Ухвала суду № 63225608, 07.12.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2016
Номер справи
826/15286/15
Номер документу
63225608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/15286/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кушнова А.О. Суддя-доповідач: Земляна Г.В.

У Х В А Л А

Іменем України

07 грудня 2016 року м. Київ

колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Земляної Г.В.

суддів Межевича М.В., Сорочко Є.О.

за участю секретаря Канівець К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач, ОСОБА_2, звернулась до суду з позовом до Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області щодо стягнення 87,15 грн. як сплати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та стягнення 204,00 грн. як сплати за вартість бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

- зобов'язати Бориспільський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Київській області вчинити дії щодо повернення зайво отриманих грошових коштів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 291,15 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року до участі у справі у якості другого відповідача залучено Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року позов задоволено повністю. Визнано протиправною вимогу Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області про сплату ОСОБА_2 за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон коштів у розмірі 291,15 грн., у тому числі 87,15 грн. як плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та 204,00 грн. як плати за вартість бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Зобов'язано Бориспільський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Київській області повернути ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 08353, Київська область, Бориспільський район, с. Головурів, вул. Горького, буд. 11) суму надміру сплачених коштів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 291,15 грн. Стягнуто на користь позивача судовий збір.

Не погоджуючись з прийнятою постановою Бориспільський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Київській області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Відповідно до положень ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідач, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду слід залишити без змін, з наступних підстав.

Згідно зі п.1 ч.1 ст. 198, ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини справи, наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 30 січня 2015 року звернулась до Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області (далі - Бориспільський районний відділ Управління ДМС України в Київській області ) з заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон без електронного носія інформації.

До вказаної заяви позивачем було додано заяву-анкету для внесення інформації до Єдиного демографічного реєстру, копію паспорта громадянина України, копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, дві фотокартки та пенсійне посвідчення інваліда ІІ групи (а.с. 67-70).

Водночас, оглянувши вказану заяву позивача та приєднані до неї документи, відповідач відмовився прийняти її до розгляду та оформити паспорт громадянина України для виїзду за кордон, обгрунтовуючи це відсутністю у пакеті документів квитанцій про сплату вартості адміністративної послуги з оформлення та видачу паспорта та вартості його бланка.

Не погоджуючись з такою відмовою, ОСОБА_2 звернулась до начальника Бориспільського РВ УДМС України в Київській області зі скаргою вх. №17/06 від 31.01.2015 з вимогою прийняти подані нею документи для оформлення паспорта громадянина для виїзду за кордон.

Листом №17/906 від 10.02.2015 Бориспільський РВ УДМС України в Київській області скаргу позивача залишив без задоволення (а.с. 9-11).

Відмовляючи у задоволенні скарги позивача Бориспільський РВ УДМС України в Київській області роз'яснив, що за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон зацікавлена особа повинна сплатити 452,15 грн., у тому числі:

- 170 грн. державного мита згідно Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 №7-93;

- 87,15 грн. - вартість послуг згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 №795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання»;

- 204,00 грн. - вартість бланка паспорта без електронного носія інформації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1098 «Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби платних послуг».

Відповідно до квитанції №18 від 31.01.2015 ОСОБА_2 було перераховано на відповідний рахунок ГУ ДМС в Київській області вказаний відповідачем 291,15 грн. за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі вартість адміністративної послуги - 87,15 грн., вартість бланка паспорта без електронного носія інформації - 204,00 грн. (а.с. 70).

19 лютого 2015 року позивачу було видано паспорт громадянина України для виїзду за кордон (а.с. 24).

Не погоджуючись з вимогами Бориспільського районного відділу Управління ДМС України в Київській області сплатити за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон платежі, які прямо не передбачені Декретом Кабінету Міністрів України, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову та визнав протиправною вимогу Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області про сплату позивачем за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон коштів у розмірі 291,15 грн., у тому числі 87,15 грн. як плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та 204,00 грн. як плати за вартість бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон та зобов'язав відповідача повернути сплачені позивачем кошти, так як відсутній закон, який би визначав перелік адміністративних послуг та розмір плати за їх надання за вказаними адміністративними послугами.

Колегія суддів погоджується з висновком першої інстанції щодо протиправності вимог відповідача про сплату позивачем коштів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а саме: плати за вартість послуг за оформлення та видачу паспорта та плати вартості бланку, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 30 січня 2015 року звернулась до Бориспільського районного відділу Управління ДМС України в Київській області з заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон без електронного носія інформації.

Проте паспорта громадянина України для виїзду за кордон без електронного носія інформації ОСОБА_2 було видано лише після оплати, обов'язкових на думку відповідача, платежів - плати за вартість послуг за оформлення та видачу паспорта у розмірі 87,15 грн. та плати вартості бланку паспорта без електронного носія інформації - 204,00 грн.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. У виняткових випадках (за наявності вимог держави, до якої здійснюється виїзд, чи вимог міжнародної організації, для участі в заходах якої здійснюється виїзд, а також у разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини - громадянина України) паспорт може бути оформлено до досягнення громадянином 18-річного віку. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства (ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно положень статті 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

Відповідно до статті 7 зазначеного закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 231 від 31.03.1995, якою затверджено «Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення».

Постановою Кабінету Міністрів України № 682 від 26.11.2014 постанову Кабінету Міністрів України №231 від 31.03.1995 визнано такою, що втратила чинність з 01.04.2015.

