Справа № 342/44/15-ц
Провадження № 4-с/342/1/2016
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2016 року м. Городенка
Городенківський районний суд ОСОБА_1 - Франківської області в складі:
головуючого судді Федів Л.М.,
секретаря с/з ОСОБА_2,
з участю:
представника скаржника ОСОБА_3,
представника ВДВС Городенківського РУЮ ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Городенка скаргу ОСОБА_1 на дії старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Городенківського РУЮ ОСОБА_4 та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження без виконання,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із скаргою, в якій просить визнати дії старшого державного виконавця ВДВС Городенківського РУЮ ОСОБА_4 у ВП № 48705007 протиправними, скасувати постанову старшого державного виконавця ВДВС Городенківського РУЮ ОСОБА_4 у ВП № 48705007 про закінчення виконавчого провадження без виконання. В обґрунтування наданої скарги ОСОБА_1 посилається на те, що 30.04.2012 року було оформлено баланс ДП "Городенківське сільськогосподарське підприємство по племінній справі", який в загальному складає 1090579 грн. на початку звітного періоду та 1059106 грн. - на кінець звітного періоду - з 01.01.2012 року по 30.04.2012 року. Згідно передавального акта від 21.06.2012 року комісії з припинення ДП "Городенківське сільськогосподарське підприємство по племінній справі" необоротні активи, оборотні активи, витрати майбутніх періодів, поточні зобов'язання передано правонаступнику колективному сільськогосподарському підприємству "Городенкаплемсервіс", при цьому правонаступник набуває прав правонаступника після повної сплати за майно ДП "Городенківське сільськогосподарське підприємство по племінній справі", в той же час до повної сплати за майно несе відповідальність за його збереження. Також, як прочитується із названого акта, у двомісячний термін з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи кредитори ДП "Городенківське сільськогосподарське підприємство по племінній справі" не пред'явили жодних вимог. Таким чином правонаступником боргових зобов'язань ДП "Городенківське сільськогосподарське підприємство по племінній справі" є КСП "Городенкаплемсервіс". 30 червня 2015 року Городенківський районний суд Івано-Франківської області задовольнив позов ОСОБА_1: з колективного сільськогосподарського підприємства "Городенкаплемсервіс" на користь позивача стягнув 22187 грн. 00 коп. заборгованості по заробітній платі, середнього заробітку на суму 42837 грн. 00 коп. (унаслідок затримки звільненому працівникові), 224 грн. 88 коп. - компенсації втрати частини заробітку, 800 грн. 00 коп. - втрат, понесених позивачем на правову допомогу. Судове рішення набрало законної сили, стягувач ОСОБА_1 подав виконавчий лист щодо його примусового виконання до ВДВС Городенківського РУЮ. В кінці другої декади грудня 2015 року з ВДВС Городенківського РУЮ ОСОБА_1 отримав простого листа з ВДВС Городенківського РУЮ, при відкритті конверта виявив постанову у ВП № 48705007 від 30.11.2015 року старшого державного виконавця Якубіва Р.В. про закінчення виконавчого провадження без виконання, мотивом якої є, що згідно протоколу загальних зборів КСП "Городенкаплемсервіс" за № 8 від 14.12.2012 року створена ліквідаційна комісія під головуванням ОСОБА_5. В той же час такого протоколу на час розгляду справи № 342/44/15-ц неіснувало, що вказує, що даний протокол може бути й фіктивним, тобто підробленим. На сайті "Судова влада України" невиявлено жодного судового провадження про відкриття господарським судом Івано-Франківської області судового провадження по питаннях ліквідації (банкрутства) КСП "Городенкаплемсервіс", що однозначно доводить, що т.з. протокол загальних зборів членів КСП "Городенкаплемсервіс" № 8 від 14.12.2012 року про створення ліквідаційної комісії під головуванням ОСОБА_5 є фіктивним доказом, який протиправно використав старший державний виконавець ВДВС Городенківського РУЮ ОСОБА_4 для прийняття постанови у ВП № 48705007 про закінчення виконавчого провадження без виконання. Жодних підстав для звернення ні старшого державного виконавця Якубів Р.В., ні ОСОБА_1 в порядку ст. 378 ЦПК на підставі ст. 8 ч. 5 Закону України "Про виконавче провадження" не виявлено, тим самим постанова старшого державного виконавця Якубіва Р.В. у ВП № 48705007 про закінчення виконавчого провадження є безпідставною, тому протиправною, підлягає однозначному скасуванню цивільним судом, що видав виконавчий лист чи на території юрисдикції якого здійснюється виконавче провадження № 48705007.
