ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА Справа № 636/1688/16-а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ Провадження № 2-а/636/89/16
30 травня 2016 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Бондар С.Б., за участю секретаря судового засідання Веприцької С.О.,
позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі за текстом позивач) звернулась до суду з позовом до Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (надалі УПФ), в якому зазначила, що з 25.01.2008 перебуває на обліку в УПФ і отримує пенсію з посади старшого секретаря Чугуївського міського суду Харківської області, призначену згідно статті 37 Закону України № 3723-ХП «Про державну службу» від 16.12.1993, в редакції на день звернення за призначенням у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. З 01.09.2015 зарплата старшого секретаря суду зросла. Відповідно до чинного законодавства у разі зростання заробітку працюючого старшого секретаря їй повинно бути перераховано пенсію відповідно до заробітку працюючого державного службовця на цій посаді. 28.10.2015 звернулась до УПФ із заявою про перерахунок пенсії з 09.09.2015 на підставі довідки ТУДСА № 04-54/536 від 22.10.2015. Рішенням УПФ №11080-02/23 від 05.11.2015 їй відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до ЗУ «Про державну службу», у звязку з чим з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУЦ «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Вважає, що відмова УПФ здійснити перерахунок пенсії є протиправною. Просила визнати протиправним рішення управління УПФ щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця у звязку з підвищенням зарплати державних службовців; скасувати рішення УПФ № 11080-02/23 від 05.11.2015 щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.ст. 37, 371 ЗУ «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на час призначення пенсії - на 25.01.2008; зобовязати відповідача провести з 01.05.2016 перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі - на посаді старшого секретаря суду Чугуївського міського суду Харківської області, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 04-54/536 від 22.10.2015, виданої Відділом планово-фінансової діяльності, обліку та звітності Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та стягнути з відповідача 551,20 грн. судового збору.
У судовому засіданні позивач уточнила свої вимоги та просила визнати протиправним рішення УПФ щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця у звязку з підвищенням зарплати державних службовців № 11080-02/23 від 05.11.2015; скасувати зазначене рішення відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.ст. 37, 371 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на час призначення пенсії - на 25.01.2008; зобовязати відповідача здійснити з 01.05.2016 перерахунок та виплату призначеної їй пенсії, виходячи з розміру 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі - на посаді старшого секретаря суду Чугуївського міського суду Харківської області, на підставі довідки ТУДСА № 04-54/536 від 22.10.2015 з врахуванням виплачених сум пенсії та стягнути з відповідача на її користь 551,20 грн. сплаченого судового збору.
Представник відповідача, за довіреністю ОСОБА_2 позов не визнав, посилаючись на правомірність рішення УПФ та безпідставність заявлених позивачем уточнених вимог, в задоволенні яких просив відмовити, пояснив, що рішенням управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області №11080-02/23 від 05.11.2015 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки у відповідності до розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, згідно якого з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши її фактичні обставини, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав. Судом встановлено, що позивач з 25.01.2008 отримує пенсію як державний службовець з посади старшого секретаря Чугуївського міського суду Харківської області в розмірі від заробітку. З 01.09.2015 розмір заробітку старшого секретаря збільшився. 28.10.2015 позивач звернулась із заявою до УПФ щодо перерахунку та виплати пенсії з 09.09.2015 відповідно до ст. 371 Закону України «Про державну службу», в редакції від 16.12.1993, яка діяла на день призначення пенсії, у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 02.09.2015 №644 на підставі довідки ТУДСА про заробітну плату № 04-54/536 від 22.10.2015 (а.с.17). 05.11.2015 УПФ рішенням №11080-02/23 відмовило в перерахунку пенсії посилаючись на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до ЗУ «Про державну службу», у звязку з чим, з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються (а.с.16). Згідно ст. 371 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивача), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З положень статті 371 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХII «Про державну службу» (чинній на час призначення пенсії) та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивача, убачається, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється на підставі довідки про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.
Відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 426 від 19.06.2013, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію. Пунктом 5 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плані працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 371 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення позивачу пенсії). Посилання представника відповідача про те, що з 01.06.2015 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, відповідно до Закону України «Про державну службу», є безпідставними, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Відповідно до ст.371 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993, в редакції на час звернення позивача з заявою до УПФ з заявою про перерахунок пенсії, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ.
Відповідно до абзацу 1 підпункту 2 пункту 4 постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку : іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Вказаний пункт виключений з даної постанови з 09 грудня 2015 року відповідно до постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України від 09 липня 2003 року №1058 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в редакції, чинній на час звернення позивача до УПФ щодо перерахунку призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.
З огляду на встановлені обставини та правові положення суд вважає, що відмова УПФ здійснити перерахунок пенсії позивачу є протиправною, оскільки на час звернення позивача до УПФ Законами № 3723 та №1058 та Постановою КМУ №865 було визначено умови та порядок перерахунку призначеної позивачу пенсії
державного службовця у звязку із зміною в бік збільшення заробітної плати працюючих працівників на посаді старшого секретаря суду і відповідач зобовязаний був здійснити перерахунок пенсії.
Відповідно до п.5 прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Суд вважає, що посилання на вказану норму закону відповідачем як на підставу заперечення проти позову є безпідставним і необґрунтованим, тому що предметом даного позову позивача не є прохання призначити їй пенсію, а вона просить здійснити її перерахунок. тому зазначена норма Закону не поширюється на обставини, що є предметом позову.
Звуження змісту та обсягу права на пенсійне забезпечення шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до вимог ст. 22 Конституції України не допускається. Крім того, відповідно до вимог ст.ст. 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлене законами України, в тому числі і Законом України «Про державну службу» є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Таким чином, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, так як вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються.
Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає. Зазначені посилання відповідача стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, і взагалі не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Також, не втратила чинності та не зазнала змін форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 року за № 1661/24193, якою передбачені складові заробітної плати державного службовця відповідно до ст.33 ЗУ «Про державну служби» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року. В порушення вимог ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, представник відповідача не навів доказів у підтвердження своїх заперечень до позову.
З зазначених правових підстав і наведених нормативно-правових актів, суд відхиляє доводи представника відповідача щодо безпідставності проведення позивачу перерахунку пенсії у звязку зі збільшенням заробітної плати працюючих працівників на посаді старшого секретаря суду. Враховуючи викладене вище, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення уточненого позову, як обґрунтованого.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. ст. 2, 7-9, 11, 17, 18, 71, 94, 99, 104, 105, 121, 128, 153, 158-163, 167, 170 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу», суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у звязку з підвищенням зарплати державних службовців № 11080-02/23 від 05.11.2015.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області № 11080-02/23 від 05.11.2015 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.ст. 37, 371 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії - на 25.01.2008.
Зобовязати Чугуївське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити з 01.05.2016 перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем її роботи на державній службі - на посаді старшого секретаря суду Чугуївського міського суду Харківської області, на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області № 04-54/536 від 22.10.2015 з врахуванням виплачених сум пенсії. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Чугуївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн.21 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 30 травня 2016 року.
Суддя: С.Б. Бондар