Натомість постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 №152 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення (далі - Порядок №152).

Постанова Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 №152 набрала чинності з 11.06.2014.

Таким чином, на час звернення позивача з заявою про видачу паспорта для виїзду за кордон (31.01.2015) одночасно були чинними два нормативно-правових акта, що регулюють тотожні правовідносини. З урахуванням загальнотеоретичного принципу права, відповідно до якого застосуванню підлягає та норма, яка була прийнята пізніше, до спірних правовідносин суд застосовує положення Порядку №152.

Пунктами 4 та 20 Порядку №152 передбачено, що паспорт для виїзду за кордон без урахування строків доставки видається територіальним органом або підрозділом ДМС, а за кордоном - закордонною дипломатичною установою України.

Оформлення, видача та обмін паспорта для виїзду за кордон особі, яка досягла шістнадцятирічного віку здійснюється на підставі її особистої заяви-анкети.

Згідно пункту 22 Порядку №152 для оформлення паспорта для виїзду за кордон особа подає: 1) заяву-анкету; 2) паспорт громадянина України (для осіб, що досягли шістнадцятирічного віку та постійно проживають в Україні); 3) свідоцтво про народження (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон особі, що не досягла шістнадцятирічного віку); 4) відповідні документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів; 5) заяву про відмову від внесення інформації (у тому числі відцифрованих відбитків пальців рук) до безконтактного електронного носія, що імплантований до паспорта для виїзду за кордон (у разі потреби).

Відповідно до п. 6 ст. 2 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» №7-93 від 21.01.1993 (далі - Декрет Кабінету Міністрів України) державне мито справляється за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон.

Відповідно до пп. «б» п. 6 ст. 3 Декрету за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон ставка державного мита встановлюється у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 170 грн.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1098 затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг.

Пунктом 4 зазначеного Порядку передбачено, що у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Обсяг таких витрат визначається МВС.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що нормативний документ МВС України, який би визначав вартість бланку паспорта, відсутній.

Відповідачем також не надано жодних доказів на підтвердження вартості бланку паспорта.

Посилання апелянта, як на підставу правомірності відмови в оформленні позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон на п. 4 Порядку №1098 надання підрозділами МВС України та ДМС України платних послуг, колегія суддів не приймає до уваги, так як згідно з пунктом 2 цього Порядку такі послуги можуть надаватись особі лише за її письмовою заявою, тобто за наявності у неї бажання отримати такі послуги.

Тобто послуги, закріплені в Порядку №1098, не носять обов'язкового характеру і лише можуть бути надані особі, за наявності у неї бажання отримати таку послугу, що висловлено в усній чи письмовій формі.

Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Порядком №152, які є спеціальними правовими актами, що регулюють спірні правовідносини визначено вичерпний перелік документів, які необхідно подати для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, і платежів, що необхідно здійснити під час звернення до територіальних органів Державної міграційної служби.

Відтак, вимога надати будь-які інші документи чи сплатити інші платежі, не передбачені згаданими нормативно-правовими актами, є незаконною.

Разом із цим, постановою Кабінету Міністрів України №795 від 04.06.2007 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» встановлено, що оформлення та видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон є платною послугою, вартість якої складає 87,15 грн. (пункт 27 Переліку).

Водночас, сплата встановленого Декретом Кабінету Міністрів України розміру державного мита за видачу паспорта громадянина України для виїзду закордон повністю покриває вартість витрат, пов'язаних з вчиненням дій щодо його видачі.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про адміністративні послуги», на положеннях якої посилався відповідач у своїй апеляційній скарзі, визначено, що при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір). Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб'єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб'єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо).

Враховуючи, що сплата, установленого Декретом Кабінету Міністрів України державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка), то вимога повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта є протиправною.

Отже, дії відповідача, які виразились у відмові прийняти документи, надані ОСОБА_2 для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та у вимозі сплатити додаткові витрати, окрім державного мита, є незаконними, а вимоги позивача обґрунтованими.

Зазначене також узгоджується з практикою Вищого адміністративного суду України викладеної в ухвалі від 03 серпня 2016 року справі №807/1609/14.

Згідно із частиною другою ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої відповідачем не виконано.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідачем було неправомірно зазначено про вимогу щодо сплати позивачем коштів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а саме: плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі та за вартість бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі.

При цьому апеляційна скарга не містять посилання на обставини, передбачені статтями 202 - 204 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.

Доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі були предметом дослідження суду першої інстанції і не знайшли свого належного підтвердження.

Вказані в апеляційній скарзі процесуальні порушення не призвели до неправильного вирішення справи і не є підставою для скасування судового рішення.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 8-11, 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області - залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року залишити без змін.

Стягнути з Управління Державної міграційної служби України в Київській області, в особі Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області (04073, м. Київ, вул.Петропавловська, 11, ЄДРПОУ 37826158) судовий збір у розмірі 2009,70 грн. за подачу апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів до бюджету: 22030001).

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Г.В. Земляна

Судді: М.В. Межевич

Є.О. Сорочко

Повний текст ухвали виготовлено 07 грудня 2016 року.

Головуючий суддя Земляна Г.В.

Судді: Межевич М.В.

Сорочко Є.О.