ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.08.16р. Справа № 904/4955/16
За позовом Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство", м. Тернівка Дніпропетровської області
про стягнення 103 204 грн. 23 коп.
Суддя Рудь І.А.
Представники:
прокурор: Деркач І.П., посв. № 025042 від 21.03.2014р.;
від позивача: ОСОБА_1, дов. № 3 від 01.04.2016р.;
від відповідача: не зявився.
СУТЬ СПОРУ:
Павлоградська місцева прокуратура Дніпропетровської області звернулась до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, в якому просить стягнути з Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" збитки в сумі 103 204 грн. 23 коп., заподіяних державі в період з 14.05.2014р. по 31.12.2014р. внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами у р. Самара.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, оскільки в результаті незадовільної роботи очисних споруд Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" у р. Самара скидалися недостатньо очищені стічні води, забруднюючи водний об'єкт, внаслідок чого державі нанесені збитки у розмірі, які заявлені до стягнення.
Позивач підтримав позовні вимоги прокурора та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги не визнав. У відзиві на позов зазначив, що у претензії позивача від 21.03.2016р. № 17-7/16, що надійшла на адресу підприємства, зазначено про «компенсацію за скид забруднюючих речовин зі зворотними водами без дозволу на спеціальне водокористування», що не відповідає дійсності, оскільки зазначений дозвіл у підприємства в наявності, що зафіксовано й у актах перевірки, на підставі яких позивачем виконано розрахунок збитків. Крім того, вважає, що позивачем при здійсненні відбору проб стічних вод не дотримано національних стандартів України та керівних документів. Наведе зазначає як причини несплати в добровільному порядку суми збитків. Просив в позові відмовити.
Представник відповідача у судове засідання 04.08.2016р. не зявився.
Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки про час та місце розгляду справи останній повідомлений у попередньому судовому засіданні.
Відповідно до ст. 77 ГПК України, у судовому засіданні оголошувалася перерва з 02.08.2016р. по 04.08.2016р.
В порядку ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
встановив:
Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, в тому числі, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів. (п. а ч.2 ст. 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища).
Згідно з п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12.11.2011, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Відповідно до п.п.4.2, 6.11 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди №429 від 04.11.2011, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1347/20085 від 25.11.2011, Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області має право:
- здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища;
- розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області у період з 20.05.2014р. по 02.06.2014р. на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області № 784-П від 14.05.2014р. та направлення на проведення позапланової перевірки № 4-4478-7-3 від 14.05.2014р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України щодо виконання приписів, наданих в ході попередньої планової перевірки, проведеної у період з 18.11.2013р. по 06.12.2013р. на КП Тернівське житлово-комунальне підприємство, що знаходиться за адресою: вул. Маяковського, 29, м. Тернівка, Дніпропетровська область.
За результатами проведення перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (щодо виконання приписів у частині контролю дотримання нормативів скидів забруднюючих речовин в обєкти довкілля).
Актом перевірки встановлено, що підприємство здійснює скид зворотних вод в поверхневе водоймище р. Самара згідно дозволу на спеціальне водокористування № 00183 від 14.05.2014р., термін дії до 01.07.2015р.
Контроль за якістю зворотних та поверхневих вод здійснює хіміко-бактеріологічна лабораторія Тернівських очисних споруд КП «Тернівське ЖКП» (свідоцтво про атестацію № ПЧ-07-0/277-2013 від 08.07.2013 р. ДП «Дніпростандартметрологія»).
Графік контролю якості зворотних вод на 2014 рік знаходиться на погодженні у Департаменті екології та природних ресурсів Дніпропетровської облдержадміністрації.
Заходи щодо запобігання забрудненню р. Самара зворотними водами здійснюються не в повному обсязі, за результатами інструментально-лабораторного контролю на протязі 2014р. в контрольному створі р. Самара фіксувалися перевищення ГДК для водойм господарсько-побутового призначення по вмісту завислих речовин, азоту амонійного, фосфатів, БСК-5, ХСК, заліза загального.
Під час перевірки контролю додержання нормативів скидів виявлені наступні порушення природоохоронного законодавства:
- скид зворотних вод з Тернівських очісних споруд з 01.02.2013р. до 13.05.2014р. здійснювався без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням п. 9 ст. 44, ст.. 48, ст.. 49 Водного кодексу України;
- за результатами виробничого контролю протягом 2014р. на скид з очисних споруд в р. Самара фіксувалися перевищення ГДК для водойм господарсько-побутового призначення по вмісту завислих речовин, азоту амонійного, фосфатів, БСК-5, ХСК, заліза загального, що є порушенням п. 6 ч. 2 ст. 70 Водного Кодексу України;
- результати інспекційного контролю свідчать, що концентрація забруднюючих речовин на скиді з очисних споруд в р. Самара перевищує нормативи ГДС по вмісту азоту амонійного в 34,6 р., нітритів в 15,5р., фосфатів в 12,6 р., заліза загального в 2,1 р., сульфатів в 1,2 р., АПАР в 1,2 р., цинку в 2,0р., нафтопродуктів в 6,0 разів, що є порушенням пункту З частини першої статті 44, статті 70 Водного Кодексу України;
- за результатами інспекційного контролю якості поверхневих вод у контрольному створі р. Самара зафіксовано перевищення ГДК для водойм рибогосподарського призначення по вмісту сухого залишку, БСК-5, заліза загального, хлоридів, сульфатів, азоту амонійного, нітритів, АПАР, нафтопродуктів, що є порушенням п. 7 ч. 1 ст. 44 Водного Кодексу України.
