Ухвала суду № 56841532, 28.03.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2016
Номер справи
818/3938/15
Номер документу
56841532
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УКРАЇНА

Харківський апеляційний адміністративний суд

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2016 р.Справа № 818/3938/15

Головуючий 1 інстанції: Опімах Л.М.

Доповідач: Водолажська Н.С.

Колегія суддів у складі:

Головуючий суддя Водолажська Н.С.,

Суддя Бенедик А.П., Суддя Калиновський В.А.

при секретарі Тітовій А.В.

за участю:

представника позивача ? Архипенко О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2016р. по справі № 818/3938/15

за позовом Спільного українсько-білоруського підприємства «Укртехносинтез» (у формі товариства з обмеженою відповідальністю)

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Спільне українсько-білоруське підприємство «Укртехносинтез» (у формі ТОВ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області щодо не вчинення дій, спрямованих на повернення СУБП «Укртехносинтез» (у формі ТОВ) надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 4101276,0 грн.; зобов'язати ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області підготувати та надати на виконання до ГУ Державної казначейської служби України у Сумській області висновок про повернення СУБП «Укртехносинтез» (у формі ТОВ) надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 4101276,0 грн. шляхом перерахування вказаних сум зобов'язань за наступними реквізитами: отримувач - СУБП «Укртехносинтез» (у формі ТОВ), код ЄДРПОУ 21127532, р/р 26004414548 в АТ «Райффайзен Банк Аваль» у м. Києві, МФО 280805.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.16 р. по справі № 818/3938/15 позовні вимоги задоволено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.16 р. по справі № 818/3938/15 та прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу, де наполягає на законності судового рішення та просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, заперечення на неї та заслухавши пояснення представника позивача в судовому засіданні, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 06.11.15 р. позивач подав до ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС України в Сумській області податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2015 р. В рядку 07 декларації позивачем вказаний об'єкт оподаткування у звітному періоді в розмірі - 1233540,0 грн., у зв'язку з чим податок на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу склав - 4101276,0 грн. (рядок 16 декларації) (а.с. 6-7). Таким чином у підприємства позивача виникло право на зменшення нарахованої суми податку в розмірі 4101276,0 (рядок 13 ЗП декларації), у зв'язку з чим позивачем разом з декларацією був поданий додаток ЗП до рядка 13 декларації, в якій була вказана сума нарахованого авансового внесу з податку на прибуток відповідно п. 57.1 ст. 57 ПК України 4101276,0 грн. (рядок № 13.7 додатку до декларації) (а.с. 8)

Також в рішенні суду першої інстанції зазначено, що позивач подав заяву № 298 від 16.11.16 р., в якій, посилаючись на наявність надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток за підсумками декларації з податку на прибуток за 9 місяців (три квартали) 2015 р., просив відповідача повернути суму надміру сплачених коштів в розмірі 4101276,0 грн. шляхом перерахування такої суми на розрахунковий рахунок позивача в банку (а.с. 9), а відповідач направив лист № 67960/10/18-19-20-02-45 від 02.12.15 р., в якому, посилаючись на наказ ГУ ДФС у Сумській області № 435 від 21.09.15 р. «Про індикативні показники доходів на листопад 2015 року», зазначив, що повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов'язань за податками здійснюється за попереднім інформуванням Координаційно-моніторингового департаменту (а.с. 10).

У зв'язку з цим, позивач повторно звернувся до податкового органу з заявою № 307 від 03.12.15 р., в якій, посилаючись на наявність надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток за підсумками декларації з податку на прибуток за 9 місяців (три квартали) 2015 р., просив повернути суму надміру сплачених коштів в розмірі 4101276,0 грн. шляхом перерахування такої суми на розрахунковий рахунок позивача в банку (а.с. 11), але відповідач направив позивачу листа № 73703/10/18-19-20-02-45 від 22.12.15 р., в якому, посилаючись на вищенаведений наказ ГУ ДФС у Сумській області № 473 від 19.10.15 р. «Про індикативні показники доходів на грудень 2015 року», зазначив, що повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов'язань за податками здійснюється за попереднім інформуванням Координаційно-моніторингового департаменту.

Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідач не вчинив дії, спрямовані на повернення позивачу надміру сплачених сум грошових зобов'язань, тим самим допустив протиправну бездіяльність.

Колегія суддів зазначає, що відповідно ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно п.п. 3-5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.13 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.13 р. за № 1650/24182, який набрав чинності 15.10.13 р., повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Норми аналогічного змісту містилися також в Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженому наказом Державного казначейства України № 226 від 10.12.02 р. (у редакції наказу Державного казначейства України № 181 від 29.05.08 р.), зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 25.12.02 р. за № 1000/7288.

Адміністрування податків і зборів (обов'язкових платежів) визначено розділом II Податкового кодексу України. У відповідності до п. 40.1 ст. 40 ПК України цей розділ визначає порядок адміністрування податків та зборів, визначених у розділі І цього Кодексу, а також порядок контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи.

В ст. 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань. Відповідно п. 43.1 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. В п. 43.2 ст. 43 ПК України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків банківського рахунку. Згідно із п. 43.4 ст. 43 ПК України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У відповідності із п. 43.5 ст. 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Матеріалами справи підтверджено та це не заперечувалося відповідачем по справі, що позивач подав заяву № 298 від 16.11.16 р., в якій, посилаючись на наявність надміру сплачених сум авансових внесків з податку на прибуток за підсумками декларації з податку на прибуток за 9 місяців (три квартали) 2015 р., просив відповідача повернути суму надміру сплачених коштів в розмірі 4101276,0 грн. шляхом перерахування такої суми на розрахунковий рахунок позивача в банку (а.с. 9). Разом з тим, відповідач направив листа за № 67960/10/18-19-20-02-45 від 02.12.15 р., в якому, посилаючись на наказ ГУ ДФС у Сумській області № 435 від 21.09.15 р. «Про індикативні показники доходів на листопад 2015 року», зазначив, що повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов'язань за податками здійснюється за попереднім інформуванням Координаційно-моніторингового департаменту.

В доводах апеляційної скарги відповідач зазначив, що у вказаному вище листі від 02.12.15 р. він також повідомив підприємство позивача про те, що питання стосовно повернення надміру сплаченої суми потребує додаткового вивчення, але колегія суддів зазначає, що лист податкового органу насправді такої інформації не містив.

Колегія суддів зазначає, що сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів. Оскільки відповідач в порушенням вимог п. 43.5 ст. 43 ПК України не вчинив жодних дій щодо підготовки висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету, а електронний лист від 08.12.15 р., адресований Координаційно-моніторинговому управлінню, був направлений після спливу двадцятиденного строку на повернення надміру сплачених сум коштів, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про протиправну бездіяльність відповідача при розгляді заяв позивача про повернення коштів.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки доводи апеляційної скарги його не спростовують.

Зважаючи на те, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.16 р. по справі № 818/3938/15 прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.16 р. по справі № 818/3938/15 - залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.16 р. по справі № 818/3938/15 за позовом Спільного українсько-білоруського підприємства «Укртехносинтез» (у формі ТОВ) до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (пл. Покровська, 2, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 21102740) на користь Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173) витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1339,80 грн. (одна тисяча триста тридцять дев'ять гривень) 80 коп.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.

Головуючий суддя (підпис)Водолажська Н.С.Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Калиновський В.А.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 31.03.2016 року.