Постанова № 59937705, 18.08.2016, Здолбунівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
18.08.2016
Номер справи
562/1672/16-а
Номер документу
59937705
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 562/1672/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.08.2016 року Здолбунівський районний суд

Рівненської області

в складі:

головуючого судді Мички І.М.

при секретарі Дехтярук І.А.

за участю позивачки ОСОБА_1

представника відповідача Лещенко Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Здолбунів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФ в Здолбунівському районні про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з вказаним позовом та просить зобов'язати відповідача - управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі здійснити з 01 грудня 2015 року та з 01 травня 2016 року перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % заробітної плати працюючого держаного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв'язку з підвищенням посадового окладу заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі. Позивач свої вимоги підтримала в судовому засіданні та просила суд позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Лещенко Н.С. проти задоволення позовних вимог заперечувала. Свої доводи обгрунтовувала тим, законом України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України". Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (04.04.2016) були внесені зміни, які набрали чинності, в статтю 37-1 Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

Також, зазначила, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 (тією ж,' якою встановлено нові розміри посадових окладів) було внесено зміни до постанови КМ України від 31.05.2000 №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" . Таким чином, з грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено обсяг суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Присила у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши сторін - учасників процесу та дослідивши наявні докази суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до матеріалів справи, з 04 липня 2011 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Здолбунівському районі та отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Тобто, право на отримання пенсії та призначення їй пенсії як державному службовцю гарантується Законом України «Про державну службу», в редакції, що діяла станом на 02.03.2010 року.

Розмір пенсії позивача складає 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Як вбачається з листа відповідача від 01.07.2016 № Х-69 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 та постанову КМУ № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Відповідно до п. 5 розд. ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Посилання відповідача на пункт 5 розд. ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Щодо правомірності вимог питання про перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до чинного законодавства з 01 грудня 2015 року було підвищено розмір посадового окладу (заробітної плати) заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі.

Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 22.06.2016 року, тобто після 15 числа місяця.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.07.2016 року, а не з 01.12.2016 року, як зазначено нею.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року № 426 затверджено Порядок та Умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, однак ця постанова на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та на день розгляду спору в суді не набрала законної сили. Цією постановою визнано, що постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» втрачає силу з дня набрання чинності Законом України від 17 листопада 2011 р. № 4050-VI «Про державну службу». Проте вона на сьогодні є чинною і відсутність в ній норми про порядок визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а також відсутність форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики не повинні порушувати конституційні права громадян на пенсійне забезпечення. Урядові постанови, як нормативно-правові акти, повинні відповідати вимогам закону і не звужувати зміст прав громадянина, які визначені таким законом.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.07.2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 8, 9, 17-19, 71, 79, 94, 159, 161, 162, 1832 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі про зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі починаючи з 01.07.2016 без обмежень граничного розміру пенсії, відповідно до довідки управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі № 1099/05 від 17.06.2016.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Здолбунівський районний суд Рівненської області.

Суддя: І.М.Мичка