Постанова № 59910101, 11.08.2016, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
11.08.2016
Номер справи
359/5341/16-а
Номер документу
59910101
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

дата документу :

Провадження №2-а/359/197/2016

Справа №359/5341/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

11 серпня 2016 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Журавського В.В.

при секретарі - Алфімовій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом, яким просить визнати протиправною відмову Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області щодо проведення перерахунку її пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія. Крім цього, ОСОБА_1 просить зобов'язати Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 01 грудня 2015 року в розмірі 84% відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія, відповідно до довідки №5693/07 від 07 червня 2016 року, виданої Бориспільським об'єднаним УПФ України Київської області, включивши в розмір заробітної плати за посадою для перерахунку та виплати пенсії: суму по посадових окладах за грудень 2015 року у розмірі 1723 гривень, фактично виплачену премію у грудні 2015 року у розмірі 1000 гривень, надбавку за ранг у розмірі 80 гривень, надбавку за вислугу років (40%) у розмірі 721 гривень, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 1262 гривень 10 копійок, та із збереженням інших виплат, які входять до системи оплати праці державних службовців у сумі 10345 гривень 62 копійок і відсужені по постанові Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 04 березня 2015 року, урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум із збереженням 84% нарахування пенсії на момент виходу га пенсію.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що вона звернулась до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з заявою, якою просила здійснити їй перерахунок пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія з 01 грудня 2015 року. Проте, Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області відмовило у здійсненні перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Вказану відмову ОСОБА_1 вважає такою, що суперечить нормам діючого законодавства.

Сторони у судове засідання не з'явились. ОСОБА_1 подала до суду заяву, якою просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача Сірик О.М. також надав до суду клопотання, яким просив розглянути справу за його відсутності та надав письмові заперечення, якими просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 01 липня 2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Борисполі та Бориспільському районі та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу, що підтверджується розпорядженням Управління ПФУ у м. Бориспіль №127662 від 27 липня 2010 року (а.с.31).

ОСОБА_1 працювала в Бориспільському об'єднаному УПФ України Київської області та з 30 червня 2010 року звільнена з посади завідувача сектору кадрового забезпечення УПФ України у Бориспільському районі.

Згідно довідки Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області №5693/07 від 07 червня 2016 року, виданої ОСОБА_1, для перерахунку пенсії непрацюючому державному службовцю з 01 грудня 2015 року, розмір заробітної плати за даною посадою для перерахунку пенсії становить 4786 гривень 30 копійок, з яких посадовий оклад - 1723 гривень, надбавка за ранг (10 ранг) - 80 гривень, надбавка за вислугу років (40%) - 721 гривень 20 копійок, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 1262 гривень 10 копійок, премія - 1000 гривень (а.с.11).

У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу за посадою, з якої була звільнена ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року було збільшено, тому ОСОБА_1 звернулась до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року (а.с.9).

Проте, 02 червня 2016 року позивач отримала відмову Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області №5500/03 з вказівкою на те, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01 червня 2015 року пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.10).

Згідно з ч.2 ст.22 та ч.1 ст.58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.

У відповідності до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Згідно п.4 вищезазначеної постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

За правилами п.5 вказаної постанови Кабінету Міністрів України перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заробітна плата за посадою державного службовця, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію підвищувалась, що підтверджується довідкою №5693/07 від 07 червня 2016 року, виданої Бориспільським об'єднаним УПФ України Київської області.

Відповідно до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII передбачено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.

Наведена норма свідчить про те, що з 01 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, а саме Закону України «Про державну службу», Податкового та Митного кодексів України, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосується виключно питань призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст.37-1 цього Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII не зазнала змін.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам Закону.

Відповідно до вимог ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.

Згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області зобов'язане здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 84% від суми заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції №5693/07 від 07 червня 2016 року.

Таким чином, відмовляючи ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, відповідачем було порушено її права та законні інтереси.

За правилами ч.1 та ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч цьому, відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї відмови у задоволенні заяви позивача.

Крім цього, в своїх позовних вимогах ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії із збереженням інших виплат, які входять до системи оплати праці державних службовців у сумі 10345 гривень 62 копійок і відсужені відповідно до постанови Бориспільського міськрайонного суду від 04 березня 2015 року, із збереженням 84% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.

Проте дані позовні вимоги задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.

Встановлено, що постановою Бориспільського міськрйонного суду від 04 березня 2015 року (а.с.15-18), яка була залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2015 року (а.с.20-21) адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково, а саме: зобов'язано УПФ України в м. Борисполі та Бориспільському районі здійснити з 04 серпня 2014 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати в сумі 10345 гривень 62 копійок, встановивши загальний процент такого розрахунку - 84% від заробітку для обчислення пенсії.

Враховуючи ту обставину, що вказаним судовим рішенням позивачу був здійснений перерахунок пенсії, тому на даний час відсутні правові підстави для врахування вказаних виплат при прийнятті судового рішення в даній справі.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та наявність правових підстав для часткового задоволення позову.

На підставі викладеного та керуючись ч.2 ст.22 та ч.1 ст.58 Конституції України, ст.33, ст.37-1 Закону України «Про державну службу», п.4,5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865, п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, ч.1 та ч.2 ст.71 КАС України, ч.1 ст.158, ч.1-ч.3 ст.160, ст.161, ч.3 ст.162, ст.163, ст.181 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Бориспільського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія.

Зобов'язати Бориспільське об'єднане Управління пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 грудня 2015 року в розмірі 84% відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки Бориспільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області №5693/07 від 07 червня 2016 року, включивши в розмір заробітної плати за посадою для перерахунку та виплати пенсії: суму посадового окладу - 1723 гривень, надбавки за ранг (10 ранг) - 80 гривень, надбавку за вислугу років (40%) - 721 гривень 20 копійок, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 1262 гривень 10 копійок, премію - 1000 гривень, з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум за період з 01 грудня 2015 року із збереженням 84% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.

Постанова суду може бути оскаржена через Бориспільський міськрайонний суд на протязі десяти днів з моменту її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський