Постанова № 54574395, 14.12.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
14.12.2015
Номер справи
522/23063/15-а
Номер документу
54574395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/522/857/15

Справа №522/23063/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2015 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді Шенцевій О.П.

при секретарі Соболевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, та просить суд визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку її пенсії «інші види» виплат, індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплатити раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з19.04.2015 року в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця, в редакціїст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,індексації.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, щопозивач є особою пенсійного віку, перебуває на пенсійному обліку з 23.08.2008 року в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію відповідно доЗакону України «Про державну службу»,пенсія розрахована в розмірі 90 % від середнього заробітку, проте при розрахунку її пенсії не було враховано низку виплат.

В вересні місяці вона звернулась до відповідача надавши довідку від 02.11.2015 року та надала заяву в якій просила упорядкувати нараховану їй пенсію згідно з Законом України «Про державну службу включивши «інші виплати» в розрахунок пенсії, на що отримала від відповідача відповідь від 19.11.2015 року № 505/Ф-11, про відмову включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань через те, що вони не відносяться до складових заробітної плати державних службовців. Вважає вказані дії відповідача неправомірними.

В судове засідання представник позивача не з'явився,надав до суду заяву з проханням справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду письмові заперечення на позов та заяву про розгляд справи за його відсутністю.

Згідно Довідки про складові заробітної плати, що подавалась для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 24.09.2015 року, виданною Областною адміністрацією, до складу заробітної плати позивача за останні 24 календарні місяці роботи входили «інші виплати», в які включалися індексація заробітної плати, допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань,компенсація а невикористану відпустку. На всі виплати, включені в довідку, в т.ч. на «інші виплати», нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Вищевказані виплати не були включені до суми заробітної плати, на підставі якої Управлінням пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси розраховувалась пенсія позивача.

Позивач зверталася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, проте листом Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси № 505/Ф-11 від 19.10.2015 року, позивачу було відмовлено у вказаному перерахунку.

Відповідно до ч.1ст.37 Закону України «Про державну службу»(в редакції чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ч.2 ст.37-1вказаного Законуперерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч.2ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.6ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ч.7ст. 33 Закону України «Про державну службу», умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідностатті 2 Закону України «Про оплату праці», який є загальним законом та розповсюджує свою дію в тому числі на визначення заробітної плати державних службовців, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІVне містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змістустатті 40 вказаного Законувбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право па даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Отже, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, та матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і мають прийматися в розрахунок при нарахуванні пенсії позивачеві, оскільки були запроваджені із вступом в силуЗакону України «Про державну службу», тобто 28.12.1993 року.

Таким чином, позивач отримувала такі надбавки під час перебування на державній службі та була звільнена зі служби після їх запровадження.

Відповідно до ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюі Законами України.

Таким чином, неврахування відповідачем складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили -Закону України «Про державну службу»,Закону України «Про оплату праці», а такожПостанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», на яку посилається відповідач в обґрунтування відмови.

Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та від 28 травня 2013 року, яка відповідно до ч. 1ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства Україниє обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Керуючись ст.ст.33,37, 37-1 Закону України «Про державну службу»,ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст.2,8,9,10,11,17,18,49,51,70,71,99,100,159-163КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси, врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань,індексацію.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплатити раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з19.04.2015 року в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця, в редакціїст. 37 Закону України «Про державну службу»на час призначення пенсії, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,індексації.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування витрат по оплаті судового збору суму в розмірі 487,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя 14.12.2015