Справа № 263/6740/16-а
Провадження № 2-а/263/161/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2016 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Кір'якової Н.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
31 травня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо обмежень під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2015 року на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-273 від 10.03.2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії, та здійснити відповідні виплати.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 1984 року працював на різних посадах в органах прокуратури України. В грудні 2002 року йому безстроково призначено пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітної плати. Наказом № 652к від 23.11.2015 року Генерального прокурора України позивача звільнено з органів прокуратури з 30.11.2015 року за власним бажанням. Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 25.12.2015 року підтверджено право позивача на перерахунок пенсії відповідно довідки прокуратури Донецької області № 18-57-630 від 02.12.2015 року в розмірі 90 % від суми середнього заробітку. 15.03.2016 року зазначена постанова набрала законної сили. Прокуратурою Донецької області 10.03.2016 року позивачу видано довідку № 18-57-273 про суму заробітної плати для нарахування пенсії по відповідній посаді станом на 01.12.2015 року в розмірі 14560,27 грн. У зв'язку із цим, позивач 24.03.2016 року звернувся до УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-273 від 10.03.2016 року та отримання роз'яснень з обчислення пенсії на виконання постанови суду від 25.12.2015 року. Згідно відповіді Управління пенсійного фону України в Жовтневому районі міста Маріуполя від 07.04.2016 року, позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури Донецької області 18-57-273 від 10.03.2016 року, оскільки з 01.04.2015 року набрав чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (Закон № 213-VIII від 02.03.2015 року). Водночас постановою КМУ від 09.15.2015 року № 1013 не передбачено перерахунок розміру пенсії вищевказаних працівників у зв'язку із збільшенням посадових окладів. Також позивачу було роз'яснено, що на виконання постанови суду від 25.12.2015 року відповідачем було зроблено перерахунок та обчислення виплату пенсії з 01.12.2015 року в розмірі 10740 грн. розмір пенсії зменшено згідно ст. 27 ч. 3 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», відповідно до якої максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які стратили працездатність, тобто 10740 грн. Позивач вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-273 від 10.03.2016 року та обмеження розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які стратили працездатність, грубим порушенням його конституційних прав на пенсійне забезпечення.
Позивач у судове засідання не прибув, просив розглядати справу у його відсутність у порядку письмового провадження.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя, є одержувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати. З 01.07.2012 року позивачу проведено перерахунок пенсії, відсоток від заробітної плати склав 80 % відповідно до змін ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» зазначених від 08.07.2011 року № 3668-VI Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». На підставі постанови Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 25.12.2015 року позивачу з 01.07.2012 року на підставі довідок Прокуратури Донецької області від 07.08.2012 року та 02.12.2015 року зроблено перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, та постанова виконана в повному обсязі. З 01.12.2015 року, на підставі постанови суду, виходячи з окладу в розмірі 13507,19 грн. та з розрахунку 90 % від середнього заробітку, розмір пенсії позивача визначено в розмірі 12156,47 грн. Разом з цим, з 01.12.2015 року розмір пенсії позивача було перераховано у відповідності ч. 15 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та згідно змін до цієї статі від 08.07.2011 року, внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи»: максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які стратили працездатність.
Крім цього, з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, згідно Закону України від 24.12.2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» доповнено реченнями такого змісту: «тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати 10740 грн. Разом з цим, постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ.
Згідно ч. 6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У зв'язку з тим, що обидві сторони не з'явилися у судове засідання, від позивача є клопотання про розгляд справи у його відсутності, представник відповідача надав заперечення проти позову, в яких висловив свою думку стосовно позовних вимог, суд розглянув справу у відсутності сторін в письмовому провадження , на підставі наявних по справі доказів.
Суд, дослідивши наявні письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з грудня 2002 року, про що не заперечує відповідач. Первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати.
Згідно довідки прокуратури Донецької області № 18-57-273 від 10.03.2016 року фактична заробітна плата для нарахування пенсії за посадою прокурора складає 14560,27 грн.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії ( переглянутій) у 1996 році, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) у 1996 році, держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення,її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення, тощо.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорії прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року
Отже, позивач ще у 2002 році набув право на пенсію за вислугою років , на підставі ч.1 ст. 50-1 закону України « Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частин 17,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 6-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 122, 128, 143, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя щодо обмежень під час перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2015 року на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-273 від 10.03.2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії, та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Н.П. Кір`якова