Актом також зафіксовано, що за результатами попередньої перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеної в період з 18.11.2013р. по 06.12.2013р. видано 6 пунктів припису щодо контролю якості зворотних вод, 3 з яких (п.п. 10, 14, 19) виконано, (п.п. 15, 16, 18) - не виконано, що є порушенням ч. 8 ст. 7, ст.. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та передбачає відповідальність згідно ст. 12 вказаного Закону.
Під час перевірки фахівцями Держекоінспекції проведено інструментальний контроль додержання нормативів скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами р. Самара та контроль якості поверхневих вод у фоновому та контрольному створах, що підтверджується актом відбору проб вод № 14-14-3 від 21.05.2014р. Відбір проб зворотних вод підприємства, поверхневих вод та визначення в них концентрації забруднюючих речовин проведено відповідно до методик виконання вимірювань (МВВ), допущеними до використання Держекоінспекцією України та КНД 211.1.0.009-94.
Результати контролю наведені в протоколі вимірювань показників складу та властивостей проб вод № 14 від 30.05.2014р. та використані для розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства проведено у присутності уповноважених осіб відповідача, а саме за участю головного інженера КП Тернівське житлово-комунальне підприємство та інженера з охорони навколишнього природного середовища КП Тернівське житлово-комунальне підприємство.
Акт перевірки підписано та його примірник отримано директором КП Тернівське житлово-комунальне підприємство ОСОБА_2
Відповідно до довідки КП ТЖКП № 2624 від 17.12.2015р. у період з 14.05.2014р. по 31.12.2014р. з Тернівських очисних споруд усього скинуто 887 154 куб. м.
В подальшому позивачем внесено відповідачу припис № 4-5620-7-3 від 06.06.2014р. про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства України.
Крім того, позивачем, за порушення вимог природоохоронного законодавства України щодо дотримання нормативів Регламенту скиду шахтних вод в поверхневу водойму, відносно начальника Тернівських очисних споруд комунального підприємства Тернівське житлово-комунальне підприємство ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення № 07235 від 02.06.2014р. за ст. 188-5 КУпАП.
Постановою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області № 0723 від 04.06.2014р. ОСОБА_3. визнано винниму вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-5 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 250 грн. 00 коп., який останнім сплачено, що підтверджується квитанцією № 12112408 від 13.06.2014р.
Крім того, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області у період з 21.07.2014р. по 01.08.2014р. на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області № 1078-П від 07.07.2014р. та направлення на проведення позапланової перевірки № 4-6926-7-3 від 07.07.2014р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України щодо виконання приписів, наданих в ході попередньої планової перевірки, проведеної у період з 18.11.2013р. по 06.12.2013р. на КП Тернівське житлово-комунальне підприємство, що знаходиться за адресою: вул. Маяковського, 29, м. Тернівка, Дніпропетровська область.
За результатами проведення перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (щодо виконання приписів у частині контролю дотримання нормативів скидів забруднюючих речовин в обєкти довкілля).
Актом перевірки встановлено, що підприємство здійснює скид зворотних вод в поверхневе водоймище р. Самара згідно дозволу на спеціальне водокористування № 00183 від 14.05.2014р., термін дії до 01.07.2015р.
Контроль за якістю зворотних та поверхневих вод здійснює хіміко-бактеріологічна лабораторія Тернівських очисних споруд КП «Тернівське ЖКП» (свідоцтво про атестацію № ПЧ-07-0/277-2013 від 08.07.2013 р. ДП «Дніпростандартметрологія»).
Графік контролю якості зворотних вод на 2014 рік знаходиться на погодженні у Департаменті екології та природних ресурсів Дніпропетровської облдержадміністрації.
Заходи щодо запобігання забрудненню р. Самара зворотними водами здійснюються не в повному обсязі, за результатами інструментально-лабораторного контролю на протязі 2014р. в контрольному створі р. Самара фіксувалися перевищення ГДК для водойм господарсько-побутового призначення по вмісту завислих речовин, азоту амонійного, фосфатів, БСК-5, ХСК, заліза загального.
