Ухвала суду № 57144049, 29.03.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2016
Номер справи
821/2289/14
Номер документу
57144049
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/2289/14

Категорія: 8.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді Домусчі С.Д.

суддів: Коваля М.П., Кравця О.О.

за участю секретаря судового засідання - Тутової Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з авансового внеску з податку на прибуток, -

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізована Державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС подала апеляційну скаргу на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2014 року, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго».

Постановою від 17 вересня 2014 року, ухваленою у відкритому судовому засіданні, Херсонський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23 червня 2014 року № 0000125104 про застосування штрафних санкцій в розмірі 104 698,03 грн. за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2014 року.

Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, оскільки документальною позаплановою невиїзною перевіркою позивача, яка оформлена актом від 04.06.2014р. №79/2808-51-40/05396638, достеменно встановлений факт порушення позивачем граничного строку сплати суми грошового зобов'язання авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2014 року, граничний термін сплати якого 02.03.2014р., та який фактично сплачений 11.03.2014р.

Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» письмових заперечень на апеляційну скаргу не надало.

Ухвалюючи постанову про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції встановив, що у період з 30.05.2014р. по 02.06.2014р. Спеціалізованою Державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» з питання дотримання законодавчо встановленого терміну сплати до бюджету узгодженої суми з авансового внеску з податку на прибуток, за результатами якої складений акт від 04.06.2014р. №79/28-08-51-40/05396638. Зазначеним актом зафіксовано порушення позивачем п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.31.1 ст.31, п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, що виразилося у порушенні ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» на 9 календарних днів граничного терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2014 року у сумі 1 046 987,30 грн.

Суд першої інстанції встановив, що 23.06.2014р., на підставі вказаного акту перевірки та відповідно до статті 126 ПК України, контролюючий орган прийняв податкове повідомлення-рішення №0000125104, яким ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 104 698,73 грн.

Перевіряючи наявність підстав для прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення, суд першої інстанції встановив, що 28.01.2014р. позивач платіжним дорученням №S500034845 сплатив авансовий платіж по податку на прибуток за січень 2014 року у сумі 1 047 772 грн. помилково зазначивши реквізити для сплати податку на прибуток приватних підприємств (помилково вказано розрахунковий рахунок). Дізнавшись про сплату коштів не на той рахунок, ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» платіжним дорученням від 30.01.2014р. №S500034922 повторно сплатило авансовий платіж з податку на прибуток приватних підприємств за січень 2014 року у сумі 1 047 772 грн.

Суд першої інстанції встановив, що 29.01.2014р. ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» звернулося до відповідача із заявою №03/48-0259, яку останнім отримано 31.01.2014р., про зарахування сплачених коштів у сумі 1 047 772 грн., згідно платіжного доручення від 28.01.2014р. №S500034845, на авансовий внесок з податку на прибуток за лютий 2014 року.

Також, суд першої інстанції встановив, що не отримавши відповіді на вказану заяву, ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» неодноразово зверталося до Миколаївського відділення СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ Міндоходів з листами щодо зарахування на сплату авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 1 047 772 грн. за рахунок сплаченого податку на прибуток приватних підприємств відповідно до заяви від 29.01.2014р. №03/48-0259.

В порушення ст.43 ПК України, у період з 30.01.2014р. по 11.04.2014р. Миколаївське відділення СДПІ з ОВП у м.Одесі МГУ Міндоходів не прийняло жодного рішення по заяві ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» від 29.01.2014р. за №03/48-0259 щодо зарахування помилково сплачених коштів на сплату авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств.

Суд першої інстанції, з посиланням на п.п.43.1-43.5 ст.43, п.87.1 ст.87 ПК України, дійшов висновку, що ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» виконало вимоги Податкового кодексу України щодо повернення помилково сплачених коштів: подано заяву, в якій зазначено напрям перерахування коштів - на сплату авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств на р/р 31114165799002 ГУ ДКС України в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526, код бюджетної класифікації 11024000, з призначенням платежу: «авансовий платіж з податку на прибуток за лютий 2014 року», однак, відповідач здійснив погашення заборгованості з авансового платежу з податку на прибуток приватних підприємств не за рахунок помилково сплачених коштів у сумі 1 047 772 грн. згідно платіжного доручення від 28.01.2014р. №S500034845, а за рахунок наявної переплати, про що свідчать дані з особової картки ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» за платежем: авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств, розрахунок з погашення боргу, лист відповідача від 07.04.2014р. за № 287/10/51-2.22.

За висновками суду першої інстанції, при прийнятті податкового повідомлення - рішення №0000125104 від 23.06.2014р., Спеціалізована Державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів не використала повноваження, надані їй п.87.1 ст. 87 ПК України, якою передбачено, що сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що порушення граничних термінів сплати ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» самостійно визначеного грошового зобов'язання зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2014 року в сумі 1 046 987,30 грн. є наслідком незаконної бездіяльності відповідача, у зв'язку з чим накладення на позивача штрафних санкцій в розмірі 10% від суми грошового зобов'язання, сплаченого із запізненням, є незаконним.

Також, суд першої інстанції врахував, що постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 27.06.2014р. №668/8155/14-п провадження по адміністративній справі у відношенні голови правління ПАТ «ЕК «Херсонобленерго» ОСОБА_1 за ст.163-2 ч.1 КУпАП (неподання або несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) закрито через відсутність події і складу адміністративного порушення.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2016 року відповідача, апелянта - Спеціалізовану Державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів замінено на процесуального правонаступника - Спеціалізовану Державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС (ідентифікаційний код юридичної особи: 39722244, місцезнаходження: 65058, Одеська обл., місто Одеса, проспект Шевченка, будинок 15/1).

Заслухавши суддю доповідача, пояснення представника апелянта та представника позивача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Апеляційний суд встановив, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив та оцінив обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначив правову природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Предметом спору є податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС від 23 червня 2014 року № 0000125104, яким до ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» застосовано штрафні санкції в розмірі 104 698,03 грн. за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2014 року.

Спірне податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акту від 04.06.2014р. №79/28-08-51-40/05396638 позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» з питання дотримання законодавчо встановленого терміну сплати до бюджету узгодженої суми з авансового внеску з податку на прибуток, яким зафіксовано, що при граничному терміні 02.03.2014р. сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2014 року, товариством фактично сплачено таке зобов'язання 11.03.2014р., тобто із затримкою на 9 календарних днів.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.14.1.265 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, штрафною санкцією є плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Тобто, підставою для нарахування платнику податків штрафних санкцій є порушення таким платником вимог податкового законодавства.

Відповідно до ст.126 ПК України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Апеляційний суд встановив, що 29.01.2014р. ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» звернулося до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС із заявою №03/48-0259 про зарахування сплачених коштів в сумі 1 047 772 грн. згідно платіжного доручення від 28.01.2014р. №S500034845 на авансовий внесок з податку на прибуток за лютий 2014 року, як це передбачено п.87.1 ст.87 ПК України (а.с.17).

Відповідно до п.п.43.1-43.5 ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Апеляційний суд встановив, що відповідач, в порушення вказаних норм Кодексу, не здійснив зарахування сплачених позивачем коштів в сумі 1 047 772 грн. згідно платіжного доручення від 28.01.2014р. №S500034845 на авансовий внесок з податку на прибуток за лютий 2014 року, на підставі поданої позивачем заяви від 29.01.2014р., а фактично податкові зобов'язання зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2014 року погашено за рахунок відображення в картці особового рахунку підприємства з авансових внесків з податку на прибуток результатів декларування податку на прибуток за 2013 рік, про що зазначено в акті перевірки від 04.06.2014р. №79/28-08-51-40/05396638.

Дії Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС щодо не зарахування сплачених позивачем коштів в сумі 1 047 772 грн. згідно платіжного доручення від 28.01.2014р. №S500034845 на авансовий внесок з податку на прибуток за лютий 2014 року, визнані протиправними постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 11.04.2014р. у справі №821/844/14, яку ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015р. залишено без змін. Вказаними судовими рішеннями встановлено, що ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» виконано вимоги Податкового кодексу України щодо повернення помилково сплачених коштів, а саме: подано заяву з зазначенням напряму перерахування коштів - на сплату авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств за лютий 2014 року із зазначенням реквізитів такого перерахування.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На підставі викладеного, апеляційний суд дійшов висновку, що у діях ПАТ «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» відсутні, зафіксовані актом перевірки від 04.06.2014р. №79/28-08-51-40/05396638, порушення п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.31.1 ст.31, п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України.

Зарахування сплати товариством самостійно визначеного грошового зобов'язання зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2014 року в сумі 1 046 987,30 грн. з порушенням встановлених законодавством граничних строків сталося з вини Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили, у зв'язку з чим притягнення товариства до відповідальності у вигляді нарахування до сплати спірним податковим повідомленням-рішенням штрафних санкцій є незаконним.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржене судове рішення - без змін.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 11, 69-72, 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 206, 211, 212, ч.5 ст.254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2014 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Повний текст судового рішення складений 11 квітня 2016 року.

Головуючий: суддя С.Д.Домусчі

суддя М.П.Коваль

суддя О.О.Кравець