У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 727/7477/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Слободян Г.М.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
23 лютого 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Сокольвак Ю.В.,
представника позивача: ОСОБА_2
представника позивача: ОСОБА_3
представника відповідача: Юзькова М. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Чернівецького міського голови на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Чернівецького міського голови про скасування розпрядження Чернівецького міського голови від 08.09.2015,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулись до суду з адміністративним позовом в якому просили: скасувати розпорядження відповідача № 391-р від 08.09.2015 "Про зупинення дії рішення міської ради 6 скликання від 03.09.2015 № 1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів".
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13.11.2015 адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі та просив колегію суддів її задовольнити.
Представники позивача заперечили проти апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно Витягу з рішення Чернівецької міської ради №1090 від 26.12.2013 "Про надання підприємцям дозволу на складання проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки та встановлення розміру пайової участі в розвитку інфраструктури міста", надано дозвіл підприємцю ОСОБА_5 на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0030 га. на умовах договору встановлення земельного сервітуту терміном на п'ять років для розміщення тимчасової споруди (павільйону) на проспекті Незалежності, між будинками №84-№86.
Відповідно до Витягу з рішення 49 сесії 6 скликання Чернівецької міської ради №1196 від 28.04.2014 "Про надання Чернівецькій міській раді дозволів на складання проектів відведення земельних ділянок та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішень міської ради", надано дозвіл Чернівецькій міській раді на складання проекту відведення земельної ділянки на проспекті Незалежності, між будинками №84-№86, орієнтованою площею 0,0030 га., у комунальну власність для обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону №1), уповноважено підприємця ОСОБА_6 виготовляти землевпорядну документацію на земельну ділянку на проспекті Незалежності, між будинками №84-№86.
Згідно Витягу з рішення 51 сесії 6 скликання Чернівецької міської ради №1280 від 27.06.2014 "Про надання департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради дозволів на складання проектів землеустрою для формування земельних ділянок комунальної власності Чернівецької міської ради та відмову у наданні дозволу на складання проекту, для формування земельної ділянки комунальної власності Чернівецької міської ради" надано дозвіл Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради на складання проекту землеустрою земельної ділянки на проспекті Незалежності, між будинками №84-№86, орієнтованою площею 0,0030 га., для обслуговування будівель торгівлі (розміщення тимчасової споруди). Уповноважено підприємця ОСОБА_5 виготовити землевпорядну документацію на земельну ділянку на проспекті Незалежності, між будинками №8д-№86 за власні кошти та визнано таким, що втратив чинність пункт 2 рішення міської ради 6 скликання від 26.12.2013 №1090.
Разом з тим рішенням 59 сесії 6 скликання Чернівецької міської ради скликання №1465 від 25.12.2014, вирішено затвердити Чернівецькій міській раді (ідент.код 36068147), яка зареєстрована за адресою площа Центральна, і проекти відведення щодо формування земельних ділянок комунальної власності за адресами: АДРЕСА_1 площею 0,0032 га (кадастровий номер НОМЕР_1), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону) (код 03.07) на підставі: дозволу на складання проекту відведення - рішення міської ради 6 скликання від 27.06.2014 №1280 (пункт і.6), протоколу засідання постійної комісії міської ради з питань земельних відносин, будівництва та архітектури від 21.11.2014.
Рішенням 59 сесії 6 скликання Чернівецької міської ради скликання №1475 від 29.12.2014 затверджено Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення літніх торгових майданчиків і тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на територіях міста Чернівців.
Рішенням Чернівецької міської ради 68 сесії 6 скликання від 03.09.2015 №1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів", вирішено:
встановити сервітут на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1, площею 0,0021 га (кадастровий номер НОМЕР_3) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону №3) (03.07) та укладено з підприємцем ОСОБА_7 договір встановлення земельного сервітуту на цю земельну ділянку терміном до 30.05.2018.
встановити сервітут на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1, площею 0,0032 га (кадастровий номер НОМЕР_1), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону №6) (03.07) та укладено з підприємцем ОСОБА_5 договір встановлення земельного сервітуту на цю земельну ділянку терміном до 30.05.2018.
встановити сервітут на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1, площею 0,0030 га (кадастровий номер НОМЕР_2), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону №1) (03.07) та укласти з підприємцем ОСОБА_6 договір встановлення земельного сервітуту на цю земельну ділянку терміном до 30.05.2018.
Розпорядженням Чернівецького міського голови від 08.09.2015 № 391-р зобов'язано зупинити дію рішення міської ради 6 скликання від 03.09.2015 №1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів" та внести на повторний розгляд на позачергову 69 сесію Чернівецької міської ради 6 скликання, з обґрунтованими зауваженнями.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що дослідженими в судовому засіданні доказами наявними в матеріалах справи підтверджується протиправність розпорядження міського голови "Про зупинення дії рішення міської ради 6 скликання від 03.09.2015 № 1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів", а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
За правилами ч. 2 ст. 19 Конституції України положення якої кореспондуються з ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до положень ст. 25 Закону № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
В силу ст. 8 ЗК України, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР, рада здійснює передачу у власність або надання у користування земельних ділянок відповідно до та в порядку визначеному ЗК України.
За правилами ст. 100 ЗК України та ст. 401 ЦК України, сервітут може бути встановлений договором між будь-якою конкретно-визначеною особою та власником (володільцем) земельної ділянки для задоволення потреб, які не можуть бути задоволені іншим способом.
Власник (користувач) земельної ділянки, зацікавлений у встановленні земельного сервітуту, повинен звернутися до власника (користувача) суміжної ділянки з пропозицією дати дозвіл на обмежене постійне або строкове користування цієї ділянкою у межах конкретного земельного сервітуту.
Виходячи з наведеного, сервітут може бути встановлений лише за умови наявності заяви власника або землекористувача земельної ділянки або власника (землекористувача) суміжної земельної ділянки.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 404 ЦК України, право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо. Особа має право вимагати від власника (володільця) сусідньої земельної ділянки, а в разі необхідності - від власника (володільця) іншої земельної ділянки надання земельного сервітуту.
Згідно ч. 2 ст. 402 ЦК України земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки.
Частиною 1 ст. 98 ЗК України передбачено, що право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).
За приписами ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Як вбачається з матеріалів справи, що рішенням Чернівецької міської ради 68 сесії 6 скликання від 03.09.2015 №1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів", вирішено:
встановити сервітут на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1, площею 0,0021 га (кадастровий номер НОМЕР_3) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону №3) (03.07) та укладено з підприємцем ОСОБА_7 договір встановлення земельного сервітуту на цю земельну ділянку терміном до 30.05.2018.
встановити сервітут на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1, площею 0,0032 га (кадастровий номер НОМЕР_1), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону №6) (03.07) та укладено з підприємцем ОСОБА_5 договір встановлення земельного сервітуту на цю земельну ділянку терміном до 30.05.2018.
встановити сервітут на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1, площею 0,0030 га (кадастровий номер НОМЕР_2), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону №1) (03.07) та укласти з підприємцем ОСОБА_6 договір встановлення земельного сервітуту на цю земельну ділянку терміном до 30.05.2018.
При цьому рішенням Чернівецької міської ради 54 сесії 6 скликання скликання №1334 від 02.09.2014 затверджено Чернівецькій міській раді проекти відведення щодо формування земельних ділянок комунальної власності за адресами: АДРЕСА_1, площею 0,0021 га (кадастровий номер НОМЕР_3), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону №3).
Окрім цього, рішенням Чернівецької міської ради 59 сесії 6 скликання №1465 від 25.12.2014 затверджено Чернівецькій міській раді проекти відведення щодо формування земельних ділянок комунальної власності за адресами: АДРЕСА_1, площею 0,0030 га. (кадастровий номер НОМЕР_2), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торговельного павільйону №1).
Вищенаведені рішення є чинними, вони ніким не були скасовані чи визнані недійсними пройшли перед його затвердженням юридичну експертизу в органі місцевого самоврядування.
Водночас, як встановлено в судових засіданнях, що за результатами обговорення 20.05.2015 питання щодо влаштування торговельних павільйонів за адресою АДРЕСА_1 комісією було рекомендовано - підготувати на розгляд міської ради, пленарне засідання якої відбудеться 25.06.2015 проект рішення щодо встановлення за підприємцями ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 відповідних земельних сервітутів на сформовані земельні ділянки комунальної власності на проспекті Незалежності, 84-86 терміном до 30.05.2018. Управлінню містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради вивчити можливість підготовки матеріалів щодо продажу земельної ділянки на проспекті Незалежності між багатоквартирними житловими будинками № 82 та №86, яка перебуває в оренді, тобто також пройшло юридичну експертизу в органі місцевого самоврядування.
Разом з тим представником відповідача в судових засіданнях зазначалось, що на засіданні міської ради 6 скликання 03.09.2015 при голосуванні за вищенаведене рішення № 1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів" голосував і сам міський голова ОСОБА_9, що у свою чергу відповідає вимогам ч.ч. 1- 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Водночас при встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається...., міський голова, якщо він бере участь в пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Отже, фактично всупереч волевиявленню міський голова при голосуванні за рішення № 1724 від 03.09.2015 у відповідності до ч. 4 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в 5 - денний строк з моменту його прийняття зупинив його дію, зокрема, розпорядженням від 08.09.2015 № 391 та зобов'язав внести на повторний розгляд на позачергову 69 сесію Чернівецької міської ради 6 скликання.
Крім того, як вбачається з додатку до розпорядження міського голови №391-41 від 08.09.2015, що рішення Чернівецької міської ради 6 скликання від 03.09.2015 №1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів" прийняте без правових підстав та застосування конкурентних процедур набуття прав на земельні ділянки та не відповідає вимогам Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і частині 2 статті 19 Конституції України.
Згідно протоколу позачергової сесії міської ради 6 скликання від 17.09.2015 вбачається, що відповідно до ч. 4 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада у двотижневий термін не підтвердила дію зупиненого міським головою рішення міської ради 6 скликання від 03.09.2015 №1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів", а тому дане рішення не набрало чинності.
Водночас з листа Чернівецької міської ради №П-4045/01/10 від 12.11.2015 слідує, що рішення Чернівецької міської ради від 03.09.2015 №1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів" на повторний розгляд міської ради не виносилося. Що також підтвердив в судовому засіданні в суді апеляційної інстанції представник відповідача.
Отже, оскаржуване розпорядження від 08.09. 2015 № 391-р не було реалізоване в установлений законом спосіб і його існування призводить до порушення принципу правової визначеності як складової верховенства права.
При цьому, в судових засіданнях представник позивачів, пояснив, що на офіційному веб - порталі міської ради в мережі Інтернет вказане розпорядження на виконання п. 3 не було оприлюднено. Представником відповідача, який представляє інтереси державного органу та на якого у відповідності до ст. 71 КАС України покладений обов'язок доказування на спростування наведеного доказів до суду не надано.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що на момент прийняття оскаржуваного розпорядження від 08.09.2015 №391-р Чернівецького міського голови діяло рішення міської ради 6 скликання від 03.09.2015 №1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів", яким установлено, що земельні сервітути на три земельні ділянки по проспекту Незалежності, 84 - 86 призначені для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення торгівельних павільйонів), а як свідчить проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у комунальну власність Чернівецькій міській раді від 16.09.2014 обмеження та обтяження на використання земельної ділянки не має.
Посилання представника відповідача на судову практику Вищого адміністративного суду України у справах № К/800/34088/14 та № К/800/7866/14 та викладених в розпорядженні підстав для зупинення рішення Чернівецької міської ради від 03.09.2015 №1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів" є необґрунтованими оскільки правовідносини, що склались в даних справах не є тотожними.
Окрім цього, спростовуються і доводи представника відповідача та посилання міського голови в частині того, що Порядок розміщення і функціонування тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності на території м. Чернівців втратив чинність (рішення від 29.12.2014 № 1475), натомість саме відповідно до цього порядку в оскаржуваному розпорядженні міститься посилання Чернівецького міського голови про утворення уповноваженої (спеціальної) комісії, згідно з висновками якої в 2015 році питання щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів виносилися на затвердження.
Так, в судових засіданнях представник відповідача не зміг пояснити зазначені суперечності, а також зазначив, що проект рішення від 03.09.2015 № 1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів" пройшов попередню юридичну експертизу, і при цьому були перевірені правові підстави до його затвердження, а саме відповідність вимогам ЗК України і інших нормативно - правових норм, та не виникало будь яких сумнівів, тому і більшістю голосів депутатів за дане рішення на сесії було проголосовано і прийнято за основу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розпорядження міського голови № 391-р від 08.09.2015 "Про зупинення дії рішення 68 сесії Чернівецької міської ради 6 скликання від 03.09.2015 № 1724 "Про розгляд звернень підприємців щодо надання земельних ділянок для встановлення земельних сервітутів" прийняте всупереч вимогам Конституції України та Закону № 280/97-ВР та підлягає скасуванню.
На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення заявлених позовних вимог у спосіб та межах передбачених законодавством.
Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Чернівецького міського голови залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 листопада 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 01 березня 2016 року.
Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Мельник-Томенко Ж. М. Сторчак В. Ю.