06.01.2016 року до суду від старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_4 надійшло заперечення на скаргу, в якому зазначено, що 08.09.2015 року на виконання до ВДВС Городенківського районного управління юстиції поступив виконавчий лист № 342/44/15-ц від 30.06.2015 року Городенківського районного суду про стягнення з КСП "Городенкаплемсервіс" на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в сумі 22187,00 грн., середній заробіток за час затримки виплат, належних звільненому працівнику в розмірі 42837,00 грн., 224, 88 грн. компенсації втрати частини заробітку та 800,00 грн. витрат за надання правової допомоги. Після відкриття виконавчого провадження та повідомлення КСП "Городенкаплемсервіс", до ВДВС Городенківського районного управління юстиції було представлено рішення про ліквідацію КСП "Городенкаплемсервіс" № 8 від 14.12.2012 року створено ліквідаційну комісію КСП "Городенкаплемсервіс", головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_5. Згідно відповідей на запити до реєструючих органів про наявність зареєстрованого майна за КСП "Городенкаплемсервіс" не зареєстровано жодного рухомого та нерухомого майна, окрім відкритих номерів рахунків у банках та інших фінансових установах. 08.10.2015 року винесено та направлено постанови державного виконавця про арешт коштів боржника до банків, в яких відкриті рахунки КСП "Городенкаплемсервіс". Згідно витягу на безкоштовний запит до Міністерства юстиції України ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців встановлено, що КСП "Городенкаплемсервіс" знаходиться у стані припинення з 15.12.2014 р., головою комісії з припинення або ліквідатор ОСОБА_5. В зв'язку з вищенаведеним 20.11.2015 р. виконавчий лист № 342/44/15-ц від 30.06.2015 р., виданий Городенківським районним судом рекомендованим листом направлено до ліквідаційної комісії, та закінчено ВП № 48705007 на підставі п.3 ст. 49 ЗУ про виконавче провадження, керуючись п.2, п.3 ст. 67 Закону України "Про виконавче провадження". У разі якщо виконавчий документ надіслано ліквідаційній комісії (ліквідатору), виконавче провадження підлягає закінченню в порядку, встановленому цим Законом. Оскільки на сьогоднішній день, немає чітко визначеного тлумачення Законодавством України терміну "Ліквідація", та даний термін слід тлумачити не буквально, а системно: в контексті інших положень як цього закону, так і інших нормативно-правових актів. Виходячи з практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції, ліквідація це одна із форм припинення юридичної особи. Виходячи з вищенаведеного, старший державний виконавець Відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_4 просить скаргу ОСОБА_1 на дії старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_4 по ВП № 48705007 залишити без задоволення.
У судовому засіданні представник скаржника - ОСОБА_3 підтримав вимоги скарги, з підстав наведених в ній та просив задовольнити.
Старший державний виконавець Відділу державної виконавчої служби Городенківського РУЮ ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав заперечення на скаргу та просив скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Вислухавши пояснення представника скаржника - ОСОБА_3, старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Городенківського РУЮ ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення скарги, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
В силу вимог ст. 385 ЦПК України, скаргу може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод; у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.
Точних даних щодо дати отримання постанови про закінчення виконавчого провадження, ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження скаржник, його представник та старший державний виконавець суду не надали. Старший державний виконавець Відділу державної виконавчої служби Городенківського РУЮ ОСОБА_4 в судовому засіданні вказав, що копію постанови про закінчення виконавчого провадження скаржнику було направлено простим поштовим відправленням. Представник ОСОБА_1 ствердив, що вищевказану постанову отримав вкінці другої декади грудня 2015 р. Тому суд вважає за можливе поновити скаржнику строк звернення із скаргою до суду.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом у судовому засіданні, 30.06.2015 року Городенківським районним судом Івано-Франківської області було ухвалено рішення по цивільній справі № 342/44/15-ц за позовом ОСОБА_1 до Колективного сільськогосподарського підприємства «Городенкаплемсервіс» та вирішено стягнути з Колективного сільськогосподарського підприємства «Городенкаплемсервіс», код ЄДРПОУ 00699483, адреса 78100, Івано-Франківська область, Городенківський район, м.Городенка, вулиця Шептицького, 38 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою м. Городенка, 5/8, Івано-Франківської області - заборгованість по заробітній платі в сумі 22187 грн.00 коп. (двадцять дві тисячі сто вісімдесять сім гривень 00 коп.), середній заробіток за час затримки виплат, належних звільненому працівнику в розмірі 42837 грн. 00 коп. (сорок дві тисячі вісімсот тридцять сім гривень 00 коп.), 224 грн. 88 коп. (двіста двадцять чотири гривні 88 коп.) компенсації втрати частини заробітку. 800 грн. 00 коп. (вісімсот гривень 00 коп.) витрат за надання правової допомоги. Рішення набрало законної сили 31.07.2015 р.
На підставі виконавчого листа № 342/44/15-ц, виданого 30.06.2015 року Городенківським районним судом, старшим державним виконавцем Якубівим Р.В. відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції, 14.09.2015 року було відкрито виконавче провадження ВП № 48705007. Боржником у даному виконавчому провадженні є КСП "Городенкаплемсервіс".
Судом встановлено, що вищевказане виконавче провадження було закінчено постановою старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції ОСОБА_4 про закінчення виконавчого провадження № 48705007 від 20.11.2015 року з посиланням на п.3 ч.1 ст. 49, ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження». Постанова старшого державного виконавця мотивована тим, що згідно протоколу загальних зборів членів КСП "Городенкаплемсервіс" № 8 від 14.12.2012 року створено ліквідаційну комісію КСП "Городенкаплемсервіс", головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_5.
Згідно копії Протоколу № 8 від 14.12.2012 року зборів членів КСП "Городенкаплемсервіс" створено ліквідаційну комісію до складу якої входить ОСОБА_5 - голова ліквідаційної комісії, встановлено термін заяв вимог кредиторів 2 місяці з моменту публікації даного рішення в бюлетені державної реєстрації.
Як слідує з копії відповіді Міністерства юстиції України ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців встановлено, що КСП "Городенкаплемсервіс" знаходиться у стані припинення з 15.12.2014 р., головою комісії з припинення або ліквідатор є ОСОБА_5.
Відповідно до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. У пункті 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду. Крім того, виконання рішення суду - є елементом справедливого судового розгляду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_4 України, - і за її межами.
Так, відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентуються Законом України «Про виконавче провадження» (надалі по тексту Закон України). Вказаний нормативний акт є спеціальним по відношенню до інших нормативних актів при вирішенні питання щодо оцінки дій державної виконавчої служби. дії.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно вимог ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі документів, зокрема судових рішень, що видаються судами.
В силу вимог п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження підлягає закінченню у разі ліквідації юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва.
Відповідно до вимог ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом. Особливості припинення банку як юридичної особи встановлюються законом.
Згідно ч.1 ст. 105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Статтею 110 ЦК України передбачено, що юридична особа ліквідується: 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; 2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади;
3) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Згідно статті 387 ЦПК України, за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи. Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби і права чи свободи заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Оскільки КСП "Городенкаплемсервіс" не припинив свою діяльність у відповідності до ст.104 ЦК України, а наявні лише Протокол № 8 від 14.12.2012 року зборів членів КСП "Городенкаплемсервіс" про створення ліквідаційної комісії та відомості в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про те, що КСП "Городенкаплемсервіс" знаходиться у стані припинення з 15.12.2014 р., то і достатніх правових підстав у старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_4 для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження з посиланням на протокол № 8 від 14.12.2012 року зборів членів КСП "Городенкаплемсервіс" про створення ліквідаційної комісії та на підставі п.3 ч.1 ст.49, ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» не було.
Таким чином суд приходить до висновку, що старшим державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_4В неправомірно винесена постанова про закінчення виконавчого провадження у ВП № 48705007, а тому суд постановляє ухвалу про задоволення скарги.
Керуючись ст.ст. 383 - 387 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Скаргу ОСОБА_1 на дії та постанову старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_4 про закінчення виконавчого провадження - задовольнити.
Визнати дії старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_4 у ВП № 48705007 неправомірними.
Скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Городенківського районного управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_4 про закінчення виконавчого провадження № 48705007 від 20.11.2015 року.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Городенківський районний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Федів Л.М.