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, з наступних підстав.

При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що згідно повідомлення про надання субсидії №323973 ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг на 7 місяців, з жовтня 2014 року по квітень 2015 року включно щомісячно (а.с.9).

Згідно повідомлення про надання субсидій №323973 ОСОБА_1 встановлено відсоток обов'язкової частки сплати 6,74% за перерахунком призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг на неопалювальний період з травня місяця 2015 року по квітень 2016 рік включно щомісячно (а.с.10).

Відповідно до повідомлення начальника управління ОСОБА_3 Департаментом зроблено запит до державної фіскальної служби на предмет отримання інформації щодо доходів ОСОБА_1 за 2014 календарний рік. Відповідно до відповіді, інформація про доходи відсутня, що унеможливлює прийняття рішення про призначення субсидії. Пропонують ОСОБА_1 надати в управління довідку про доходи за 2014 рік (а.с.11).

Протоколом №12 засідання міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, інших видів соціальної допомоги та розгляду інших соціальних питань управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики міської ради від 22.03.2016 року ОСОБА_1 припинено субсидію на оплату житлово - комунальних послуг з березня 2016 року в зв'язку з неможливістю отримати інформацію про доходи з ДФС (а.с.151-152).

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.

Згідно зі статтею 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Відповідно до пункту 2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848, право на отримання адресної субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових будинках державного та громадського житлового фонду, в тому числі в гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Субсидія, згідно пункту 6 Положення, призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 5 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» - центральні органи виконавчої влади беруть участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері житлово-комунальних послуг у межах своїх повноважень, визначених законами. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно пункту 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг,придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995року №848 для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному

підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших

отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку,

встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших

отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Відповідно до п. 14 абзацу 8 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг,придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995року №848 після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для

домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального

захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (не призначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з

питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; сільській місцевості - сільськими (селищними) радами; органами самоорганізації населення. У разі неподання на запит структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у встановлені терміни відомостей про склад

зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб для призначення субсидії використовуються дані, зазначені у декларації про доходи

і витрати осіб, які звернулися за її призначенням; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, в яких зазначається вартість послуг у межах

соціальної норми житла та соціальних нормативів користування

комунальними послугами в опалювальний і неопалювальний періоди, -

житлово-експлуатаційними організаціями, житлово - будівельними (житловими) кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, органами самоорганізації населення; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників

податків - ДФС у порядку встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; суми пенсійних виплат осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім

військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), а також

осіб, які отримують пенсії не за місцем реєстрації - Пенсійним фондом України (п.13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995року №848).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, представник відповідача не надав доказів чи заперечень, які могли б спростувати доводи позивача, а тому суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновкупро визнання дій управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради в частині припинення надання субсидії на оплату житлово - комунальних послуг громадянці ОСОБА_1 - протиправними та скасувати протокол №12 від 22.03.2016 року засідання комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, інших видів соціальної допомоги та розгляду інших соціальних питань управління соціального захисту населення (правобережне) Департаменту соціальної політики міської ради в частині припинення надання субсидії на оплату житлово - комунальних послуг громадянці ОСОБА_1 та зобов'язати управління соціального захисту населення (правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради розглянути питання про надання ОСОБА_1 субсидії на оплату житлово - комунальних послуг з березня 2016 року.

В задоволенні позовних вимог про визнання відсутності компетенції в належному виконання своїх службових обов'язків та прийняті законних рішень у начальника управління соціального захисту населення (правобережне) департаменту соціальної політики ВМР ОСОБА_3 слід відмовити.

Стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 551,20гривень за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення (правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради та судовий збір в розмірі 1102,40гривень компенсувати за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8, 71 КАС України, Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг,придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995року №848, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради в частині припинення надання субсидії на оплату житлово - комунальних послуг громадянці ОСОБА_1 - протиправними.

Скасувати протокол №12 від 22.03.2016 року засідання комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, інших видів соціальної допомоги та розгляду інших соціальних питань управління соціального захисту населення (правобережне) Департаменту соціальної політики міської ради в частині припинення надання субсидії на оплату житлово - комунальних послуг громадянці ОСОБА_1.

Зобов'язати управління соціального захисту населення (правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради розглянути питання про надання ОСОБА_1 субсидії на оплату житлово - комунальних послуг з березня 2016 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 551,20гривень за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення (правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.

Судовий збір в розмірі 1102,40гривень компенсувати за рахунок держави.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: