Справа № 379/265/16-а
2-а/379/15/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.04.2016 року м.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Василенко О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про визнання незаконним рішення УПФ України у Таращанському районі Київської області та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка 09.03.2016 року звернулася до суду з даним позовом, в якому просить визнати незаконним рішення від 26.02.2016 р. № 3 управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області щодо відмови у перерахунку їй пенсії по втраті годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків за її померлого чоловіка ОСОБА_2, який був інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобовязати відповідача призначити їй пенсію по втраті годувальника з 09 жовтня 2015 року в розмірі відшкодування фактичних збитків за її померлого чоловіка ОСОБА_2, який був інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідач, у запропонований судом строк подав до суду заперечення, за яким позов вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області, отримує пенсію за віком та є дружиною померлого громадянина України із числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС 1 категорії. Дане підтверджується посвідченням № 518105 с виданим 28.01.2016 року Київською обласною державною адміністрацією №1.
З 02.09.1962 року вона перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, який помер 08 жовтня 2015 року, що підтверджено свідоцтвом про смерть, виданим 09.10.2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Таращанського районного управління юстиції у Київській області, актовий запис за №131. Смерть ОСОБА_2 настала в результаті захворювання, що пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Даний факт підтверджено експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров'я та Міністерства надзвичайних ситуацій від 21.12.2015 року №6073, в якому зазначено основний діагноз: наслідки перенесеного ГПМК та зроблено висновок: «Захворювання, що призвело до смерті, повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Померлий ОСОБА_2 перебував на обліку в УПФ України у Таращанському районі Київської області та отримував пенсію, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та мав першу групу інвалідності, захворювання, яке повязане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Для призначення пенсії ОСОБА_2 в свій час надав до УПФ України у Таращанському районі Київської області виключний перелік всіх необхідних документів, які підтверджували той факт, що він приймав безпосередню участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, зокрема довідку Ф-122 №170 від 26.10.1995 р. видану підприємством ВАТ «Тараща - автотранс», довідку Ф-122 № 219 від 19.12.1995 р. та виписку з наказу № 113-К від 24.10.1986 р..
Після його смерті позивачка 17 лютого 2016 року подала до УПФ України у Таращанському районі Київської області заяву з переліком необхідних документів про перерахунок їй, як дружині померлого ОСОБА_2 пенсії по втраті годувальника.
03.03.2016 року представник позивачки отримав від УПФ України у Таращанському районі Київської області рішення № 3 від 26.02.2016 року, яким позивачці було відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника у звязку з відсутністю первинних документів які підтверджували факт участі ОСОБА_2 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно довідки Ф-122 №219 від 19.12.1995 року виданої підприємством ВАТ «Тараща-автотранс», виписки з наказу №113-к від 24.10.1986 року, посвідчення про відрядження № 409 вказано, що ОСОБА_2П був безпосередньо зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 28.10.1986р. по 11.11.1986р., м. Іванків.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 13 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Згідно з ч. 2 ст. 52 даного Закону пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
Відповідно до ч.1 ст. 10 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч.1 ст. 46 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» сім'я, яка має право на пенсію в разі втрати годувальника, може звертатися за призначенням пенсії в будь-який час після смерті або встановлення безвісної відсутності годувальника без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основним положенням щодо реалізації конституційного права громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя та здоров'я визначаєЗакон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Цим законом передбачено визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, порядок визначення статусу та віку виходу на пенсію, розмірів пенсії по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника. Порядок обчислення розмірів пенсії та їх виплату, строк призначення та порядок їх перерахунку регулюєЗакон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положеньст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
До непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника належать особи, зазначені уст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч. 2ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченогост.26 цього Закону.
Згідно ст. 37 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія у звязку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сімї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сімї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Як передбачено п. 3 ч. 1ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
В матеріалах справи містяться докази, з яких вбачається, що позивач є пенсіонером за віком та вдовою померлого, смерть якого пов'язана із Чорнобильською катастрофою, і має право на пільги і компенсації передбачені, в тому числі,ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, оскільки ОСОБА_2 отримував пенсію відповідно доЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», помер внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивачка, яка відповідно до положеньст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника, має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника відповідно дост.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких обставин, посилення відповідача, при відмові у переведенні на пенсію по втраті годувальника, є безпідставним, оскільки вже наявний факт призначення пенсії ОСОБА_2, а тому право позивачки на отримання пенсії померлого є непорушним та безспірним, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 8-11, 18, 62, 71, 94, 99, 159,160, 161, 162, 183-2, 186, 256 КАС України, ст.ст. 10, 36, 37, 45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 46 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.4 ЗУ «Про судовий збір», суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним рішення від 26.02.2016 р. № 3 управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків за її померлого чоловіка ОСОБА_2, який був інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника з 09 жовтня 2015 року в розмірі відшкодування фактичних збитків за її померлого чоловіка ОСОБА_2, який був інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області на користь держави судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп..
Постанова суду у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:ОСОБА_3