Під час перевірки контролю додержання нормативів скидів виявлені наступні порушення природоохоронного законодавства:
- скид зворотних вод з Тернівських очісних споруд з 01.02.2013р. до 13.05.2014р. здійснювався без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням п. 9 ст. 44, ст.. 48, ст.. 49 Водного кодексу України;
- за результатами виробничого контролю протягом 2014р. на скид з очисних споруд в р. Самара фіксувалися перевищення ГДК для водойм господарсько-побутового призначення по вмісту завислих речовин, азоту амонійного, фосфатів, БСК-5, ХСК, заліза загального, що є порушенням п. 6 ч. 2 ст. 70 Водного Кодексу України;
- результати інспекційного контролю свідчать, що концентрація забруднюючих речовин на скиді з очисних споруд в р. Самара перевищує нормативи ГДС по вмісту азоту амонійного в 36,0 р., нітритів в 20,9 р., фосфатів в 17,9 р., заліза загального в 1,2 р., сульфатів в 1,2 р., АПАР в 1,2 р., цинку в 1,9 р., нафтопродуктів в 6,0 раз, що є порушенням п. 3 ч. 1 ст. 44, ст.. 70 Водного Кодексу України.
- за результатами інспекційного контролю якості поверхневих вод у контрольному створі р. Самара зафіксовано перевищення ГДК для водойм рибогосподарського призначення по вмісту сухого залишку, БСК-5 , заліза загального , сульфатів , азоту амонійного , нітритів , АПАР , нафтопродуктів , що є порушенням п. 7 ч. 1 ст. 44 Водного Кодексу України.
Актом також зафіксовано, що за результатами попередньої перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеної в період з 18.11.2013р. по 06.12.2013р. видано 6 пунктів припису щодо контролю якості зворотних вод, 3 з яких (п.п. 10, 14, 19) виконано, (п.п. 15, 16, 18) - не виконано, що є порушенням ч. 8 ст. 7, ст.. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та передбачає відповідальність згідно ст. 12 вказаного Закону.
Під час перевірки фахівцями Держекоінспекції проведено інструментальний контроль додержання нормативів скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами р. Самара та контроль якості поверхневих вод у фоновому та контрольному створах, що підтверджується актом відбору проб вод № 23-14-3 від 22.07.2014р. Відбір проб зворотних вод підприємства, поверхневих вод та визначення в них концентрації забруднюючих речовин проведено відповідно до методик виконання вимірювань (МВВ), допущеними до використання Держекоінспекцією України та КНД 211.1.0.009-94.
Результати контролю наведені в протоколі вимірювань показників складу та властивостей проб вод № 23 від 30.07.2014р. та використані для розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства проведено у присутності уповноважених осіб відповідача, а саме за участю в.о. начальника очисних споруд КП Тернівське житлово-комунальне підприємство та інженера з охорони навколишнього природного середовища КП Тернівське житлово-комунальне підприємство.
Акт перевірки підписано та його примірник отримано директором КП Тернівське житлово-комунальне підприємство ОСОБА_2
В подальшому позивачем внесено відповідачу припис № 4-7683-7-3 від 04.08.2014р. про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства України.
Крім того, позивачем, за порушення вимог природоохоронного законодавства України щодо дотримання нормативів Регламенту скиду шахтних вод в поверхневу водойму, відносно заступника начальника Тернівських очисних споруд комунального підприємства Тернівське житлово-комунальне підприємство ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № 08340 від 01.08.2014р. за ст. 188-5 КУпАП.
Постановою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області № 0834 від 11.08.2014р. ОСОБА_4 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-5 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 250 грн. 00 коп., який останньою сплачено, що підтверджується квитанцією № 1/209 від 18.08.2014р.
Позивачем на підставі результатів контролю якості зворотних вод, проведеного відділом інструментально-лобораторного контролю Держекоінспекції та результатів контролю якості зворотних вод, наданих підприємством, проведено розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі КП Тернівське житлово-комунальне підприємство в результаті порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Загальна сума збитків за забруднення поверхневих вод річки Самара за період нарахування з 14.05.2014р. по 31.12.2014р. становить 103 204 грн. 23 коп.
Позивач стверджує, що розрахунок розміру відшкодування збитків проведено у відповідності до ОСОБА_5 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України №767/16783 від 14.08.2009 із змінами та доповненнями, яка є чинною.
З метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача з претензією № 4-1624-7-3 від 21.03.2016р. про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу на суму 103 204 грн. 23 коп.
Як зазначає позивач, відповідачем збитки, що заподіяні державі, до теперішнього час не відшкодовано; вказаний вище розрахунок, на суму 103 204 грн. 23 коп. відповідачем не оспорювався.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково - обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування (ст. 2 Водного Кодексу України).
Управління охороною навколишнього природного середовища полягає у здійсненні в цій галузі функцій спостереження, дослідження, екологічної експертизи, контролю, прогнозування, програмування, інформування та іншої виконавчо-розпорядчої діяльності. Державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві ради та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України. Державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій. Метою управління в галузі охорони навколишнього природного середовища є реалізація законодавства, контроль за додержанням вимог екологічної безпеки, забезпечення проведення ефективних і комплексних заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, досягнення узгодженості дій державних і громадських органів у галузі охорони навколишнього природного середовища. (ч.1,2,3,5 ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Держекоінспекція та її територіальні органи здійснюють державний контроль за станом охорони та раціонального використання вод, проведення заходів з охорони водних об'єктів від забруднення, засмічення та вичерпання, роботи очисних та інших водоохоронних споруд, з яких здійснюється скидання зворотних вод усіх категорій,
дотримання встановленого режиму господарської діяльності у водоохоронних зонах та прибережних захисних смугах відповідно до законодавства. (п.24 Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами визначається, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999р. № 465).
Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища. (п. б ч.1 ст. 40 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища).
Водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території (п.3 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України).
Основні вимоги до нормування гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, які утворюються в процесі виробничої діяльності водокористувачів, визначені Порядком розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 року № 1100, за яким нормативи гранично допустимих скидів затверджуються органами, уповноваженими видавати дозвіл на спеціальне водокористування одночасно з видачею дозволу на спеціальне водокористування з урахуванням Переліку забруднюючих речовин, скидання яких нормується, затвердженого цією же постановою.
Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин (ч.1 ст. 70 Водного кодексу України).
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі. (ч.1 ст. 69 Закону України Про охорони навколишнього природного середовища).
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобовязані відшкодувати збитки завдані ними внаслідок порушень водного законодавства в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ч.1 ст. 111 Водного кодексу України).
Відповідно до п. 1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. № 389, зареєстрованого Міністерством юстиції України від 14.09.2009р. за № 767/16783) (далі ОСОБА_5), ця методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі:
- забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (далі - забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів;
- забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів;
- самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів;
- забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.
ОСОБА_5 встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами. (п.1.3. Методики).
ОСОБА_5 застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами природоохоронного законодавства. Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї ОСОБА_5, розраховують розмір відшкодування збитків. (п.1.4. Методики).
Позивач зазначає, що розрахунок розміру відшкодування збитків виконаний згідно з результатами контролю якості зворотних вод, що проведений відділом інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції у Дніпропетровській області та згідно зі звітами технічного контролю роботи очисних споруд каналізації Східно-Павлоградської групи шахт м. Тернівка за період з травня 2014р. по грудень 2014р., наданих самим підприємством.
Під час перевірки судом розрахунку збитків, виконаного позивача, порушень чинного законодавства не встановлено.
Згідно із ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В ході вирішення спору відповідачем не надано доказів, які б спростовували доводи позивача та встановлені судом фактичні обставини щодо допущених підприємством порушень природоохоронного законодавства та не надано контррозрахунку завданих збитків, виходячи із поданих ним заперечень.
Враховуючи викладене, оскільки прокурором та позивачем доведено шляхом надання належних доказів факт порушення відповідачем законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків у розмірі 103 204 грн. 23 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача спростовується матеріалами справи або не впливають та не спростовують вищенаведеної правової оцінки матеріалів, обставин справи згідно з вимогами закону, тому відхиляються господарським судом.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь прокуратури Дніпропетровської області.
Крім того, господарський суд зауважує, що у відповідності до ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Згідно ст. 69-1 Бюджетного кодексу України 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів обєднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Керуючись ст.ст. 4, 32, 33, 36, 43, 44, 45, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство" (51500, Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Маяковського, буд. 29, код ЄДРПОУ 31657751) збитки, що заподіяні державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у розмірі 103 204 грн. 23 коп., з яких:
- до спеціального фонду Державного бюджету України - 30 961 грн. 27 коп., внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень;
- до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 20 640 грн. 8555 коп., внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень;
- до спеціального фонду місцевого бюджету Павлоградської міської ради 51 602 грн. 12 коп., внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами, плану рахунків у розрізі кодів класифікації доходів бюджету та території, по коду 24062100, банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012.
Стягнути з Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство" (51500, Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Маяковського, буд. 29, код ЄДРПОУ 31657751) користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпропетровськ, пр. Д. Яворницького, 38, МФО 820172, р/р 35217020000291 в ДКСУ у м. Київ, ідентифікаційний код 02909938) 1 548 грн. 06 коп. (одну тисячу пятсот сорок вісім грн. 06 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його оформлення відповідно до вимог ст. 84 ГПК України.
Суддя І.А. Рудь
Повне рішення складене -09.08.16р.