Постанова № 56103106, 23.02.2016, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.02.2016
Номер справи
760/560/16-а
Номер документу
56103106
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/760/168/16

у справі № 760/560/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2016 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

13.01.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва в якому просить:

- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням отриманих нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошові винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначених у довідці № 823 від 01.12.2012 року за період з 01.01.2011 року до 31.12.2012 року, починаючи з 22.12.2015 року, з моменту звернення до Пенсійного фонду України м. Києва, на підставі ЗУ «Про державну службу» (в редакції на момент призначення пенсії), застосувати показник 80 % розміру заробітної плати.

- судові витрати віднести за рахунок держави - 551,20 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що їй призначено пенсію державного службовця за віком. Разом з тим, відповідачем при розрахунку розміру пенсії не включено матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову винагороду, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва з приводу проведення перерахунку її пенсії з урахуванням інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і грошової винагороди. Проте, в листі пенсійного фонду від 04.01.2016 року №40/12 їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.

Вважає, що її права були порушенні відповідачем, а тому просила позов задовольнити.

Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 29.01.2016 року у справі було відкрито скорочене провадження.

Відповідачу у передбаченому законом порядку було направлено позовну заяву та надано строк для подачі письмових заперечень проти позову.

З письмових заперечень представника відповідача вбачається, що він проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність, зазначає що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові проблеми не повинні включатися до суми, з якої має обчислюватися розмір пенсії.

На підставі вищевикладеного, просив у задоволенні позову відмовити.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідача необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду Солом'янського району м. Києва та відповідно до Закону України "Про державну службу" їй призначено пенсію, як державному службовцю.

Позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва з проханням перерахунку її пенсії згідно Закону України "Про державну службу", а саме обчислити пенсію з урахуванням графи "інші виплати", тобто з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди.

Проте, листом від 04.01.2016 року №40/12 їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії із посиланням на положення ст. 33 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до п. 2 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". В зазначеній довідці в графі "Інші виплати" вказуються усі інші види виплат, що були нараховані та виплачені державному службовцю у відповідний період, з обов'язковим зазначенням найменування цих виплат в рядку під назвою "Інші виплати".

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно положень ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода входили до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Так, відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в "Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам" (Юридичний вісник України, 06.2008, № 23).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року (справа N 2а-4753/09/2670) визначено, що неврахування складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили Закону України "Про державну службу", Постанові Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865.

Вказаною постановою суду постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність Постанову Правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року залишена без змін.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.

За таких обставин, суд дійшов висновку про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 складових оплати праці "Інші виплати": матеріальної допомоги та грошової винагороди згідно зі ст. 33 Закону України "Про державну службу", на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування неправомірними та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва включити в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 складові заробітної плати на підставі довідки Верховного суду України № 823 від 01.12.2015 року "Інші виплати": матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення та грошової винагороди згідно зі ст. 33 Закону України "Про державну службу", на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити перерахунок пенсії і її виплату з 22.12.2015 року.

За таких обставинах, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 94, 99, 100, 104, 161-163, 183-2, 256 КАС України, ст.ст. 33, 35, 37 Закону України "Про державну службу", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 1, 2, Закону України "Про оплату праці", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії з урахуванням сум, зазначених у довідці №823 від 01.12.2015 року, а саме матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення та грошової винагороди, починаючи з 22.12.2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551,20 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя: