Постанова № 59368754, 27.07.2016, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.07.2016
Номер справи
754/5156/16-а
Номер документу
59368754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/263/16

Справа №754/5156/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 липня 2016 року Деснянський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Галась І.А.

при секретарі - Ленській Т., Демчук Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

13.04.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. У вказаному позові (з урахуванням уточнень від 29.06.2016 року) позивачка просить суд: визнати дії відповідача у зв'язку з відмовою їй в проведенні перерахунку неправомірними; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачці пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ відповідно до редакції, чинній на момент виходу нею на пенсію в розмірі 90% від сум заробітної плати державних службовців на підставі довідки № 26-2-7/50 виданої Державною службою України з надзвичайних ситуацій від 06.04.2016 року з урахуванням усіх сум зазначених в ній та в графі Інші виплати, до яких включається матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. В обґрунтування зазначає, що вона перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу". 08.04.2016 року вона звернулася до відповідача про врахування до призначеної їй пенсії державного службовця нарахувань від «Інших виплат», зазначених у довідці про заробітну плату виданої Державною службою України з надзвичайних ситуацій (правонаступник МНС) від 06 квітня 2016 року № 26-2-7/50, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Проте, листом відповідач відмовив позивачці у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених виплат. Відмову у перерахунку пенсії позивач вважає неправомірною. Посилається при цьому на приписи ст.ст. 37, 33 Закону України "Про державну службу", ст. 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких вказані суми повинні враховуватись в заробітну плату для призначення пенсії.

В судовому засіданні позивач, її представник вимоги позову підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Протягом розгляду справи проти задоволення вимог позову заперечувала, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідачів необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно даних трудової книжки НОМЕР_1, довідки виданої департаментом персоналу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 12.04.2016 року № 28-4/76 ОСОБА_1 про те, що вона дійсно працювала в Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з 18 листопада 1996 року по 10 червня 1997 року. Відповідно до Указу Президента України від 9 грудня 2010 року №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи реорганізовано в Міністерство надзвичайних ситуацій України. Відповідно до Указу Президента України від 24 грудня 2012 року №726/2012 та Указу Президента України від 16 січня 2013 № 20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» ДСНС України є правонаступником Міністерства надзвичайних ситуацій України та Державної інспекції техногенної безпеки України.

Відповідно до довідки № 26-2-7/50 від 06.04.2016р. про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань.

08.04.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги та для вирішення соціально-побутових питань. Проте, листом від 11.04.2016 року № 656/09/0-54 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку.

Даючи оцінку правомірності відмови відповідача у перерахунку позивачу пенсії, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 5 розд. ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Посилання відповідача в своїх запереченнях на пункт 5 розд. ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Щодо правомірності вимог питання про перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно з п.п.2 п.4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

На всі виплати, включені у вищезазначену довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 37-1 вказаного Закону визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, в тому числі доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

На суми виплаченої матеріальної допомоги та для вирішення соціально-побутових питань, премії нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій позивачем довідці.

Таким чином, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми зазначені у довідці на які нарахований збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.

Частиною першою статей 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 08.04.2016 р., то перерахунок пенсії повинен бути проведений з моменту звернення до органу пенсійного фонду , а саме - з 08.04.2016 року, що відповідає п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На підставі викладеного, керуючись ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", ст. 1, 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці", ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ відповідно до редакції, чинній на момент виходу ОСОБА_1 на пенсію в розмірі 90% від сум заробітної плати державних службовців на підставі довідки № 26-2-7/50 виданої Державною службою України з надзвичайних ситуацій від 06.04.2016 року з урахуванням усіх сум зазначених в довідці та в графі Інші виплати, до яких включається матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з урахуванням раніше проведених виплат - з 08.04.2016 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя