Справа № 127/9505/16-а
Провадження № 2-а/127/371/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.06.2016 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романюк Л.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії. Свої вимоги мотивувала тим, що з 2007 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію, як державний службовець, що передбачено ЗУ «Про державну службу».
Під час призначення пенсії після звільнення з посади, заступника начальника бюджетного відділу фінансового управління міської ради (розпорядження № 222-0 від 28.03.2011 року), позивачем були подані довідки про складові заробітної плати, які вимагали працівники управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці та їй нарахована пенсія за нормами законодавства, які діяли на момент подачі документів, а саме в розмірі 87 % від заробітної плати.
В подальшому позивачка дізналась, що під час нарахування пенсії не були враховані всі складові заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога дял вирішення соціально побутових питань. Та грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, суми індексації та інші виплати.
21.03.2014 року позивачка звернулась з заявою до Пенсійного фонду України у Вінницькій області, щодо перерахування пенсії згідно законодавства України та включення всіх складових заробітної плати з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. А до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. До заяви була надана довідка про складові заробітної плати № 10-05-3/64 від 20.03.2014 року.
Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці в листі від 28.03.2014 року № 5/х-2 повідомило позивача про те, що при визначенні розміру її пенсії не були взяті матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, суми індексації та інші виплати.
Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 05.06.2014 року, яке залишено без змін рішенням Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.08.2014 року позов було задоволено, дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці протиправними та зобовязано перерахувати та виплачувати пенсію з урахуванням всіх виплат. Але при включенні всіх складових та перерахуванні розміру пенсії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці за своєю ініціативою вирішило сплачувати пенсію в розмірі 80% від заробітної плати.
Дізнавшись, що вказані дії фонду є незаконними та пенсія позивачці має нараховуватись в розмірі 87% від розміру заробітної плати, позивачка 21.04.2016 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про перерахування пенсії.
Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці в листі від 28.04.2016 року №76/х-2 повідомило позивачку про те, що пенсію призначено в розмірі 80% від посадового окладу, надбавки за ранг, вислуги років та інших надбавок та премій. При цьому у відповіді не надано пояснення про зменшення розміру виплат з 87% на 80% відповідно.
Просила суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови позивачці у здійсненні перерахунку пенсії протиправними. Зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» та постанови КМУ від 31.05.2000 року в редакціях чинних на дату призначення пенсії в розмірі 875 заробітної плати. Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці виплачувати пенсію як державному службовцю після перерахування у розмірі 87% заробітної плати з 21.04.2016 року.
Представником відповідача подане заперечення на зазначений позов, відповідно до якого відповідач не визнає вимог позивача, просить відмовити у позові з підстав того, що відповідач діяв в межах чинного законодавства України. При цьому зазначила, що з 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889. Статтею 90 зазначеного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Згідно із п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, Закон № 3723, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 Закону № 889, визнано таким, що втратив чинність. Таким чином, відповідно до загального принципу правозастосування, при застосуванні законодавчих норм рівної ієрархії перевагу слід надавати тій нормі, що прийнята пізніше.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, приходжу до наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Судом встановлено, що позивач з 2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію, як державний службовець, що передбачено ЗУ «Про державну службу».
Під час призначення пенсії після звільнення з посади, заступника начальника бюджетного відділу фінансового управління міської ради (розпорядження № 222-0 від 28.03.2011 року), позивачем були подані довідки про складові заробітної плати, які вимагали працівники управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці та їй нарахована пенсія за нормами законодавства, які діяли на момент подачі документів, а саме в розмірі 87 % від заробітної плати.
В подальшому позивачка дізналась, що під час нарахування пенсії не були враховані всі складові заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань. Та грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, суми індексації та інші виплати.
21.03.2014 року позивачка звернулась з заявою до Пенсійного фонду України у Вінницькій області, щодо перерахування пенсії згідно законодавства України та включення всіх складових заробітної плати з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. А до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. До заяви була надана довідка про складові заробітної плати № 10-05-3/64 від 20.03.2014 року.
Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці в листі від 28.03.2014 року № 5/х-2 повідомило позивача про те, що при визначенні розміру її пенсії не були взяті матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, суми індексації та інші виплати.
Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 05.06.2014 року, яке залишено без змін рішенням Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.08.2014 року позов було задоволено, дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці протиправними та зобовязано перерахувати та виплачувати пенсію з урахуванням всіх виплат. Але при включенні всіх складових та перерахуванні розміру пенсії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці за своєю ініціативою вирішило сплачувати пенсію в розмірі 80% від заробітної плати (а.с.8-14).
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги. Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відмовляючи позивачці управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці посилалось на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу».
В даному випадку позивач 21.03.2014 року та 28.04.2016 року зверталась до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці саме з приводу перерахунку вже призначеної пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст.22 та ч. 1 ст.58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи. Отже, з наведеного випливає, що будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі. Зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Як встановлено, позивачу була нарахована пенсія державного службовця в розмірі 87% від її заробітку, що відповідає чинному на час призначення пенсії законодавству. Будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийнятті після призначення пенсії позивачу, ніяким чином не можуть впливати на розмір її пенсії.
Таким чином, з урахуванням наведеного позивач має право на перерахунок пенсії в розмірі 87% від суми заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними.
Ст. 46 Конституції України визначено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх старості.
Крім того ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу існуючих прав і свобод.
Ст. 64 КУ вказує що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
Відповідно до ст. 92 КУ передбачено, що форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Порядок та умови перерахунку пенсії державним службовців регулюються ст. 37-1 вказаного закону.
В силу вказаної статті на (в редакції на час призначення пенсії), перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється:
- у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
- перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у редакції чинній на дату призначення пенсії, встановлено що, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Водночас, в силу п. 5 даної постанови Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку)пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 % посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Право на пенсійне забезпечення державних службовців визначене ЗУ «Про державну службу» є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню в силу ст. 46 Конституції України. Відповідно звуження та обмеження змісту і обсягу права на забезпечення старості шляхом прийняття законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, відповідачем не доведена правомірність прийнятого ним рішення щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат - матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових проблем. При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача щодо зміни розміру пенсії у відсотках (90%), оскільки такий розмір стосується порядку призначення пенсії державного службовця в разі реалізації ним права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку уже призначеної пенсії. Вказані процедуру є різні за змістом та порядком проведення.
Враховуючи вище викладене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну службу», ст.ст. 7-9, 11-12, 17, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії протиправними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю ОСОБА_2 у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанови КМУ від 31.05.2000 року в редакціях чинних на дату призначення пенсії в розмірі 87 % заробітної плати.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці виплачувати пенсію як державному службовцю ОСОБА_1 після перерахування у розмірі 87% заробітної плати з 21.04.2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1653, 60 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: